Cilt Bakımı Maskeleri

Özellikle hassas bir deri dokusuna sahipseniz, düzgün cilt bakımı yapmak ve cildinize en uygun maskeyi kullanmak kritik öneme sahip. Yanlış cilt bakımı maskeleri kullanımı veya cilt türünüze göre belirlemediğiniz maskeleri tercih etmeniz, faydadan çok zarar doğuracaktır.

 

Özellikle yağlı ciltlerde, yanlış cilt bakımı maskelerinin kullanımı, maskenin faydadan ziyade, zarara neden olmasına yol açıyor. Sıklıkla, sivilce ve benzeri problemler için tercih edilen cilt maskeleri, çoğu zaman problemlerin yok etmenin aksine, daha fazla yayılmasına yol açabilir.

  

Tüm bu sebeplerden dolayı, sizin için en uygun cilt bakımı maskesini belirlemeniz oldukça önemli. Gerek hazır maskeler gerekse evde kendiniz hazırlayabileceğiniz doğal cilt maskelerinde belli başlı konulara dikkat etmeniz gerekli.

Cilt Bakımı Maskeleri

Cilt Bakımı Maskeleri

 

Cilt Tipine Göre Doğru Cilt Bakımı Maskesi Seçimi

Cildiniz, göründüğünden çok daha hassas bir yapıya sahip. Cilt üzerinde yapacağınız tüm dış müdahaleler, anlık olarak etki edecektir. Bu nedenle, cilt yapınıza uygun olmayan maskeleri tercih etmeniz halinde olumsuz sonuçlarla karşılaşmanız veya maskenin etki etmemesi mümkün.

Cilt tipinize göre cilt bakımı maskesi belirlemek için, öncelikle cildinizi iyi tanımalısınız. Cildinizin yağlı mı yoksa kuru mu olduğunu anlamak fazlasıyla önemli. Yağlı ciltlerde, genellikle nem ağırlıklı maskeler önerilmiyor. Yağlı cilt tipleri için bu tarz bir maske tercih etmeniz halinde, maskenin tam ters etki etme ihtimali bile var. Eğer yağlı cilt tipine sahipseniz, cilt bakımı maskenizin mümkün olduğu kadar kuru olmasına özen gösterin.

İpucu: Maskeyi uyguladığınızda kuru bir maske dokusu ile karşılaşıyorsanız, o maske yağlı cilt tipleri için uygun olacaktır.

Yağlı cilt tiplerinde mümkün olduğu kadar nemden ve maske kaynaklı yağdan kaçarken, kuru ciltlerde ise, bunun tam tersine yönelmeniz tavsiye ediliyor. Mümkün olduğu kadar doğal yağlara sahip olan cilt maskelerini tercih ederek, cildinizde doğal olarak az üretilen nem ve yağ dokusuna destek olabilirsiniz.

Normal cilt tiplerinde her iki türde maske de kullanılabiliyor. Fakat, her iki maskeyi de uyguladıktan sonra, cildinizdeki değişimleri gözlemlemeniz oldukça önemli. Örneğin, yağ oranı fazla olan bir maske, cildinize olumsuz etki ediyorsa, bu maskeyi hazırlarken kullandığınız yağları azaltmanız gerekebilir.

Her insanın cilt tipi, her maskeye farklı tepki verebilir. Bu nedenle, en doğru yorumu, cildinizi gözlemledikten sonra, kendi kendinize yapabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Cilt Tipine Göre Maske Nasıl Hazırlanır?

 

 

Doğal Cilt Bakımı Maskeleri

Her ne kadar çok sayıda alternatif marka ve hazır cilt bakımı maskesi bulunuyor olsa da, doğal maskeleri kullanarak kimyasallardan mümkün olduğu kadar uzak kalmak her zaman öncelikli tercih edilmeli. Yan etkisi olmayan ve doğru kullandığında, hazır maskelerden çok daha fazla etki gösteren doğal cilt bakımı maskelerini evinizde çok rahat biçimde hazırlayabilirsiniz.

Tüm cilt maskelerinin cildinizde etki ettiği belli başlı noktalar bulunuyor. Bunlardan biri, cilt altı yağ dokusu. Yağ dokusu, direk olarak deri üstüne etki ederek, sivilce ve benzeri problemlerin oluşmasına yol açıyor. Bunun önüne geçmek için, doğal cilt maskelerinde antioksidan ve yağ dokusuna direk etki edecek maddeler tercih ediliyor.

Bununla birlikte, cilt altında bulunan kılcal damarlara etki eden maskeler, bu bölümde daha çok kırışıklık ve kızarıklık benzeri problemlerin çözümüne yardımcı oluyor.

Son olarak, deri altına değil, deri üstüne direk etki eden maskeler, ciltteki fazla yağlanma ve ölü dokuları da arındırıyor.

Her maskede genelde ortak olan bu etki bölgeleri, kimi zaman özel ilgi gerektirebiliyor. Örneğin, sivilce için cilt üstünün arındırması önemli olduğu kadar, cilt altındaki yağ bezeleri tarafından yapılan salgılara da müdahale etmek gerekebilir.

Bu nedenle, doğal cilt bakımı maskelerinizi hazırlamadan önce, kesinlikle cilt tipinizi ve cildinizdeki sorunu anlamanız önemli.

Yazı içerisinde, doğal malzemeler ile, evde kolayca hazırlayabileceğiniz ve güzelliğinizi katlayacak farklı maskeler yer alıyor.

 

Avokado Cilt Bakımı Maskesi

İçerisinde, bal, kakao ve avokado bulunan bu cilt bakımı maskesi, özellikle neme ihtiyaç duyan, kuru ciltler için önemli faydalara sahip. Basit birkaç adımda hazırlayabileceğiniz bu maske, cildinizde bulunan ölü derilerin arındırılmasında ve gözeneklerin açılmasında oldukça etkili. Aynı zamanda, siyah nokta ve sivilce problemlerine karşı da bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Maskede bulunan avokado, cildi nemlendirme özelliğine sahip. Cilt dokusuna harika etki eden doğal nem, cildinizin çok daha canlı görünmesine yardımcı oluyor.

Kakao, içerdiği antioksidanlar sayesinde, hem kılcal damarlara hem de cilt üst dokusuna direk etki ediyor. Cildinizin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olan kakao, avokadonun etkisi ile birleşince, cildinizde harikalar yaratacak.

Bal, doğal antibakteriyel görevi görüyor. Balın cildi gerginleştirici etkisinin de bulunması sayesinde, avokado cilt bakımı maskesi, cildinizde doğal bir botoks etkisi yaratarak, kırışıkları da önlemeye yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Evde Avokado Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Nasıl Hazırlanır?

Avokado cilt bakımı maskesi için, çeyrek avokado, bir yemek kaşığı kakao ve bir yemek kaşığı bala ihtiyacınız var. Bu malzemeleri kullanarak, sadece 2 adımda avokadodan cilt bakımı maskesi hazırlamanız mümkün.

 1. Çeyrek avokadoyu ezerek püre haline getirin.
 2. Bir yemek kaşığı bal ve kakaoyu avokadoya ekleyerek karıştırın.

Nasıl Kullanılır?

ABD’de oldukça popüler bir maske olan avokado cilt bakımı maskesinin kullanımı, her maskede olduğu gibi oldukça basit. Tek yapmanız gereken, önceden temizlediğiniz cildinize, maskeyi sürerek 10 dakika bekletmeniz.

10 dakikalık bekleme sürecinden sonra, ılık su ile maskeyi yıkayarak yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Maskeyi temizledikten sonra, cildinizde kuruluk hissetmeniz olası. Bunun için, dilerseniz nemlendirici kremler ile yüzünüzü nemlendirebilirsiniz. Ancak maskeden sonra, bir süre makyaj yapmamanız veya herhangi bir nemlendirici kullanmamanız tavsiye ediliyor.

Hangi Cilt Tipleri İçin Uygun?

Avokado cilt bakımı maskesi, istediğiniz her cilt tipine uygulanabilir. Nemlendirici etkisi, özellikle kuru ciltlerde daha verimli sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor.

Normal cilt tipleri için zaten doğru bir seçim olan bu maske, yağlı ciltlerde de, özellikle kakaonun etkisi sayesinde, cildi temizleyerek yağ dengesini düzenlemeye katkı sağlıyor.

Avokado cilt bakımı maskesini, her cilt tipinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Sivilce, Kırışıklık ve Siyah Noktalara Etkisi

Avokado cilt maskesinde, direk olarak sivilcelere etki eden iki malzeme mevcut. Maskede bulunan kakao, antioksidan özelliği sayesinde, sivilce oluşumunu önleyici etki yaratıyor. Aynı zamanda, sivilcelerin büyümesini engelleyerek, daha hızlı yok edilmesini sağlayabiliyor.

Bal ise gerginleştirici ve antibakteriyel özelliği sayesinde, sivilce oluşumunu engelliyor. Aynı şekilde, kırışıklar ve siyah noktalar için gerginleştirici etkisi önemli fayda sağlamakta.

Cilt Bakımı Maskeleri

Cilt Bakımı Maskeleri

Çilek Maskesi

Çok basit malzemeler ile hazırlanabilen bu cilt bakımı maskesi, özellikle parlaklık kazandırması ve gözenekleri açması sayesinde, cildinizde muhteşem bir görüntü yaratma potansiyeline sahip. Çilek maskesi, Avrupa’da, pek çok SPA merkezinde en fazla tercih edilen maskeler arasında.

Maskede bulunan çilek, en başta parlaklık kazandırması sayesinde, maskeye özel olarak katkı sağlıyor. Sadece parlaklık değil, aynı zamanda ciltteki gözenekleri açma özelliğine sahip olan bu malzeme, maskenin temelini oluşturmakta.

Limon, yine çilekte olduğu gibi parlaklık vermede katkı sağlıyor. Buna ek olarak, limonun doğal bir koruyucu olduğunu unutmamak gerekli. Cilt gözeneklerinizi arındırma ve daha sağlıklı bir cilt yaratmada limonun etkisi çok fazla.

Bal, antioksidan görevi gören en önemli malzememiz. Bala neredeyse her cilt maskesinde rastlamak mümkün. Balın içerisinde bulunan antioksidanlar, hem yağ dokusuna hem de derinin beslenmesine katkı sağlıyor.

Son malzememiz olan yoğurt, laktik asit içermesi sayesinde, ciltteki ölü derilerin çok daha rahat atılmasına yardımcı olacak.

Nasıl Hazırlanır?

Çilek maskesini hazırlamak için, 3 çileğe, 300 mililitre limon suyuna, bala ve yoğurda ihtiyacınız var. Malzemelerin ölçüsü tamamen tercihinize bağlı. Özel olarak sadık kalmanız gereken bir ölçü skalası mevcut değil. Ancak, limon suyu, bal ve yoğurdun yakın miktarlarda kullanılmasına dikkat etmelisiniz.

 1. 3 çileği öğütülecek şekilde, dilerseniz rondoda dilerseniz ezerek püre haline getirin. Bir kaba aktararak, limon suyunu ekleyin.
 2. Yoğurdu ve balı birbirine karıştırın. Daha sonra, çilek ve limon suyunun bulunduğu kaba alarak, tüm malzemeleri birbirine karıştırın.
 3. Hazırladığınız karışımı 20 dakika boyunca buzlukta bekletin.

Nasıl Kullanılır?

Hazırladığınız karışımı buzlukta bekletmeniz çok önemli. Çilek maskesini buzluktan çıkardıktan sonra, temizlediğiniz yüzünüze sürerek, 10 dakika civarında bekletmeniz gerekiyor.

Yüzünüzün tamamını kaplayacak şekilde sürdükten ve 10 dakika bekledikten sonra, ılık suya batırılmış bir havlu ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Çilek maskesi, doğal olarak nemlendirici içerdiği için, temizledikten sonra herhangi bir ekstra işlem yapmanıza gerek yok. Herhangi bir nemlendirici krem sürmemeye özen gösterin. Aksi takdirde, maskenin etkisini azaltabilirsiniz.

Hangi Cilt Tipleri İçin Uygun?

Çilek maskesi her cilt tipi için uygun. Dilediğiniz gibi, istediğiniz cilt üzerinde bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Hiçbir şekilde yan etkisi olmayan çilek maskesi, tüm cilt tiplerinde aynı etkiyi gösterecektir.

Eğer maskede bulunan maddelere herhangi bir alerjiniz yoksa, her cilt tipi için düzenli olarak çilek maskesi kullanabilirsiniz.

Sivilce, Kırışıklık ve Siyah Noktalara Etkisi

Ölü deriler sivilce oluşumuna neden olabilir. Çilek maskesinin sivilce oluşumuna direk olarak herhangi bir etkisi olmasa da, cildinizdeki ölü derileri temizlemesi sayesinde,  sivilce oluşumunun önüne geçebilir.

Deride besleyici ve koruyucu özelliklere sahip olan çilek maskesi, kırışıklara direk olarak etki ediyor. Kırışıklıkların oluşumuna önleyici etkiye sahip olan bu maske, aynı zamanda var olan kırışıkların giderilmesinde de yardımcı olacaktır.

Çilek maskesinin siyah noktalara yönelik herhangi bir kayda değer etkisi bulunmuyor. Ancak, temiz bir cilt, her zaman siyah nokta oluşumunun önüne geçecektir.

Cilt Bakımı Maskeleri

Cilt Bakımı Maskeleri

Cilt Kırışıkları İçin En Uygun Maske

Doğru cilt bakımı maskesini seçmek için, cildinizdeki soruna neyin neden olduğunu ve bunun önüne nasıl geçebileceğinizi hesaba katmanız gerekli. Cilt kırışıklarının oluşmasının temel nedeni, cildin elastik özelliğini kaybetmesidir. Buna neden olan çok sayıda çevresel ve fiziksel faktör bulunabilir.

Cilt kırışıklarına neden olan her faktör kontrol altında tutulamayacağı gibi, bazıları tamamen sizin isteğiniz dışında gerçekleşiyor. Örneğin, hava kirliliği ve iklim koşulları, direk olarak cilt kırışıklarında etkiye sahip. Buna ek olarak, yetersiz beslenme, aşırı makyaj gibi durumlar da cilt kırışıklarına neden olabiliyor.

Cildinize iyi bakmanız, hem oluşabilecek yeni kırışıkların önüne geçecek hem de var olanları onarmanıza yardımcı olacaktır. Bunu sağlamak için, özel olarak belli etkilere sahip maskeleri tercih etmeniz gerekiyor.

 • Yüzünüzü arındıran maskeleri tercih edin. Cilt kırışıklıklarının temel sebeplerinden biri, cildin kirli kalması. Cildinizi kirleten faktörler arasında, sigara dumanından egzoz gazlarına kadar çok sayıda etken bulunabilir. Bu gibi etkenlerden dolayı oluşan kirlilik, düzgün şekilde temizlenirse, cildinizdeki kırışıkların giderilmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, en azından haftada birkaç kez, özel olarak cilt arındırıcı maskeleri kullanmanızda fayda var.

 

 • Nemlendirici maskeler cilt kırışıklığına iyi gelir. Cildinizi nemli tutmanız, kırışıklıkları azaltmanızda yardımcı olacaktır. Cildin kuru olması, doğal olarak cildin elastik özelliğini de azaltacaktır. Cildin elastik özelliğinin azalması ise direk olarak kırışıklığa neden olur. Günlük olarak, cildinize yeteri kadar nemi sağlayacak maskeleri kullanmanız çok önemli.

 

 • Doğal yağlar içeren maskeleri kullanabilirsiniz. Doğal yağlar, her zaman cilde ihtiyaç duyduğu desteği sağlayacaktır. Normal şartlarda, cilt üzerine sürülen maskelerden, vücudunuz için gerekli vitaminleri alamasanız da, yağların içerisinde bulunan kimyasallar, kırışıklıklarınızı gidermeniz konusunda yardımcı olacak özelliklere sahip. Cilt bakımı maskelerinizde, kırışıklar için özellikle badem yağını tercih edebilirsiniz.

Kırışıklık, dış faktörler harici, vücudunuzda belli maddelerin eksik kalması ile de oluşabilir. Yetersiz su tüketimi, belli vitaminlerin eksik alınması ve buna benzer çok sayıda faktör, yüzünüzde kırışıklık oluşmasına yol açabiliyor. Cilt bakımınızdan tam anlamıyla verim alabilmek için, vücudunuzun ihtiyaçlarını da eksiksiz karşılamanız gerekli. Kırışıklıkların giderilmesinde, çoğu zaman sadece maske kullanımı yeterli olmayabilir.

 

İlginizi çekebilir: Kırışıklık ile savaşan besinler

Sivilceler İçin En Uygun Maske

Sivilceler, direk olarak deri altındaki yağ üretimi ile meydana geliyor. Buna ek olarak, sivilcelere yüzde biriken ölü deriler ve bakteriler de neden olabilir. Bunları hesaba katarsak, sivilcelere karşı kullanılacak en uygun maske türü, içerisinde antioksidan barındıran ve aynı zamanda ciltteki ölü derinin atılmasına yardımcı olan maskeler olmakta. Örneğin, yazı içerisinde bulabileceğiniz çilek maskesi, sivilceler için oldukça etkili bir tercih olabilir.

Sivilcelere iyi gelecek olan cilt bakımı maskesinde mutlaka ölü derilerin temizlenmesi gerekiyor. Bu açıdan, arındırıcı özelliklere sahip olması önemli bir detay. Buna ek olarak, antioksidan ve yağ dengeleyici özelliklere sahip maskeler, sivilcelerden çok daha kolay kurtulmanızı sağlayacak.

 • Mutlaka ölü derileri temizleyin. Sivilcelere özel uygulayacağınız cilt bakımı maskesinde, her koşulda ciltte birikmiş ölü deriler arındırılmalıdır. Özellikle burun ve yanaklarda sık görülen ölü deri birikimi, direk olarak sivilce oluşumu ile bağlantılı. Bunun için, kullanacağınız maskenin ölü derileri temizlemesine dikkat edin.
 • Yağ dengesini düzenleyen maskeleri tercih edin. Sivilceler, sık olarak yağlı cilt yapısında görülmekte. Aynı zamanda, sivilcelerin oluşumunda direk etkili olan yağ dokuları, ciltte daha fazla yağlanmaya sebep olacaktır. Sivilce problemi yaşamıyor olsanız bile, yağlı bir cildiniz varsa her an sivilce riski ile karşı karşıyasınız demektir. Bu nedenle, her zaman yağ dengesini düzenleyecek özellikte maskeleri tercih etmenizde fayda var. Maskenin türüne göre, düzenli olarak her gün kullanılması, cildin daha kolay normal yağ üretimine dönmesini sağlayacaktır.
 • Antibakteriyel cilt maskeleri, sivilcelere karşı oldukça etkili. Sivilce oluşum sebepleri arasında, ciltte biriken bakteriler de yer alıyor. Yüzünüzü sık yıkamakla bu bakterilerden arınmanız oldukça zor. Aynı zamanda, yağlı cilde sahipseniz, yüzünüzü çok yıkamanız halinde sivilce oluşumunu tetikleme ihtimaliniz var. Sivilcelere karşı cilt maskesi tercih ederken, antibakteriyel özelliklere sahip malzemeleri içeren maskelere öncelik vermenizde fayda var. Örneğin, bal içeren maskeler, sivilcelere karşı çok daha etkili.

Sivilce, direk olarak cilt ile alakalı bir problem gibi görünse de, vücudunuzda yaşanan farklı sorunlardan kaynaklı da olabilir. Stres, kötü beslenme ve daha pek çok sebebi bulunan sivilcelerden tam anlamıyla kurtulmak istiyorsanız, aktif bir yaşam tarzı edinerek, daha sık egzersiz yapmanız ve beslenmenizi düzenlemeniz çok önemli. Bunları sağlarken, cildinize de uygun bakım yapmanız, sivilce probleminizi çözmede yardımcı olacaktır.

 

İlginizi çekebilir: Doğal Ürünlerle Sivilce Tedavisi

Siyah Noktalar İçin En Uygun Maske

Siyah noktalar, yağ üretimi ve ciltte biriken kirin birleşmesi ile oluşuyor. Yağ üretimi dışında herhangi bir hormon etkisi bulunmayan siyah nokta oluşumu, cilt problemleri içerisinde en kolay giderilebilen sorun. Birkaç maske uygulaması ile tamamen siyah noktalarınızdan kurtulmanız mümkün. Siyah noktalar için kullanabileceğiniz çok sayıda hazır maske kürü bulunduğu gibi, doğal olarak yapabileceğiniz pek çok alternatifiniz de bulunuyor. Direk olarak siyah noktalara yönelik tasarlanmış hazır ürünler yerine, doğal alternatifleri tercih etmeniz hem cilt sağlığınız hem de farklı cilt sorunlarına da önlem olması açısından daha iyi olacaktır.

Siyah noktaların giderilmesi için kullanacağınız maske, öncelikli olarak cildinizi temizlemek zorunda. Siyah noktalar, direk olarak yağ ve kirin birleşimi ile oluşuyor. Ciltteki ölü deriyi arındıracak ve birikmiş kiri temizleyecek bir maskeye ihtiyacınız var. Buna ek olarak, siyah nokta oluşumunun ikinci parçası olan cilt yağlanmasını da normal düzeylere indirecek bir maske, siyah noktaların temizlenmesi için en uygunu olacaktır.

 • Ciltteki fazla yağı arındıracak bir maskeye ihtiyacınız var. Cilt altında bulunan yağ bezeleri, ne kadar çok yağ üretirse, gözeneklerdeki kirlerle birleşerek siyah nokta oluşma ihtimali o kadar artacaktır. Bu nedenle, özellikle yağlı bir cilt yapısına sahipseniz, öncelikli olarak yağlanmayı ortadan kaldıracak maskeleri tercih etmeniz gerekli.
 • Cildinizi besleyen cilt maskeleri, siyah noktaların temizliği için ideal. Cildinizi ne kadar iyi beslerseniz, gözenekleriniz de o kadar sağlıklı olacaktır. Siyah noktalar, gözeneklerde oluştuğu için, cildin nefes almasında da sorunlara neden olabilir. Bu yüzden, siyah noktaların temizlenmesinde mutlaka cildi besleyecek nitelikte maskeleri tercih etmeniz tavsiye ediliyor. Aynı zamanda, gözeneklerin tıkanmasından dolayı oluşacak sorunların önüne geçebilen bu maskeler sayesinde, cilt kızarıkları ve sivilce gibi sorunlara da önlem alabilirsiniz.
 • Siyah noktalardan kurtulmak için cilt temizliği şart. Cildinizi tam anlamıyla temizleyecek bir maskeye ihtiyacınız var. Siyah noktaların temeli kir olduğu için, cildinizdeki gözenekleri tam olarak arındırmadan siyah noktalardan kurtulma imkanınız yok. Bu yüzden, düzenli olarak cildinizi temizleyecek maskelere yer vermeniz çok önemli. Bu tarz maskeleri günlük olarak kullanmanız, ileride oluşacak siyah noktaları da engelleyecektir.

Siyah noktalar, birkaç maske uygulamasından sonra tamamen yok edilebiliyor. Düzenli olarak temizlediğiniz cildinizde tekrar siyah nokta oluşması oldukça zor. Cilt ne kadar yağlı olursa olsun, düzenli olarak uygulanan temizleme maskeleri, siyah nokta oluşumunun her zaman önüne geçecektir.

İlginizi çekebilir: Siyah nokta temizliği

 

Cilt Bakımında En Önemlisi Cildinizi Tanımak

Size uygun cilt maskesini seçerken veya herhangi bir cilt bakımı uygulaması yaparken, her şeyden önemlisi cildinizi iyi tanımanız. Cildinizi tanıdığınız ve neye ihtiyaç duyduğunuzu bildiğiniz sürece, yapacağınız cilt bakımlarından her zaman en iyi verimi alırsınız.

Cilt bakımı, süreklilik ve istikrar ister. Her ne kadar kısa süreli bakımlar kolay olsa da, sürekli ve düzenli maske uygulaması önemli bir gereklilik.

Özellikle kırışıklıklar için cilt bakımında, mutlaka düzenli şekilde maske uygulaması yapmanız öneriliyor. Kırışıklıklar, tek seferde onarılabilecek bir cilt sorunu değil. Bu nedenle, düzenli olarak maske uygulamanız ve buna paralel olarak yaşantınızda değişiklik yapmanız gerekebilir.

Sivilceler de, aynı şekilde kırışıklar gibi düzenli maske uygulamasına ihtiyaç duyar. Tek seferde, yüzünüzdeki tüm sivilcelerden arınmanız imkansız. Siyah noktalarda da, sivilcelerde olduğunu gibi çoğu zaman tek seferlik maske uygulaması yetersiz gelebilir.

Ancak, herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanmıyorsa, tüm cilt problemleri, düzenli ve doğru maske uygulamaları ile çözülebiliyor. Herhangi bir cilt problemine sahip olmasanız bile, cildinizi korumak ve ileride oluşabilecek sorunların önüne geçmek için mutlaka cildinize iyi bakmanız gerekli.

Günlük olarak cilt temizleme maskeleri, haftalık veya haftada 2 kez özel cilt bakımı kürleri uygulamanız çok önemli. İstikrarlı olmanız halinde, uzun yıllar cildinizi genç tutabilir ve harika bir görünüşe sahip olabilirsiniz.