Cilt Gözenekleri Neden Açılır

Cilt Gözenekleri Neden Açılır
  • 1 Star
    Loading...

Cilt Gözenekleri Neden Açılır

Cilt yapısı gereği üst tabaka küçük gözeneklerden oluşmaktadır. Bu gözeneklerden vücut nefes alarak vücut içinden de dışarı salgılanan sıvılar atılır. Bu sirkülasyon ile deri aslında kendine gereken nem seviyesini korur. Fakat gözeneklerin düzenli ve düzgün temizlenmemesi nedeni kadar çevresel etkiler ile de bu gözenekler dolar. Gözeneklerin dolması ile genişleme gözlenir. Zaman içinde de estetik olarak kötü bir görünüme dönüşür ve yer çekimi ile de cildin sarkmasına neden olur.

Gözeneklerin genişlemesine veya geniş gözeneklere sahip olunmasının en büyük sebebi genetik faktörler olup, bilinçsiz yapılan bakımlar, kötü çevresel etkiler ile ciltte oluşan sivilce ve siyah noktalar da gözeneklerin genişlemesine sebeptir.

Genetik faktörler nedeni ile ebeveynlerin yapısal özelliklerini size aktarması anlamına gelip, cildinizin nasıl olduğu ve nasıl olacağı konusunda fikir vermektedir. O yüzden bu durumdan kaçamazsınız da cildinizi tanıyarak gerekli tedbirleri alıp daha az sorun yaşamanızı sağlayacaktır. Yağlı ve normal ciltler sivilce ve akne oluşumu açısından sorunlu bir cilt olsalar bile, kuru ciltlere oranla daha sağlıklıdır. Kuru ciltler deri pigmentinden kaynaklı olarak daha küçük gözeneklere sahip olup devamlı nemlendirilmesi gereken bir cilt tipidir.

Cilt Gözenekleri Neden Açılır

Cilt Gözenekleri Neden Açılır

Gözeneklerin genişlemesine sebep olan diğer en önemli etken ise biz ne kadar güzelleşmek için güneşlensek de güneşin zararlı UHF ışınlarından kaynaklı olarak cildin epiderm tabakası kalınlaşarak hem ciltte lekelenmelere sebep olurken, gözeneklerin de daha derinleşmesine ve geniş görünmesine neden olacaktır.

Cilt tipine göre günlük haftalık yapılması gereken bakımların yapılmaması veya yanlış uygulanması nedeni ile ciltte oluşan ölü deriden cilt arındırılamayarak, sivilce ve akne oluşumuna sebep olacaktır. Buda gözeneklerin dolarak zamanla genişlemesine neden olacaktır. Cilt tipiniz sorunlu olsa bile gereken bakımı yapmamak doğru bir yaklaşım olmayıp, zamanla ciltteki gözeneklerin daha da belirginleşmesine ve yağ bezeleri ile cilt lekelerine dönüşmesine neden olacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI