Bahar Aylarında Cilt Bakımının Önemi

Bahar Aylarında Cilt Bakımının Önemi
  • 1 Star
    Loading...

Bahar Aylarında Cilt Bakımının Önemi

Bahar aylarında cilt bakımına çok daha önem vermek gerekir. Mevsimlerin değişmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte cilt bakımı konusunda dikkatli olmak gerekir. Kış aylarında cildiniz soğuk hava nedeniyle yıpranır. Ayrıca havasız kalan cildinizi eski sağlığına kavuşturmak için bahar aylarında doğru cilt bakımı uygulamalarının yapılması çok önemlidir. Bahar aylarında cildinizin hava almasını sağlamak ve güneşten faydalanmak çok önemlidir. Cilt bakımında güneşin yeri önemlidir. Ancak güneşin etkileri nedeniyle cildinizde kuruma meydana gelebileceğini unutmayın. Cilt kurumalarının önüne geçmek için cilt nemlendirici ürünler kullanmak son derece faydalı olacaktır.

 

Bahar Aylarında Cilt Bakımının Önemi

Bahar Aylarında Cilt Bakımının Önemi

Bahar Aylarında Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında ciltte ölü deriler artar ve gözeneklerin içerisinde pariküller oluşur. Bu istenmeyen durumlardan kurtulmanın en önemli yolu yüzü ovalamak veya kese yapmaktan geçer. Ölü derilerden arınmak için kullanılan bu yöntemi haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz. Bahar aylarından önce ölü derilerden arınmak önemli bir cilt bakımıdır. Cilt bakımını yaparken peelingler de tercih edebilirsiniz. Ancak peeling seçiminde cilt tipinize uygun ürünler seçmek son derece önemlidir. Yüz bölgesinde kullanılmak için özel lifler bulunmaktadır. Bu lifler yumuşak bir dokuya sahip olduğu için cildinizdeki ölü derileri temizlerden hassas cildinizin zarar görmesini de önemli ölçüde engeller.

 

Bahar Aylarında Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı da tıpkı cilt bakımı gibi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.  Ayaklarda tıpkı cilt bakımı gibi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Kış aylarında sürekli çorap ve ayakkabı içerisinde kalan ayaklar havasız kalır. Bakım havasız kalan ayaklar için şarttır. Ayak bakımı yapmak isteyenler için özel bir bakım kürü uygulanabilir. Bir leğenin içerisine 6 su bardağı sıcak su ve 2 su bardağı süt ekleyin karıştırın. Ayaklarınızı karışımın içerisinde 10 dakika boyunca bekletmeniz yeterlidir. Kısa sürede ayaklarınızdaki farkı görebilirsiniz. Ayaklarınızdaki deri yumuşayacak ve ölü derilerden arınarak eski canlılığına kavuşacaktır. Hem topuktaki hem de ayaktaki yumuşak deriyi arındırmak istiyorsanız sünger taşıyla rahatlıkla ovalayabilirsiniz. Nasırlanmış bir ayağa sahipseniz bu kür çok işinize yarayacak. İşlemi uyguladıktan sonra cildinizi yumuşatmak ve nemlendirmek için bakım kremleri kullanabilirsiniz.

  

Baharda Tüy Alma ve Ağda İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ağda ve tüy alma işlemleri kış aylarında çok daha az bir şekilde gerçekleştirilir. Bahar aylarının yaklaşmasıyla birlikte kısa etek ve şortlar giyilmeye başlar. Bu nedenle ağda ve tüy alma işlemleri bahar aylarında daha da sıklaşır. Ağda veya tüy alma işlemleri nedeniyle ciltte yıpranma meydana gelir. Cildinize en az zararı vermek istiyorsanız bitkisel çözümler üretebilir ve cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

 

Cildinizi Güneşten Korumaya Dikkat Edin

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte güneş ışınlarına çok daha fazla ihtiyaç duyarız. Ancak güneşin zararlı ışınlarının olduğunu da unutmamak gerekir. Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş kremleri ve güneşin etkilerini azaltan losyonlar kullanabilirsiniz.  Güneş kremi ve losyonların etkisi 2 saat içerisinde kaybolmaktadır. Bu durumu düşünerek sürekli kremleri ve losyonları yenilemeniz gerektiğini unutmayın.

 

Bol Bol Su Tüketin

Su cilt için en önemli kaynaklardan biridir. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte havalar ısınmaktadır. Güneşin yakıcı ışınları cildi kurutur ve suya olan ihtiyaç giderek artış gösterir. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte kişilerin bol bol su tüketmesi gerekmektedir. Günde en az 3 litre su tüketerek cildinizin kurumasını engelleyebilir ve güneşin etkilerinden cildinizi koruma fırsatı yakalayabilirsiniz.  Pek çok kişi su içmeyi aklına getirmez. Aklınıza gelmediği için su içmiyorsanız farklı alternatif yöntemler tercih edebilirsiniz. Suyu gözünüzün önüne koymak veya su içmenizle ilgili hatırlatıcılar kurmak çok tercih edilen alternatif yöntemler arasında yer almaktadır.  Özellikle sabah uyandığınız anda, yemeklerden önce ve uyumadan önce su tüketmeye özen göstermelisiniz.

 

Vitamin Tüketmeye Özen Gösterin

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte antioksidan tüketimini arttırmak doğru bir tercih olacaktır.  Olumsuz etkilerden kendinizi korumanın en etkili yolu antioksidan tüketimidir. Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde bol bol E, C ve K vitaminleri tüketmeye özen göstermemiz gerekmektedir.  Cildinizin kurumasını istemiyorsanız bol bol A vitamini tüketmek de son derece önem arz eder. Meyve ve sebzelerde bol bol A vitamini bulunmaktadır.

 

OKUYUCU YORUMLARI