Cilt Bakımında Doğrular ve Yanlışlar

  • 1 Star
    Loading...

 

Parlak, pürüzsüz ve canlı bir cilt için doğru cilt bakımı önemlidir. Herkesin cilt tipi birbirinden farklıdır. Bu nedenle doğru cilt bakımı yapabilmek için öncelikle cilt tipini bilmek gerekir. Kimi ciltler kuru olup neme ihtiyaç duyarken, kimi ciltler ise yağlı olup nem ve yağ dengesinin kurulmasına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle her maske her cilde olmaz. Doğru bir cilt bakımı için, cilt tipini belirledikten sonra cildin ihtiyacına uygun cilt maskesi kullanmak gerekir.

Cilt bakımında yapılan yanlışlardan biri siyah noktaları sıkarak çıkarmaya çalışmaktır. Siyah noktaları sıkarak çıkarmak, cildin tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle siyah noktalar için özel formüle edilmiş kremler kullandığınız gibi siyah noktaların oluşumun önleyen bitkisel ürünlerden destek alabilirsiniz. Siyah noktalar ciltteki gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. Bu nedenle siyah nokta oluşumun önlemek için, gözenekleri tıkayan cilt ürünleri kullanmamak gerekir.

Cilt bakımında doğrular ve yanlışlar nelerdir, cilt bakımı yaparken nelere dikkat etmek gerekir, konusunu konuşuyoruz. Sağlıklı bir cilt için, sağlıklı beslenmek gerekir. Pizza, çikolata, kızartmalar ve aşırı baharatlı gıdalar cildin dengesini bozabilir. Bu nedenle sağlıklı bir cilt için vitamin ve mineral açısından zengin sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenmek gerekir.

Cilt bakımında yapılan yanlışlardan biri de sivilceleri patlatmaktır. Sivilceleri patlatmak, enfeksiyonun yayılmasına neden olmakla birlikte ciltte kalıcı izlerde bırakabilir. Bu nedenle sivilceleri patlatmadan ilaçla kurutmak doğru bir seçim olur. Ciltte sivilce oluşmasının birçok nedeni vardır.

Karaciğerde oluşan yağlanma, cildin kirlenmesi, ölü hücrelerin gözenekleri tıkaması, kıl kökü dibinde yağ birikmesi sivilcelerin nedenlerinden birkaçıdır. Sivilcelerden kurtulmak için bakım içten dışa doğru yapılır. Detaylı bir kan tahlilinden sonra sivilceler için uygun tedavi başlatılır. Tedavi ile birlikte ciltte sivilce oluşmaması için, cildin bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Cilt bakımı yapmak için, cildinizi buhar maskesi ile temizleyebilirsiniz. Buhar maskesi cildin tıkalı gözeneklerini açarak ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Cilt bakımında önemli nokta cildi temiz tutmaktır. Cildin yağ üretimi yaşamsal bir olaydır. Cildinizi temizlemek için, uygun bir bakım seti kullanabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI