El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

  • 1 Star
    Loading...

Günlük olarak yapılması gereken kişisel bakımlardan biri de el ve ayak bakımıdır. Vücudun yaşını belli eden organlardan biri ellerdir. Her işte eller kullanılırken vücudun yükü de ayaklar üzerine biner. El ve ayaklarda yaşanan herhangi bir problem hayatı olumsuz anlamda etkiler.

Ellere bakım yapmak için öncelikle elleri dış etkenlerden korumak gerekir. Özellikle temizlik yaparken, elleri deterjanların zararlı kimyasallarından korumak gerekir. Bu nedenle temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanmayı alışkanlık haline getirin.El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?.

El ve ayak bakımı nasıl yapılır, el ve ayak bakımı yaparken nelere dikkat etmek gerekir, el ve ayak bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, konusunu konuşuyoruz. El bakımı yaparken günün sonunda ellerinizi yıkadıktan sonra yatmadan önce nemlendirici krem sürün. Haftada en az bir defa ellerinize maske yaparak ipeksi bir yumuşaklık kazanmasına yardımcı olun. Ellerinize maske yapmak için, yağlı kremleri kullandığınız gibi evde kendiniz tereyağından doğal bakım kremi hazırlayabilirsiniz.

Tereyağı ile bakım kremi hazırlamak için 1 yemek kaşığı tuzsuz tereyağını eritip içine toz haline getirilmiş 1 tatlı kaşığı aynı safa otu katın. Krem haline geldikten sonra ellerinize sürüp, eldiven ya da streç poşetle ellerinizi sarın. Bir gece maskeyi ellerinizde beklettikten sonra ertesi gün ılık su ile ellerinizi yıkayın.

El ve ayaklarınıza bakım yaparken parafin kullanabilirsiniz. Ellerinize ve ayaklarınıza sıcağa yakın parafin sürdükten sonra streç poşetle üstünü kapatıp bekletebildiğiniz kadar bekletin. Parafin tıkalı gözenekleri açtığı gibi el ve ayaklara yoğun bir şekilde bakım yapar.

Ayak bakımı yapmak için günün sonunda eve geldiğinizde mutlaka ayaklarınızı sabunla yıkayın. Ayaklarınızın topuk kısmında sertleşme ya da nasır oluyorsa ponza taşı ile topuklarınızı sürtün. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra nemlendirici krem ya da hafif bir vazelin sürerek ayaklarınızın dinlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Gün içerisinde ayaklarınızın çok terlemesinden şikayetçi iseniz yatmadan önce ayaklarınıza bir miktar pudra sürün. Pudra ayaklardaki terlemeyi önleyecektir. Ayaklarınızda yorgunluk hissediyorsanız ılık suyun içine birkaç damla lavanta yağı döktükten sonra ayaklarınızı suyun içinde 15 dakika bekletin. Bu su ayaklarınızdaki yorgunluğu alacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI