Cilt Bakımı Hakkında Önemli Bilgiler

  • 1 Star
    Loading...

Cildimiz, dış dünyaya açılan penceremizdir. Bu nedenle her gün düzenli olarak cilde bakım yapmak gerekir. Cildin bakımı düzenli bir şekilde yapıldığı zaman, yaşlılık belirtileri ortadan kalkar. Cilt, tazeliğini daha uzun süre korur. En çok şikayet edilen, siyah nokta, akne ve leke gibi cilt problemleri oluşmaz.

Cilt bakımı yaparken, aşamalı olarak şu işlemler takip edebilirsiniz. Temizleme, koruma ve beslemedir. Cildiniz dış etkenlerden dolayı kirlenir, gözenekleri tıkanır. Bu nedenle akşam yatmadan önce cilt bakımı yapmak, cildin ölü deriyi atıp, gözeneklerin açılmasına yardım eder.

Cilt Bakımı Hakkında Önemli Bilgiler.Cilt bakımında ikinci aşama korumadır. Cildinizi güneş ışınlarından, soğuk ve sıcak havadan korumanız gerekir. Bu nedenle güneşe çıkarken koruyucu güneş kremi kullanmanız doğru olur. Soğuk havalarda ise cildin daha çok neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle cildinizin nem ihtiyacını karşılamak için, gün aşırı dengeleyici ve nemlendirici bir krem kullanmanız gerekir.

Cilt bakımında üçüncü aşama ise cildi beslemektir. Vücudun çeşitli vitaminlere ihtiyacı olduğu gibi cildin de bir takım vitaminlere ihtiyacı vardır. Özellikle E ve C vitamini cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

cilt bakımı yaparken nelere dikkat edilmelidir, cilt maskeleri ne sıklıkla yapılmalıdır, konusunu konuşuyoruz. Cilt bakımı yaparken, cilde doğru ürünü kullanmak için, cilt tipini bilmek gerekir. Cilt tipinizi belirledikten sonra, öncelikle cildin temizliğine dikkat etmeniz gerekir.

Cildinizi temizlemek için, kozmetik ürünler kullandığınız gibi doğal ürünlerle de cildinizi temizleyebilirsiniz. Cildinizi temizleyebileceğiniz doğal ürünlerden biri gülsuyudur. Gülsuyunu cildinize uygulamak için, cildinizi yıkayıp kuruladıktan sonra pamuğun üzerine ıslatacak kadar gülsuyu dökün. Pamukla cildinizin her tarafını oval hareketlerle silin. Gülsuyunu düzenli bir şekilde kullandığınız zaman, ciltte siyah nokta oluşmasını önler.

Cildinizi temizledikten sonra dışarıya çıkıyorsanız, mutlaka koruyucu güneş kremi kullanmalısınız. Cildinizi beslemek için,  en az haftada bir defa bakım maskesi yapabilirsiniz. Cilt bakım maskesini hazır aldığınız gibi evde bitkisel ürünlerle kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Cildinize her gün ayıracağınız 15 dakika cildinizle ilgili şikayetlerinizi ortadan kaldırırken, yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldıracaktır.

OKUYUCU YORUMLARI