Cilt Bakımı na Başlarken Cilt Tipinizi Öğrenin

Cilt Bakımı na Başlarken Cilt Tipinizi Öğrenin
  • 1 Star
    Loading...

Bir televizyon reklamında geçen söz tartışmasız doğruydu; gerçekten bizim en değerli giyeceğimiz cildimizdi. Bu yüzden cilt sağlığı hem genel sağlık konusunda hem de kişinin günlük bakımı açısından biraz daha dikkatle ele alınmalı. Vücudumuzu kaplayan derimiz pek çok konuda bize sinyaller de veriyor. Örneğin fazlı yağlı yendiğinde sivilceler çıkarıyor.  Ama ciddi hastalıkların ötesinde özenli bir cilt bakımı ile günlük hayatımıza sorunsuz devam edebiliriz.

Cilt Tipinizi Kendiniz Belirleyebilirsiniz

Kişisel cilt bakımını yapabilmek için önce cilt tipinizi bilmekte fayda var. Aslında herkesin temel cilt yapısı aynı. Sadece farklı genetik şifreler taşıdığımız için cildimizin rengi, kalınlığı, hassasiyeti, yağlı veya kuru olması değişiyor.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulayın ve yaklaşık iki saat kadar ellemeyin. Sonrasında bir peçete alıp alından başlatarak burun çevresinden itibaren yüzünüze bastırın. Peçetenin her tarafı ıslanıyorsa cildiniz yağlıdır. Ama ortada T harfine benzer bir ıslaklık oluşmuşsa cildiniz karma tiplidir. Bu pek çok kişinin sahip olduğu bir cilt tipidir. T bölgesinin yani alın ve burun çevresinin yağlı olması çoğu kişinin ortak bir özelliğidir. Peçeteniz kuruysa cildiniz de kurudur. Cilt tipi ne demek sorusunun yanıtını bu şekilde kolayca bulabilirsiniz.

Cilt Bakımı na Başlarken Cilt Tipinizi Öğrenin

Cilt Bakımı na Başlarken Cilt Tipinizi Öğrenin

Cilt Bakım Ürünlerinin Seçimi

Bundan sonra kullanacağınız cilt bakımı ürünlerini ve özellikle nemlendiricileri buna göre seçebilirsiniz. Aslında nemlendirici kullanmak bütün cilt uzmanlarının tavsiyesi. Hatta güneş kremlerini kışın sürmek bile verilen öğütler arasında. Cildin su ihtiyacını karşılamak içinse günlük hayatınızda bol bol su için. İlerleyen yıllarla beraber görülecek cilt yıpranmalarına ve doğal çöküntülere karşı böylece doğal yoldan bir önlem almış olacaksınız. Normalde 35 yaşından sonra cildin protein yapısı bozuluyor ve ölü hücrelerin sayısı artıyor. Bu durumda peeling veya profesyonel cilt soyma işlemleri yapılabilir. Hücre yenileyici kremler de sağlıklı bir cilt yapısı için faydalıdır.

 

Ergenlik Dönemi ve Cilt Sorunları

Genel kanının aksine ergenlik dönemlerinde çıkan sivilcelerin cilt tipi ile pek ilgisi yok. Bu oluşumlar vücudun gelişen hormon yapısı sonucunda oluşuyor. Yağlı ciltlerin parlak görünmesine karşın kuru ciltlerin mat görünümü ve ince bir yapısı oluyor. Yağ salgılanması az olduğu için pullanmalar, soyulmalar, kaşıntı ve kızarıklıklar olabiliyor. Bu durumda temizleyici olarak süt formunda kurutmayan temizleyiciler tercih edilmeli.

Hangi tipte cilt yapısı olursa olsun suya ve sabuna dokunarak yapılan temizlik kişisel bakımın olduğu gibi cilt bakımının da temeli.

OKUYUCU YORUMLARI