Cilt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Cilt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
  • 1 Star
    Loading...

Cilt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Cilt diyeti yapmak için tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekir. Herkesin cilt tipi farklıdır. Kimileri kuru kimileri yağlı kimileri ise karma cilde sahiptir. Kuru cilde sahip olan kişilerin cilt diyeti farklı, yağlı cilde sahip olan kişilerin cilt diyeti farklıdır.  Cilt diyeti şu an tüm dünyada kabul gören ve uygulanan bir yöntemdir. Medikal uzmanlar tarafından sık sık uygulanması önerilen diyet her cilt tipine göre farklı özelliklere sahiptir. Cilt diyeti de tıpkı vücut için uygulanan diyetlere benzerlik göstermektedir. Cilt diyeti uygulanırken bazı gıdaları sürekli tüketirken bazı gıdaları hiç tüketmemeye özen göstermemiz gerekir. Cilt diyetinin uygulanabilmesi için kişilerin mutlaka cilt tipini bilmeleri ve cilt tipini öğrendikten sonra diyete başlamaları gerekmektedir.

 

Cilt Diyeti

Cilt diyeti programını hazırlamak için öncelikle bir uzman aracılığıyla cilt analizinizi yaptırmanız gerekmektedir. Cilt diyeti yaparken beslenme kadar egzersizlerde çok önem kazanmaktadır. Sadece belenme tek başına yeterli değildir. Diyetin egzersizlerle birleştirilmesi halinde kısa sürede sonuç almak mümkün hale gelecektir. Yağlı cilde sahip olan kişiler ciltlerinin daha da yağlı bir görünüme sahip olmasını engellemek için yağlanmaya neden olan yiyecekleri hayatından çıkarması çok önemlidir. Uzmanlar yağlı cilde sahip kişileri için hayatlarındaki bazı besinleri yasaklamakta ve ciltteki yağ dengesini düzenleyen bir diyet hazırlamaktadır. Cildinizdeki yağ dengesi sağlandığında sağlıklı bir cilde sahip olmanıza imkan sunulmaktadır.  Doğru beslenme tarzının yanı sıra yüzünüzü çalıştıran egzersizlerde önem kazanmaktadır. Mesela alın bölgesinde yağlanma olan kişiler alın bölgesini çalıştıran egzersizler sayesinde cilt problemlerini kısa sürede ortadan kaldırma imkanı buluyor. Özellikle cilt problemini çok fazla yaşıyorsanız cilt diyeti sayesinde kısa sürede arzu ettiğiniz görünüme kavuşmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

 

Yağlı Ciltler İçin Cilt Diyeti Nasıl Uygulanır?

Yağlı cilde sahip olan kişiler cilt diyeti yaparken bazı besinleri tüketmesine izin verilmektedir. Yağlı cilde sahip kişilerin tüketmesi ve tüketmemesi gereken besinler şu şekildedir:

 

Tüketmesi Gereken Besinler:

Yağlı cilde sahip olan kişiler bol bol havuç, bitki çayı, kahverengi makarna, tahıl, kepekli ürünler, tahıllı un ile hazırlanmış gıdalar, ıspanak, kayısı , ızgara, somon, soğuk su balığı ile A vitamini açısından zengin besinler tüketmesi gerekir.

 

Tüketilmemesi Gereken Besinler

Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz rafine şeker, karbonhidrat ağırlıklı besinler, kuruyemişler, kızartmalar, dondurulmuş tatlılar, kek, kurabiye, pastırma, reçel, yağlı et ve meşrubattan uzak durmanız gerekmektedir.

Yağlı cilde sahip olan kişilerin besin listesine dikkat etmesi halinde kısa sürede cilt problemlerini ortadan kaldırması mümkündür. Ayrıca bu süreçte cilt bakımı ürünleri de kullanıyorsanız yağsız ürünler tercih etmeye özen göstermelisiniz.  Yağlı cilt tipine sahipseniz her sabah ve her akşam mutlaka yüz temizleme jeli kullanmalı ve yüzünüzü derinlemesine temizlemelisiniz. Ayrıca yağlı cilde sahip olan kişilerde bol bol siyah nokta olduğu bilinmektedir. Düzenli olarak siyah nokta temizliği yapmak cildiniz açısından büyük fayda sağlayacaktır. Yağlı ciltler için uygulanan diyette pudra ve fondöten kullanımı da yasaklanmaktadır. Geniş bir içeriğe sahip olan diyette fondöten veya pudra kullanımı yerine renkli nemlendiricilerin kullanılması uygun görülmektedir. Kullanılacak olan nemlendiricilerin yağsız olmasına özen gösterilmelidir.  Yağlı ciltlerde en büyük sorunlardan biri de sivilcelerdir.  Sivilce sorunu yaşayan ve yağlı cilde sahip olan kişilerin mutlaka buhar maskesi uygulaması ve gözeneklerini derinlemesine temizlemesi gerekmektedir. Buhar maskesinin etkisiyle gözenekler tamamen açılacaktır. Açılmış olan gözeneklerin üstüne asitli petler veya peeling uygulaması yapabilirsiniz. Güneşe çıkarken güneş kremi kullanan kişilerin mutlaka yağsız ürünleri tercih etmesi gerekmektedir. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz mutlaka kullandığınız her ürünün yağsız olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Cilt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Cilt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Kuru Ciltler İçin Cilt diyeti Nasıl Uygulanır?

Kuru cilde iyi gelen ve kuru cildi nemlendirebilecek özelliğe sahip gıdaların tüketilmesi son derece önemlidir. Kuru ciltler için tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken bazı besinler bulunmaktadır.

 

Tüketilmemesi Gereken Besinler:

Kuru cilde sahip olan kişiler ceviz, fındık, salatalık, sebze, meyve, balık ve kuru kayısı tüketmemesi gerekmektedir.

Kuru cilde sahip olan kişilerin temizleme jeli kullanmasına gerek yoktur.  Temizleme jeli veya temizleme köpüğünün içerisinde bulunan kimyasallar cildi daha fazla kurutacağından dolayı doktorlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Kimyasal ürünler kullanmak yerine temizleme sütü veya temizleme losyonu kullanmak çok daha doğru bir seçenek olacaktır. Pek çok kadın evde kendi yüz temizleme sütünü hazırlamaktadır. Sizlerde doğal yollarla hazırlanan yüz temizleme sütü tariflerini inceleyerek içerisinde kimyasal madde olmadan doğal cilt temizleme sütü hazırlayabilirsiniz. Kuru ciltlerin hem sıcak ortamlardan hem de güneş ışınlarından korunası gerekmektedir. Ağır spot ışıkları ve bilgisayar ışığı dahi cilde zarar verebilmektedir. Güneş kremi kullanıyorsanız mutlaka yağlı olanları tercih etmeniz gerekir. Kuru cilde sahip olan kişilerin kuru cilt serumu kullanması gerekir. Gün içerisinde uygulanan serum cildinizin nem dengesini sağlamasına imkan sunacaktır. Gün içerisinde serum kullanımı söz konusuyken akşam saatlerinde yüksek nemlendirici kremler tercih edilmelidir.  Buhar banyosu yaparak cildinizi derinlemesine temizleyebilir ve cildinizin te nemlenmesine imkan sunabilirsiniz.

  

Akneli Ciltler İçin Cilt Diyeti Nasıl Uygulanır?

Akneli cilt sorunu birçok kadının karşı karşıya kaldığı istenmeyen durumlardan biridir. Akneli cilt diyeti yaparak kısa sürede akne problemlerinden kurtulabilir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Akneli cilt tipine sahipseniz mutlaka uzak durmanız gereken bazı besinler bulunmaktadır. Akneli cilt diyetinde tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinler şu şekildedir:

 

Tüketilmesi Gereken Besinler:

Havuz, sebze, taze meyve, domates, kayısı ve A vitamini açısından zengin olan gıdalar tüketilmelidir.

 

Tüketilmemesi Gereken Besinler

Kola, yağlı yiyecekler, baharatlar, fast food, çikolata, kafein ve işlenmiş gıdalar tüketilmemelidir.

Hem akneli hem de yağlı bir cilde sahip olan kişilerin bol bol su tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir. Akneli cilt diyeti uygulayan kişilerin için en önemli kural bol su tüketmekten geçer. Akneli cilde sahip olan kişilerin mutlaka stresli ortamlardan uzak durması geçmektedir. Stres cilt sorunlarını daha da tetiklemekte ve istenmeyen sonuçların meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır.  Stres hormonlarını meydana gelmesiyle birlikte ciltteki akne miktarı da giderek artış göstermektedir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız akneli cilt diyetindeki tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinlere dikkat etmeli ve diye uygun beslenmelisiniz. Ayrıca bol su tüketip stresle başa çıkmanın yollarını da aramalısınız. Akneli cilt diyeti yapan kişilerin stresle başa çıkmak için sık sık gerçekleştirmiş olduğu aktivitelerden biri de yoga ve meditasyondur. Cilt diyeti uygulayan kişilerin profesyonel bir destek alarak yoga ve meditasyon yapması stres kontrolünü ve stresle başa çıkma yollarını öğrenmenizi sağlayacaktır. Stresle başa çıkmayı başarırsanız stresten kaynaklanan akne oluşumu önemli ölçüde azalacak ve eski sağlıklı cildinize kavuşma imkanı bulacaksınız. Günümüzde hemen hemen herkes akne problemi yaşıyor. Akneye neden olan besinleri günlük yaşamda sık sık tüketiyoruz. Tükettiğimiz besinlerin ardından her gün yeni bir akne oluşumu kaçınılmaz hale geliyor. Doğru ve sağlıklı besinleri tüketmek akne oluşumunu engelleyen en önemli faktördür. Bol sıvı alımı ve yoga ile akneli cilt diyetinde kısa sürede aşarı elde edebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI