En Çok Yaşanan Tırnak Sorunları Nelerdir ?

En Çok Yaşanan Tırnak Sorunları Nelerdir ?
  • 1 Star
    Loading...

En Çok Yaşanan Tırnak Sorunları Nelerdir ?

Tırnaklar parmak uçlarını koruyan ve tutmayı kolaylaştıran deri ekleridir. Bazı durumlarda tırnaklar sert ve boynuzumsu bir hal alırlar. Bu plak yarı saydamdır ve altı kısmen görülebilir durumdadır. Görünen pembe renk, tırnağın altında bulunan ve tırnak yatağı adı verilen et kısmıdır. Tırnaklar kişiden kişiye göre değişik şekillerde görülür ve ucundaki beyaz kısım serbesttir. Sağlıklı tırnak; parlak, pürüzsüz yüzeyli, esnek ve dirençli özellikler taşır. Vücuttaki değişik etkenler, fiziksel etkenler, ilaçlar ve doğrudan tırnaklarda bulunan hastalıklar tırnaklarda şekil bozukluklarına sebep olur. Tırnaklardaki kusurlar hem estetik açıdan kusur oluştururlar hem de ellerin kullanım işlevlerini bozarlar.

 

Öncelikle tırnaklardaki renk işlevleri hastalık belirtisi olarak kabul edilir. En sık görülen renk değişikliğinde tırnaklar beyaz renk alır. Beyazlaşmanın kesin bir nedeni yoktu ancak manikür yaptıranlarda zedelenmelerin oluşması, mantar hastalıkları, bazı genel hastalıklar, ilaçlar ve kimyasal maddeler ve bazı vitaminlerin vücutta eksik bulunması bu beyazlıkların nedenleri arasında görülebilir. Tırnaklarda sararma görülmesi; mantar hastalıkları, bazı ilaçlar veya kimyasal maddelerin etkisi ile ortaya çıkar. Turuncumsu renk, daha çok sedef hastalıklarında görülen bir belirtidir. Sigara bağımlılığına bağlı olarak da tırnaklarda sarı- esmer renklenmeler söz konusu olmaktadır.

En Çok Yaşanan Tırnak Sorunları Nelerdir ?

En Çok Yaşanan Tırnak Sorunları Nelerdir ?

Tırnakların gri- kahverengi bir renk alması, damarlarda kalınlaşma olması durumunda görülür. Sık sık ilaç almak durumunda kaldığınız kronik bir rahatsızlığınız varsa, aldığınız ilaçların etkisi ile tırnaklar mavi- siyah renk alırlar. Eğer siyah renk belirli bir alanda görülüyorsa bu tırnak eti kanamasına işaret eder. Ancak bununla birlikte bu belirti melanoma adı verilen çok tehlikeli bir tırnak kanserinin de belirtisidir. Siyah lekeler boyuna çizgiler halinde ilerliyor ya da tırnak altında ben şeklinde beliriyorsa bu tırnak kanseri olduğunuzu gösteriyor olabilir. Tırnaklarda renk değişiminin yanı sıra kalınlaşıp esnekliğini kaybetmesi ve sık kırılması da söz konusu olabilir. Bu da sık görülen semptomlar arasındadır. Ayrıca kalıtsal hastalıklar, tırnak batması ve dolama da sık görülen tırnak rahatsızlıkları arasındadır.

OKUYUCU YORUMLARI