Airbrush Yöntemi İle Makyaj

Airbrush Yöntemi İle Makyaj
 • 1 Star
  Loading...

Airbrush (Havalı Püskürtme) Yöntemi İle Makyaj Uygulaması Nedir?

Hayatın her alanında gelişmekte olan teknoloji, pek çok aşamada işleri kolaylaştırsa da, bir o kadar da zorlaştırmaktadır. Sözgelimi HD görüntü, normal görüntüyü 6 katına kadar büyütebilir! Hiçbir makyaj sanatçısı yaptığı her çalışmadan önce ve sonra modellerini bir büyüteç altında kontrol edecek kadar zamana sahip değildir. Bu yüzden airbrush makyaj yöntemi, düzgün hatta kusursuz sonuç alınması için, tıpkı bir kurtarıcı gibi yetişti.

Airbrush uygulaması sonucunda elde edilen görüntü yine size ait,  sadece daha muhteşem bir versiyonunuz! Airbrush makyaj yöntemi, genellikle film endüstrinde kullanılmaktadır.  Kullanılan püskürtme yöntemi, yüze çok doğal bir görünüm kazandırır, cildi temiz ve duru gösterir. HD videolarda dikkat ederseniz, geleneksel makyaj uygulanan sanatçıların yüzünde, çok fazla gözenek ve kırışık görülmektedir.

Airbrush makyajı ise allık, fondöten, dudaklar ve kaşlar için çeşitli formüller içerir ve mükemmel bir görünüm sunar. Aynı zamanda cilde gölge ve parlaklık verir. Bu yöntemin bir başka avantajı da, cilde dokunmaya gerek duyulmadığı için hijyeniktir.

Ayrıca eğitimli profesyonel bir makyaj sanatçısı için, geleneksel makyajdan daha hızlı uygulanan bir makyaj tarzıdır. Farklı fanteziler ya da özel efektler için rahatlıkla uygulanabilir.

Size detayları anlatmadan önce, airbrush yönteminin temel uygulamasından bahsetmek istiyoruz. 

Airbrush’ın Temeli

Makyaj için kullanılan (hava fırçası) airbrush, küçük diyaframlı kompresördür. Kullanıcının kumanda ettiği ağızlık içinde, iki iğnesi vardır. Hava, pigmentlerle buluşur ve işlem gerçekleşir. İğnelerden biri hava ve pigmentleri dışarı iter. Kullanıcının sadece karışımı püskürttüğü tek bir hareket ağızlığı vardır. Bu sistemde kullanıcı serbest bırakılan pigmentleri yönetebilmektedir. Yani, elde edilecek sonuç üzerinde, kullanıcının büyük oranda kontrol avantajı vardır.

Kullanılan Formülasyona Göre 3 Tipi Vardır

 • Su bazlı
 • Alkol bazlı
 • Silikon tabanlı

Su Bazlı

Bu airbrush yönteminde, suda karıştırma uygulanır. Makyaj, cilt üzerinde mat görünür ve tam kapatıcılık sağlamak mümkündür. Genellikle bu formül, parlak ışıklar altında çalışan kişilerce tercih edilmektedir.

Airbrush Yöntemi İle Makyaj

Airbrush Yöntemi İle Makyaj

 

Alkol Bazlı

Bu yöntemin kalıcılığı çok yüksektir. Makyaj, 5 güne kadar kalıcılığını muhafaza edebilir. Fakat % 99 oranında alkol içerdiği için sık kullanımı önerilmez.

Silikon Tabanlı

Bu yöntemi gördükten sonra, silikonun sizin için özel tasarlandığını düşünebilirsiniz. Gölgeler, cilt ile karşılaşır ve yöntem çıplak cildin en son halini görüntüye sunar. Bununla birlikte, gölgeleri derinleştirmek eğiliminde bir uygulamadır. Bu nedenle, karmaşık durumlarda en açık ton gölgenin seçilmesi önerilir.

Airbrush Makyajını Nasıl Uygulamalısınız?

Akılda tutulması gereken bazı noktalar vardır.

 1. Airbrush yöntemini, kendiniz de uygulayabilirsiniz ama en iyi sonucu başkası uyguladığında elde edersiniz. Çünkü kendiniz uygularken, aynı zamanda gözünüzle kontrol etmeniz zordur. Bu nedenle bir başkasının sizin için uygulamasını isterseniz, daha iyi sonuç alırsınız.
 2. 2. Bu tip bir makyaj, geleneksel makyajdan farklıdır. Bu nedenle konu ile ilgili toplayabildiğiniz kadar bilgi toplayın. El kitapları okuyun ya da daha iyisi satıcı şirket tarafından verilen CD’leri seyredin.
 3. 3. Geleneksel makyajın aksine, herhangi bir problem olmadan kat kat uygulanabilir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken nokta, ilk tabakanın iyice kurumasını bekledikten sonra ikinci tabakayı uygulamaya geçilmesi gerektiğidir.
 4. Geleneksel makyajda hataları düzeltmek kolay olsa da, airbrush yönteminde hata düzeltmek biraz problemlidir. Bu yüzden, her zaman az miktarda makyaj malzemesi kullanmanız önerilir. Bu nokta, kızarıklıklar ve aydınlatmalar konusunda çok önem kazanmaktadır.
 5. Nasıl uygulayabileceğiniz hakkında fikir edinmek için bir parça kağıt veya bir başka kişi üzerinde alıştırma yapın. Tekniği daha iyi değerlendirebilmeniz için önceden kağıt üzerinde test etmeniz önerilir.
 6. 6. Renklerin ve gölgelerin homojen olarak, karıştırılması için birkaç kez pratik yapın.

7.Airbrush makyajını uygulamanın en iyi yolu yüze 15 cm. mesafeden uygulamaktır. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi sonuç elde edersiniz.

 1. Makyajı uygularken dairesel hareketler veya ileri-geri hareketler kullanın.
 2. Yukarıda belirtildiği gibi, çeşitli tipte airbrush makyaj yöntemleri vardır. Cilt tipiniz için en iyi olanı seçin.
 3. Daha önce uygulama yapmış bir makyaj sanatçısından öneriler alın.

Birkaç Küçük İpucu

 • Ne kadar fazla basınç uygulanırsa, uygulama yüzey alanı da o kadar büyük olur.
 • Alkol ve silikon aynı hızda kurumaz, formüller hakkında bilgi sahibi olun.
 • Gereksiz israfı önlemek için, kendinizi ölçümler konusunda eğitin.
 • Basınç uyguladığınız bölüme, çok fazla bastırmayın.
OKUYUCU YORUMLARI