Bitkisel Şampuanların Faydaları

Bitkisel Şampuanların Faydaları
  • 1 Star
    Loading...

Bitkisel Şampuanların Faydaları

Bitkisel şampuanlar ağırlıklı olarak bitki özlerinden oluşmaktadır. İçeriğindeki besleyici mineraller sayesinde saç dökülmelerine iyi gelir ve saçları güçlendirir.

 

Keratinli Şampuan

Keratinli şampuan ve saç bakım ürünleri saçları güçlendirmek daha iyi bir görünüm kazandırmak için en etkili yöntemlerden biridir. Son dönemlerde birçok kişinin kullandığı keratin saç bakımı ile saçlarınızı düzleştirip parlak ve bakımlı bir görünüm kazanmanız mümkün. Saçlarınız kıvırcıksa saç maşaları, saç düzleştiricilerinden dolayı saçlarınız büyük oranda yıpranır. Keratin saç şampuanıyla saçınız düzleşirken aynı zamanda hava kirliliği gibi dış etkenlere karşı da güçlenmektedir. Keratin yıpranmış saçlarınızı onardığı gibi saçlarınızın incelen kısımlarını da daha sağlıklı hale getirecektir.

Keratinli saç bakım yapmak isteyenler, öncelikle saçlarını keratinli şampuanla yıkayıp 5 dakika bekledikten sonra, normal şampuanla tekrar yıkayarak kullanımı gerçekleştirmiş olurlar. Kertainin tam olarak etkisini göstermesi için bu bakımdan sonra 3 gün beklemekte fayda var. Saçların kalıcı düzlüğünü korumak için ise özel şampuan ve saç bakım kremlerini kullanmak ekstra fayda getirir.

Bitkisel Şampuanların Faydaları

Bitkisel Şampuanların Faydaları

Papatya Özlü Şampuan 

Papatya, sağlık ve cilt alanında sıkça kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir. Papatyadan elde edilen çaylar, yağlar ve sular cilt hastalıklarından, sindirim sistemi bozukluklarına kadar pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Papatyanın faydaları şunlardır:

  1. Saç derisinde meydana gelen kaşıntıların tedavisinde kullanılır. Bu nedenle papatya özlü şampuanlar oldukça sık tercih edilir. Bununla beraber tüm deri üzerindeki döküntülerin tedavisinde papatya suyu kullanılmaktadır.
  2. Papatya, çay olarak tüketildiğinde solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.
  3. İshal ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir.
  4. Papatya çayı İştah açıcıdır.
  5. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Uyku sorunu olanlara bitki çayı olarak tüketmeleri tavsiye edilir.
  6. Papatya suyunu kaynatıp ılık şekilde haftada 2 defa yüzünüzü yıkarsanız cildinizi canlandırır, solgunluğunuzu alır.
  7. İçeriğindeki herniarin maddesi ile karaciğeri koruyan etkiye sahiptir.

Papatya, kullanım şekillerine göre oldukça çeşitli alanlarda fayda sağlar. Çayı sağlık açısından birçok fayda sağlarken papatya özünün kullanıldığı ürünlerde de daha doğal kozmetikler elde etme imkânı doğmaktadır.

Papatyanın saça faydaları, yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Saç köklerini besler, hücreleri yenileyerek canlılık kazandırır.  Çok eski dönemlerden bu yana papatya, sağlık ve canlılık kaynağı olarak kadınların bakımlarının en önemli parçası olmuştur. Günümüzde de özellikle kozmetik alanında cilt ve saç bakımı ürünlerinde doğal içerikler oluşturmak amacıyla yoğun kullanılır. Saç bakım setleri, güzellik ve bakım ürünleri papatya özlü şampuanların yapımında papatya özünden yararlanılmaktadır.

 

 

 

OKUYUCU YORUMLARI