Ayak Bakımı

  • 1 Star
    Loading...

Tam günün bitkinliğini sürükleyen, bedenimizi taşıyan ve en çok ayak bakımı nı hak eden uzvumuzdur ayaklar. Kış ayı süresince botların, pabuçların içinden çıkmayan ayaklarımız artık sıcak yaz günlerinin gelmesiyle sandaletler ve babetlerle gün suratına çıkmaya başladı. Kışın soğuğun, yağmurun, karın tesiriyle bakımsız bir hale gelen ayaklarımız için pedikür yaptırmak onları şımartmaya yetecektir ancak bugün sizlere ayak bakımını parasıza getirebileceğiniz uygulamalar anlatacağız. Tabi ki ayak bakımı için bakım salonlarına gidebilir veya seçim ettiğiniz bir markanın mahsullerini kullanabilirsiniz. Bunun dışında parasal olarak daha uygun teknikler uygulamak isteyenler için de konutta yapılabilecek uygulamalar elbette mevcut.

Natürel bakım kürleri sayesinde her zamankinden daha sıhhatli ve daha bakımlı ayaklara sahip olabileceksiniz. Gün içerisinde dikkat faktörüz gereken çok kolay birkaç.. kaide ile bir hayli meseleden kurtulduğunuzu göreceksiniz. Zira ayak bakımı yalnızca tırnakların muntazamlığı ile ilgili değil genel olarak sıhhatli olmasıyla alakalıdır.

Sıhhatlı ve bakımlı ayaklara sahip olmak için her gün ayaklarınızı sabunlayıp ılık suyla yıkamayı unutmayın. Ilık suyla yıkadıktan sonra canlandırmak için soğuk su ile durulayın ve sonrasında parmak aralarınızda bile ıslak yer kalmayıncaya kadar kurulayın. Kuruladıktan sonra yumuşatıcı veya bakım kremleri sürebilirsiniz.

Ayak Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli noktalardan bir tanesi de tabi ki kundura tercihidir. Belki sizin için bakım çeşidi olarak görünmese de ayakta oluşabilecek bir hayli sualin yasaklanmasını kunduralar sağlamaktadır. Daha rahat daha konforlu ve ortopedik kunduraları seçim faktörüz tırnak ve ayak bakımı için de oldukça ehemmiyetlidir.

Yaz sıcağında güneşe çıktığınızda şayet ayağınızda sandalet veya terlik varsa ayağınızın üst kısmına güneş kremi sürerek bölgesel kızarmayı yasaklayabilirsiniz. Hem erkek hem de kadınlarda sıkça görülen ayak meselelerinden birisi de tabanda oluşan çatlaklar ve ölü hücrelerdir. Bunun için size önerebileceğimiz çözüm yolu ponza taşıdır. Ayak bakımı için özellikle banyoda ayaklarınız yumuşadıktan sonra ponza taşı ile tabanda oluşan ölü hücreleri arınabilirsiniz. Ölü hücreleri arınıp banyodan çıktıktan sonra oluşan çatlakları yasaklamak için yumuşatıcı kremler kullanabilirsiniz. Islatıcı kremleri ayağınızın geneline de sürebilirsiniz ancak parmak aralarına sürerken dikkat edin! Zira parmak aralarının nemli kalması mantarlara yol açabilmektedir.

Ayak Bakımı Uygulamaları

Ayak bakımı yaparken sizlere önereceğimiz mükemmel uygulamalardan birisi de şudur: Şayet sabah uyandığınızda pamuk gibi ayaklara sahip olmak istiyorsanız ayaklarınıza yoğun bir biçimde yumuşatıcı krem sürdükten sonra pamuklu çorap giyin ve yatın. Yaz aylarında azıcık güç olsa da çok iyi neticeler alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ayak Bakımı

Ayak Bakımı

Yoğun geçen günün ardından hele de ince taban veya topuklu kunduralar seçim edilmişse ağrıyan ayaklarla karşılaşabiliriz. Özellikle de tabanlarımızda alana gelen sızı, uykularınızı kaçıracak derecede tesirli olabilir. Oluşan bu sızıyı ve sıhhat meselesini yasaklamak için yapabileceğiniz ayak bakımı netlikle masaj olmalıdır. Başkasına yaptırabilirseniz başkasına olmazsa kendi kendinize yapmalısınız. Bu gibi zamanlarda buz gibi tazyikli su da sızıyı giderecektir.

Natürel bir ayak bakımı yapmak istiyorsanız kumsalda yürürken üryan ayaklı olmanız da yeterli olacaktır. Dalgaların çarptığı bölgedeki kum parçaları ayaklarınızda peeling tesiri oluşturacaktır.

Ayaklarda istenmeyen kokular her zaman şikâyet mevzusu olmuştur. Özellikle de yazın kapalı kundura giyildiğinde alana gelen kokuyu yasaklamak için ayaklarınızı sık sık yıkamalı ve mantar yaradılışını yasaklamak için ıslak yer kalmayacak biçimde kurulamalısınız.

Kundura seçiminin genellikle yanlış yapılması nedeniyle ayak bakımı yapmak için yanınızda yara bantlarını sıkça bulundurmanız gerekebilir. Yanlış seçim edilen babetleri topuklu kunduralar ve sıkı kunduralar ayağınıza vurabilir. Bunu yasaklamak ismine evvelden o bölgelere yara bandı yapıştırmanız geçici de olsa bir çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.

En az gözlerimiz kadar bedelli olan ayaklarımız için ayak bakımı sandığımızdan çok daha ehemmiyetlidir. Bedenin taşıcıyı rolünü üstlenen ayaklarımız gereğinden çok daha fazla alakaya fukaradır. Alana gelen ufak bir yara, mantar, tırnak batması bedenin tamamında rahatsızlığa yol açtığı için ayak bakımını göz arkasını etmemeye dikkat edin. Hoşluk gizemleri okurları olarak natürel ayak bakımı uygulamaları isteyenler, tanım edeceğimiz ayak banyosunu ve ayak kremini uygulayabilirler.

Ayak Banyosu İle Bakım

Malzemeler: 1 tane limonun suyu, çay kaşığının ucu kadar tarçın tozu, 4 tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım çay kadehi süt, su

Tanım: Konutunuzda kesintisiz bulundurduğunuz bu gıdalar sayesinde hem natürel hem de ucuz bir ayak bakımı yapabilirsiniz. Öncelikle ayaklarınızın girebileceği majörlükteki bir leğene sıcak suyu doldurun ve içerisine tanımımızdaki malzemeleri ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı içinde 10-15 dakika bekletin. 10-15 dakika sonra iyice gevşeyince ayaklarınızı sabunlayıp, yıkayıp havlu ile iyice kurulayın. Hemen ardından ayak bakımı kremi sürebilirsiniz.


Natürel Ayak Bakım Kremi

Malzemeler: 2 tatlı kaşığı badem yağı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım tatlı kaşığı buğday tohumu yağı, 1 tatlı kaşığı okaliptüs esansiyel yağı

Tanım: Yapacağınız kremi ışıktan ve bozulmasından gözetmek için koyu renkli sırça şişe içerisinde yapmanız önerilmektedir. Tasvirimizde verdiğimiz yağları koyu renkli şişenize koyduktan sonra ağzını kapatıp birbirlerine karışana kadar iyice karıştırın. Ayaklarınızı iyice yıkayın kurulayın ve ardından elde ettiğiniz bu ayak bakımı kremini sürün.

 

Cilt Bilginiz Com

Bilginiz, Cildinize Yansısın…

OKUYUCU YORUMLARI