Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri
 • 1 Star
  Loading...

Cilt Lekeleri

Cilt lekeleri çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan, cilt üzerinde uzun süre etkisini devam ettirecek lekeler bırakan bir tür cilt hastalığıdır. Cilt lekelerinin tedavi edilebilmesi için lekelerin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Cilt lekelerinin önemli bir kısmı açıkta kalan el, yüz ve boyun bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Cilt lekeleri yanlış beslenme düzeni, kirli hava, genetik faktörler nedeniyle oluşabilmektedir. Güneşinde cilt lekeleri oluşmasıyla ilgili önemli etkilere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sivilcelerde cilt lekelerine neden olan önemli unsurlardan biridir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilcelerin iz bırakma ihtimali oldukça yüksektir.

 

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Ciltte yapılan yanlış uygulamalar cilt lekelerinin oluşmasına neden olur. Cilt lekesi meydana geldiyse önce tedavi etmek yerine nedenleri araştırılmalıdır. Cilt lekeleri neden oluşur sorusu çok merak edilen sorular arasındadır. Cilt lekelerine neden olan en önemli faktör güneştir. Güneşin zararlı ışınlarından kurtulmak istiyorsanız hem kış hem de yaz aylarında en az 30 faktöre sahip güneş kremleri kullanmanız gerekmektedir. Güneşin yanı sıra cilt lekelerine sebep olan faktörler arasında genetik faktörler, gebelik, hormonal sebepler ve solaryum gibi birçok neden bulunmaktadır. Sigara kullanımı da cilt lekelerine neden olan başka bir faktördür. Sigara içen kadınlarda cilt lekesi oluşması muhtemeldir.

 

Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir?

Cilt lekelerinin önlemek için öncelikle cilt lekelerinin hangi sebeple oluştuğunu öğrenmek gerekir.  Cilt lekelerini önleyebilmek için cildinizin neye karşı hassas olduğunu öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Eğer cildiniz güneş ışınlarına karşı hassassa güneş kremi kullanarak cildinizi koruyabilir ve cilt lekelerinin oluşmasını engelleyebilirsiniz.  Çok fazla alkol ve sigara kullanımı söz konusuysa ve alışkanlıklarınızı terk ettiğinizde cildiniz iyileşiyorsa mutlaka alkol ve sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Solaryuma girmek cilt için tehlikelidir. Bu nedenle hormonal dengeleri bozmadan, tehlikeli güneş ışınlardan korunarak cilt lekelerini önleyebilirsiniz. Ancak gebelik ve genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkan cilt lekelerinin önlenmesi söz konusu değildir.

  

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekelerinin tedavi edilmesi için birçok tonik, kür ve maske bulunmaktadır. Ancak cilt bakım ürünleriyle istediğiniz sonuca ulaşamazsanız bir dermatologdan yardım almanızda fayda var. Cilt lekeleri için uygulanan lazer yöntemi ve kimyasal peeling yöntemi de oldukça iyidir. Cilt lekelerine iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:

 

Cilt Lekesi Tedavisinde Kimyasal Peeling Yöntemi

Cilt lekelerini giderebilmek için sık sık kullanılan yöntemlerden biri de kimyasal peeling yöntemidir. Kimyasal peeling yöntemi sayesinde derinin üst kısmında yer alan tabaka soyulmaktadır. Bu uygulama esnasında herhangi bir acı söz konusu değildir. Uygulama sonrasında ciltte kızarıklık, tahriş ve kabuklaşma gibi durumların meydana gelmesi mümkündür. Kimyasal peeling yöntemi sık sık kullanılan bir yöntem olup yüz ve yüz dışında cilt lekeleri nedeniyle rahatsızlık yaşadığınız tüm bölgelere uygulanabilir. Asitli ürünler kullanıldığında ciltte hassasiyet ve kızarıklık gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Kısa bir süre sonra bu durum geçecektir. Ancak yine de dikkatli olunmalı, 3 günde bir asitli ürünler kullanılmalıdır.

 

Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri

 

Cilt Lekesi Tedavisinde Lazer Yöntemi

Lazer uygulaması cilt lekesi tedavisinde sık sık kullanılan bir yöntemdir. Lazer uygulaması sonrasında ciltte soyulma meydana gelebilir. Cilt lekelerinden kurtulmak isteyenler için son derece etkili bir yöntem olan lazer yönteminde bazı risklerin söz konusu olduğu unutulmamalıdır. Lazer uygulaması yapıldıktan sonra ciltte yanma, morarma, ağrı meydana gelebilmektedir. Lazer uygulaması nedeniyle ortaya çıkacak olan görünüm sizi rahat edeceğinden operasyon için en uygun tarihi belirlemeye dikkat etmelisiniz.

 

Cilt Lekesi Tedavisinde Mezoterapi Yöntemi

Mezoterapi yöntemiyle cilt lekeleri ortadan kaldırılmakla birlikte renk açıcı özelliği de bulunmaktadır. Mezoterapi uygulamasının ardından ciltte herhangi bir şekilde soyulma veya kabuklanma meydana gelmez. Mezoterapi yöntemi günümüzde çok kullanılan bir teknik olup  kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Mezoterapi yöntemi kullanılarak cilt altına vitamin enjekte edilmekte ve vitaminler sayesinde deri altındaki hücreler yenilenmektedir.

 

Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri

 

Cilt Lekesi Tedavisinde Medikal Kremler

Cilt lekesi tedavisinde medikal kremlerin rolü oldukça büyüktür. Eczanelerde satılan medikal kremleri kullanırken lekelerin nasıl ve neden oluştuğu tespit edilmelidir. Mutlaka bir doktora gidilmeli ve muayene edilmelidir. Cilt lekelerine iyi gelen kremlerle birlikte güneş kremleri de kullanılabilir.

 

Cilt Lekesi Tedavisinde Kozmetik Ürünler

Kozmetik ürünlerin önemli bir kısmının cilt lekelerine iyi geldiği söylenmektedir. Birçok markanın cilt lekelerine iyi gelen kozmetik ürünü bulunmaktadır. Ancak cilt lekesi tedavisi için kozmetik ürün satın alacaksanız mutlaka cilt tipinize uygun bir ürün tercih etmelisiniz. Ayrıca kozmetik ürünün içeriğini de mutlaka öğrenmelisiniz. Cilt lekelerine iyi gelen kozmetik ürünler satın alacaksanız yeni hücre oluşumu sağlayacak kremler, maskeler, tonikler veya peelingler tercih edebilirsiniz. Kozmetik ürünlerin kullanımı her ne kadar pratik olsa da doğal ürünler önceliğiniz olmalıdır.

 

Cilt Lekeleri Tedavisinde Asitli Ürünler

Asitli ürünler özellikle akne ve yara izi tedavisinde çok tercih edilmektedir. Güneş lekesi tedavisinde asitli ürün kullanmamaya dikkat edilmelidir. Asitli ürünler kullandığınızda cildinizin soyulduğunu görebilirsiniz. Asitli ürünler sadece kimyasal madde içeren ürünler değildir. Doğal asidik özelliğe sahip olan sirke veya limon gibi ürünleri de tercih edebilirsiniz.

  

Cilt Lekelerine İyi Gelen Doğal Maske Tarifleri

Cilt lekelerine iyi gelen doğal maskeler sayesinde kısa sürede lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bitkisel kürler sayesinde sadece cilt problemlerini gidermekle kalmaz, cildin ne dengesini sağlayıp kırışıklıklara karşı cildinizi koruma imkanı yakalayabilirsiniz. Evde uygulanan cilt lekesi maskeleri şu şekildedir:

 

Kil Maskesi Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı kil
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık
 • 1 yemek kaşığı kafur yağı
 • 1 yemek kaşığı ince çekilmiş maydanoz

Hazırlanışı:

Kil, soğan, salatalık, kafur yağı ve maydanozu bir kabın içerisinde karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı cilt lekelerinin bulunduğu bölgeye sürün. Maskeyi cildinize uyguladıktan sonra 20 dakika boyunca bekleyin. 20 dakika sonunda yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Maskeyi düzenli olarak haftada iki kere uygularsanız cilt lekelerinden kurtulma imkanına sahip olabilirsiniz.

 

 

Limon Maskesi Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı limon suyu
 • Maydanoz
 • Su

Hazırlanışı:

Maydanozları ince bir şekilde doğrayın ve kaynayan suyun içerisine atın.  Maydanozları 15 dakika kaynatın ve ocaktan alıp soğutun. Maydanozlar soğuduktan sonra üzerine limonu sıkın. Hazırlamış olduğunuz karışımı cilt lekelerinin olduğu bölgeye her gün bir pamuk kullanarak rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kuru Fasulye Maskesi Tarifi

 • 1 kase kuru fasulye
 • 1 yemek kaşığı taze süzme yoğurt
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

Kuru fasulye, süzme yoğurt, limon suyu, karbonat ve bal temiz bir cam kasenin içerisinde karıştırılır ve krem kıvamına getirilir.  Hazırlamış olduğunuz karışımı yüzünüzün tüm bölgelerine rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yarım saat karışımı yüzünüzde bekletin. Zaman geçtikçe cildinizin maskeyi tamamen emdiğini görebilirsiniz. Ayrıca maskeyi cildinize uygularken masaj yaparsanız cildiniz karışımı daha kolay bir şekilde emecektir.  Bir süre bekledikten sonra ılık su yardımıyla cildinizi arındırın ve cilt tipinize uygun nemlendirici ürünler kullanın.

OKUYUCU YORUMLARI