Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?
  • 1 Star
    Loading...

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudumuzun tüm ağırlığını yüklediğimiz, iş ya da sosyal hayatımızın getirdiği nedenlerle saatlerce üzerinde durduğumuz ayaklarımız hem sağlığımız hem de görünüm bakımından belki de en çok ihmal ettiğimiz uzuvlarımızdır. Peki ihmalkarlığımızın kurbanı olan ayaklarımız için nasıl bakım uygulayabiliriz, bu sorunun çözümü için birkaç bilgi aktaralım.
Eğer imkânınız varsa sağlıklı ayak bakımı için en iyi çözüm tabi ki uzmanları olan pedikürcülere başvurmaktır. Ancak çoğumuz ekonomik ya da zamandan kaynaklı olarak bu seçeneğe pek sıcak bakamıyoruz. Bu nedenle sizlere evde uygulanabilecek pratik çözüm önerilerinde bulunalım.

Ayak sağlığında en büyük sıkıntı maalesef ki topuk çatlaklarıdır. Önlem alınmadığında ciddi ağrılı yarıklara neden olabilen bu çatlaklar için en etkili yöntem karbonatlı su olacaktır. Ayaklarınızı, hazırlayacağınız karbonatlı ılık suda yarım saat bekletin. Ardından ponza taşı ile yumuşamış ölü derilerden topuklarınızı temizleyin. Bu işlemden sonra topuklarınıza uygun ayak bakım kremi sürebilirsiniz ya da tercihinize göre zeytin yağı, badem yağı, vazelin sürüp iki saat kadar bekletin. Haftada 2-3 kez tekrar edebilirsiniz, bu sayede topuk çatlaklarından tamamen kurtulabilirsiniz.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımında bir diğer önemli faktör tırnak bakımıdır. Özellikle tırnak batması ya da tırnak mantarı gibi rahatsızlıkların oluşmasını önlemek için öncelikle tırnak kesim şekline dikkat edilmelidir. Ayak tırnakları oval ve derin kesilmemelidir aksine ayak tırnaklarını düz ve hafif uzun kalacak şekilde kesmeliyiz. Bu sayede hem yürüme zorluğunu önlemiş hem de ayaklarımızın daha bakımlı ve estetik durmasını sağlamış oluruz.

Bunların dışında ayak yorgunluğumuzu atmak ve daha dinç olabilmek için ayaklarımızı soğuk su ile yıkayabiliriz. Vücudumuzdaki sinir uçlarının tamamı ayak tabanında bulunduğu için soğuk su, tüm vücutta rahatlama sağlayacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI