Akşam Yemeğinde Neler Yenmeli

  • 1 Star
    Loading...

Sağlıklı beslenme hepimiz için vazgeçilmez bir unsur olmakla birlikte çoğu zaman bu unsurlar göz ardı edilebilmektedir. Hem sağlıklı beslenip hem de kilo artışını önlemek için özellikle akşam yemeklerinin içeriği, saati ve düzeni oldukça önemlidir.

Çok Geç Saatlere Kalmayın

Akşam yemeği ne zaman yenmeli diye araştırdığımızda genellikle uzmanlar saat sekizden sonrasında yenmemesini tavsiye etmektedirler.

Her ne kadar çalışma hayatı nedeniyle, uzun saatler süren trafik nedeniyle geç saatlerde eve geliniyorsa da, mümkün olduğunca akşamları saat 7-8 den sonra yemek yememeye özen göstermek gerekmektedir.

Kilonuzu Ve Sağlığınızı Koruyun

Bazı uzmanlar özellikle kilo almamak için akşam yemeği saatinin altı civarına sabitlenmesi gerektiğini savunmaktadır. Ne kadar geç yer ve yedikten sonra uyumanız arasında geçen süre ne kadar kısalırsa, uykunuz kaliteli olmayacaktır.

Aynı zamanda uyku halindeyken vücut daha yediklerinizi hazmedemediği için kalp ve damar hastalıkları gibi birçok önemli hastalığa davetiye çıkarılmış olacaktır.

Hafif Yemekleri Tercih Edin

Akşam yemeği kaçta yenmeli diye araştırıp, saat sekizden sonraya kalmamak için uygun programı yaptıktan sonraki en önemli konu nelerin akşam nelerin yenebileceğinin bilinmesidir. Çünkü geceye, dinlenmeye uykuya hazırlık yapmaya başlayan metabolizma yavaşlayacak ve yenilenlerin ağırlığına göre belki de öğütülemeden uyku haline geçilecektir.

Akşam yemeğinde ne yenmelidir diye baktığımızda, daha çok ızgara et-tavuk-balık, yoğurt, ayran, salata bolca tüketilebilir. Bunun yanında ekmek, pilav türevleri oldukça az olmalıdır. Yemekler aşırı yağlı, tuzlu olmamalıdır.

OKUYUCU YORUMLARI