Burun Estetiği

Burun Estetiği
  • 1 Star
    Loading...

Burun Estetiği

Her insanın birbirinden farklı ve ayrı bir burnu vardır. Burun şekilleri o kadar fazladır ki her insanda ayrı ayrı burun görebiliriz. Kimi insanlarınki ince uzun, kimi insanlarınki kalın ve yayvan, kimi insanlarınki ise kalkık ve çekicidir. Burun estetiği bu gibi durumlarda önem taşımaktadır.

Etrafımızda gördüğümüz çoğu insanın burnunu çok beğeniriz. Yüzümüzün tam merkezinde bulunan burnumuz, yüz güzelliğimizin merkezidir. İnsanlar yüzümüze baktıkları zaman en başta burnumuzu görür. Yüzümüzün yan profilden de etkileyici görünmesini sağlayan burumuzdur. Uzun oluşu, kısa oluşu, ince ya da kalın oluşu yüzün yandan da görünüşünü etkileyen faktörlerden biridir.

Burundaki estetik algısını bozan tek durum hemen hemen burundaki kemik yapısıdır. Burun estetiğinde ise yapılan tek işlem kemiğe istenilen burun için şekil vermek, yüze uygun bir burun yapmaktır.

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği burundaki doğal yapının düzeltilmesi, kaza, düşme, kırılma ve darp sonucu oluşan bozuklukları düzeltmek için yapılır. Burun oluşan bu hasarlar sebebiyle zaman zaman en çok da uyku esnasında nefes almakta zorlanır.

Ülkemizde en çok yaşanan sorunlardan biri olduğu için en çok tercih edilen estetik ameliyatlar listesine girmektedir.

Burun ameliyatında sadece burundaki eğiklik ve yamukluk düzeltilmekle kalmaz burunu yüze uygun yüze yakışır hale getirmek için de çalışma yapılır.

 

Burun estetiği ameliyatının 2 türü vardır;

Açık yaklaşım

Kapalı yaklaşım

Ameliyatta 2 teknik kullanılmaktadır. Fakat bu iki yaklaşımdan açık olan daha fazla tercih edilmektedir.

 

Burun estetiği ameliyatında hastaya anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat süresi 2-3 saat arasında değişebilir. Açık yaklaşımda hem burunun iç kısmından hem de uç tarafından kesiler açılır. Kesilerek açılan bu açıklıklardan burunun kemik ve kıkırdak yapısı düzeltilir ve hastanın istediği şekil verilir. Şekil bozukluları giderilir. Burun kemeri törpülenerek istenilen şekil verilir. Burundaki kıkırdaklar da buruna eklenerek şekil verilebilir. Nefes alamamaya neden olan sorunlar ortadan kaldırılır. Burun kanallarının açılması ve rahatlaması sağlatılır. Burun eti düzeltilir.

 

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Neler Olur?

Burun estetiği ameliyatı gayet kolay ve basit bir ameliyattır. Ameliyat diğer ameliyatlara nazaran daha kısa sürer. Bundan dolayı ameliyat olan hastanın hastaneden aynı gün taburcu olması mümkündür. Arzuya göre hastanede yatılabilir.

Burun estetiği ameliyatının en güzel özelliği ameliyat sonrası hastanın hiçbir şekilde ağrı hissetmemesidir.

Her insanın ameliyata girerkenki korku sebebi, ameliyat olmama istediği ameliyat sonrası çekeceği ağrıları düşünmesindendir. Fakat burun estetiği ameliyatından sonra hastanın hiç ağrısı olmaz. Bunun sebebi de ameliyatın kıkırdağı çevreleyen zarın ve kemiğin altında yapılmasıdır. Bundan kaynaklı olarak hasta ağrı hissetmez sargıları açıldıktan sonra normal hayatına rahat bir şekilde devam edebilir.

OKUYUCU YORUMLARI