Doğal Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Kıvırcık Saç Bakımı
  • 1 Star
    Loading...

Doğal Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saça şekil veren aletler ile yapılan bukleler doğal kıvırcıklar kadar göz alıcı olamaz. Bu yüzden doğal kıvırcık saçlara sahip olan kişiler oldukça şanslılar aslında.  Ancak özgün ve gösterişli olan kıvırcık saçların bu yapısını koruyabilmesi için özenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Kıvırcık saçlar elektriklenmeler sonucunda oldukça kabarır ve görüntü bozukluğuna sebep olur. Bu yüzden yıpranmaların ve görüntü bozukluğunun önüne geçebilmeniz için yapmanız gereken, tavsiye edilen bakım rutinlerini doğru bir şekilde uygulamanız. Kıvırcık saç bakımı rutinleri nelermiş bir göz atalım.

Kıvırcık saçlara uygun ürünler kullanılmalı

Öncelikle saç bakımı rutininizi gözden geçirin. Daha sonra kullandığınız saç bakım ürünlerinin saç tipinize uygun olmasına dikkat edin. Bu sayede saçlarınız için maksimum etkiyi sağlamış olursunuz. Özellikle kıvırcık saçları göz önünde bulundurursak, kuru olmaya daha meyillidirler. Bu yüzden kuru ya da kıvırcık saçlara sahipseniz özel bir saç bakım ürünü kullanmalısınız. Ayrıca şampuanınızı bir saç kremi ile birlikte kullanmanızda iyi sonuçlar verebilir.

 

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Saç maskesi kullanmaya özen gösterin

Her ne kadar göz ardı edilen bir durum olsa da saç bakım maskesi sağlıklı saç bakımı için oldukça önemli bir adımdır. Saç bakım rutininin olmazsa olmaz adımı olan saç bakım maskesi sayesinde saç bukleleri parlak ve göz alıcı görünür. Saçlarınıza haftada en az bir kez saç bakım maskesi uygulamanız gerekir.

Saçınızı banyodayken tarayın

Banyodan çıkmadan önce saç kreminizi sürün ve daha sonra geniş dişli bir tarak ile saçlarınızı özenli bir şekilde tarayın. Bu sayede banyodan sonra da saçlarınız hem daha rahat taranır, hem de daha kolay şekil alır.



Saçlarınızı soğuk su ile durulayın

Saçlarınızın her an ışıl ışıl görünmesi için saç bakım ürününüzü doğru bir şekilde kullanmak ile birlikte, soğuk suyla durulamanız da saç bakımınız için faydalı olacaktır. Ama soğuk suya dayanamıyorsanız, en azından banyodan çıkmadan önce sadece saç uçlarınıza ve saç diplerinize soğuk suyu uygulayabilirsiniz.

Durulanmayan bakım ürünlerini de tercih edebilirsiniz

Günlük saç rutininize durulanmayan saç bakım ürünleri de ekleyebilirsiniz. Bu ürünler sayesin de bukleleriniz gün boyunca parlak görünür, elektriklenmelerin ve kabarmaların önüne geçer.

Saçlarınızı kuruyken kestirin

Kıvırcık saçlar ıslakken daha düz ve uzun görünür. Eğer ıslakken saçınızı kestirirseniz saçlarınızın isteğinizden daha fazla kısalmasına yol açabilirsiniz. Bu yüzden saçlarınızı daima kuruyken kestirin.

Havlu kullanmayın

Saçlarınızı havlu yardımı ile kuruttuğunuz zaman sert dokuları ile saç tellerinin yıpranmasına, incelmesine ve elektriklenmesine yol açar. Saçlarınızı kurulamak için havlu yerine pamuklu bir tişörtle veya kendiliğinden kurumaya bırakmanız daha sağlıklı olacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI