Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?
 • 1 Star
  Loading...

Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Aydınlatıcı, günümüzde en çok kullanılan makyaj malzemelerindendir. Anında, tamamen ışıldayan bir parıltılı cilde kavuşmak için kesin çözümünüz… Bu ışık yansıtan ürün, hayatınızı görüntünüze yansıtan ve daha uyanık görünmenizi sağlayan inanılmaz bir avantajdır. Makyaj yapma konusunda henüz yeniyseniz, boyut yaratmanıza ve güzel özelliklerinizi vurgulamanıza yardımcı olacak aydınlatıcı kullanımı için bu yazımızda size birkaç ipucu vereceğiz.

İçten aydınlatılmış bir görünüme sahip olmak istiyorsunuz, ancak aydınlatıcı ile bunu nasıl başaracağınızdan tam olarak emin değil misiniz? Bu makale, muhteşem ışıltılı ciltler için kullanışlı bir rehber olmak için hazırlandı. Lütfen okumaya devam edin.

Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Makyaj sanatçıları ve ünlüler çoğu zaman, büyülü özelliklerini arttırmak için, şekillendirmenin (kontur) yanı sıra, aydınlatma sanatını da kullanırlar.

Sakın endişelenmeyin!  Şimdi anlatacaklarımızı uyguladığınızda yöntemin inanılmaz derecede basit olduğunu göreceksiniz.

  

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • Makyaj fırçası
 • Toz fosforlu kalem
 • Allık paleti
 • Kubbe şeklindeki fırça
 • Karıştırma fırçası

 

Adım Adım Aydınlatıcı Kullanma Yöntemi

Aydınlatıcı kullanmaya geçmeden önce yüzünüze temel bakımı yapıp, fondöteninizi sürün. Aydınlatma bir sonraki adımdır.

 

 1. Öncelikle Allığınızı Sürün

Favori allık paletinizi alın ve üzerinde ince ve doğal görünen bir gölge rengi seçin. Bu rengi elmacık kemiklerinize uygulamak ve iyice karıştırabilmek için allık fırçası kullanın.

 

 1. Yüzünüzdeki Stratejik Bölgeleri Belirleyin

Yüz şekliniz ne olursa olsun, aydınlatmanız gereken alanlar elmacık kemiklerinizin üst kısmı, burnunuzun ortası, alnınızın ortası ve çenenizdir. Bu alanlara, kaşınızın orta yerinde en üstteki çıkıntıyı da eklemeliyiz (Eros yayı). Böylece ışık doğal olarak yüzünüze çarpacaktır. Tüm bu alanları aydınlatmanız şart değildir. Elmacık kemikleriniz, burnunuz ve kaşlarınızın kenarlarına aydınlatma yapmanız da yeterli olabilir. Bu tamamen sizin tercihinize göre uygulayacağınız bir yoldur.

Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

 

 1. Tercih Ettiğiniz Alanları Aydınlatın

Kullanacağınız fırçanızı paletinize yerleştirin ve ardından, aydınlatmayı ışığın yüzünüze tam olarak çarptığı elmacık kemiklerinizin en yüksek noktalarına uygulayın. Ayrıca tüm kemiklerin uyum içinde gözükmesi için kaş kemiğinizin üstüne de aydınlatıcı uygulaması yapabilirsiniz. Böylece her şey daha ahenkli görünür. Ardından, aydınlatıcıyı burnunuzun köprüsüne ve kaşınızın en üst orta noktasına uygulayın.

 1. Makyajınızı Sabitleyin

Aydınlatma uyguladığınız alanlara iki veya üç kez makyaj sabitleyici spreyi sıkın. Nemli bir güzellik süngeri ile ürünü cildinize yedirin. Bu işlem yüzünüzdeki ışıltıyı artıracaktır. Biraz fazladan aydınlatma yapmak isterseniz, tüylü bir fırça ve biraz daha ürün kullanarak aynı bölgelerin üzerinden yavaşça tekrar geçebilirsiniz. (Sabitleme spreyi tamamen kuruyuncaya kadar bu işlemi yapabilirsiniz!). Artık hazırsınız.

 

Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

 

Aydınlatıcı Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin İpuçları ve Püf Noktaları

Artık aydınlatıcıyı mükemmel bir şekilde uygulamanın yolunu bildiğinize göre, aydınlatma sanatında ustalaşmanıza yardımcı olacak bir grup püf noktası var. Doğal olarak, pırıl pırıl bir mücevher gibi parlamanız için bilmeniz gerekenler;

Cilt tipinize uygun bir aydınlatıcı formülü seçmek önemlidir. Cildiniz karma ise pudra formunda bir aydınlatıcı cildinize en uygun olandır. Cildiniz kuru ise, krem ya da sıvı formda bir ürün seçmenizi öneririz.

Daha sonra teninize uygun olan renk ve tonlamanın seçimini doğru olarak yapmalısınız.

Orta renkte bir cilde sahipseniz pembe alt tonlarını tercih edin.

Ten renginiz koyu ise altın tonları, çok güzel görünür.

Şampanya tonları, her cilt rengi için uygun olan evrensel renklerdir.

Makyaj yaparken kullandığınız malzemeler, aydınlatıcınızın nasıl göründüğü konusunda önemli bir rol oynar. Sıvı ve krem formunda ürünler kullanıyorsanız sentetik fırçalar idealdir. Bununla beraber aydınlatıcı olarak toz formunda ürün tercih ettiyseniz, muhteşem bir sonuç elde etmek için yelpaze fırçasını kullanın.

Aydınlatıcıyı uygularken kullandığınız ışık da önemlidir. Gün boyunca doğal ışıklandırmayı tercih edin. Gece için hazırlanıyorsanız, makyajınız aşırı göstermekten kaçınmak için daha yumuşak bir aydınlatma uygulayın.

Kontur yapmanız şart değildir. Fosforlu kaleminizin yardımı ile kontur yapmadan da parlaklık elde edebilirsiniz.

Vakum fosforlu kalem kullanırken, fondöteninizi bozulacağından endişe ediyorsanız, uygulamadan hemen sonra cildinizi bir karıştırma süngeri ile ya da parmaklarınız ile düzgünleştirin. Bu yöntemle ürünler birbirine karışmaz.

İnce çizgilerle uğraşan olgun ciltli tüm bayanlar, yüzünüze sağlıklı ve genç bir ışıltı katmaya yardımcı olacak nemli, kremsi forma sahip bir aydınlatıcı kullanmayı deneyin. Sonucu beğeneceksiniz.

Unutmayın, bu biraz uzunca bir yol ve kendinize çok fazla baskı uygulamak istemiyorsunuz. Her denemenizde daha da iyi sonuç alacağınızı bilerek çalışmaya devam edin…

OKUYUCU YORUMLARI