Estetikte Botoks

Estetikte Botoks
  • 1 Star
    Loading...

Estetikte Botoks Uygulaması

Gülerken, konuşurken, ağlarken yüzümüzdeki kaslar hareket eder ve duygularımızın yüzümüze yansıması olan mimikler oluşur. Mimiklerin zamanla yüzde kalıcı olarak bıraktığı çizgiler ise, yaş ilerleyip cilt elastikiyetini kaybetmeye başladıkça derinleşir ve bizim bir parçamız olur. Özellikle son 10 senedir, botoks ile zamanı geri almak mümkün olmaktadır. Uygulama bölgesinin genişliğine göre farklılık gösteren botoks dolgu fiyatları, uygulama merkezlerine göre de farklılık gösterebilmektedir.

 

Estetikte Botoks

Estetikte Botoks

Botoks Nasıl Sonuç Veriyor

‘Clostridium botulinum’ isimli bir bakteriden elde edilen botoks maddesi, saflaştırılmış bir proteindir. Enjekte edildiği bölgedeki sinirlere etki ederek, kasların kasılmasını engeller. Bu sayede deride gerginlik sağlanır. İlk uygulamalarda bu botoks etkisi birkaç ay ile sınırlıyken düzenli botoks tedavisi sonrası 10 aya yakın etkisi sürebilmektedir. Zaman içerisinde, kırışıklarda azalma veya çizgilerdeki derinliğin azalması görülmektedir.

 

Botoks Tedavi Amaçlı Da Kullanılıyor

Sadece estetik amaçlı, kırışıklık giderme işlemleri için değil, aşırı terleme sorunu yaşanların şikayetlerini gidermek için de botoks uygulaması yapılıyor. Aşırı terlemenin genetik bir durumu olan ‘Hiperhidrosis’ şikayeti olanlar, botoks tedavisi ile gündelik hayatlarında rahata kavuşabilmektedirler. Özellikle elin iç kısmı, ayaklar, yüz ve koltuk altı bölgelerinde yaşanan aşırı terleme sorunu, insanların sosyal hayatlarını oldukça olumsuz etkileyebilmektedir.  Botoks yan etkileri olmadan, ter bezlerine giden sinir uçlarına etki ederek sorundan kurtulmayı mümkün kılmaktadır.

Bunların dışında göz tikleri, şaşılık, yüz felci ve bazı nörolojik durumlar için de botoks proteini uzun yıllardır tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

 

Estetikte Botoks

Estetikte Botoks

Botoksun Uygulama Noktaları

Temelde; alın çizgileri, kaş kaldırma, kaş arası çizgiler ve göz kenarlarındaki kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi amacıyla uygulanır. İleri uygulamalar ise, dudak üstü çizgileri, boyun çizgileri, ağız çevresi derin kırışıklıklar (üzüntü mimikleri), yüz asimetrisi sorunlarının giderilmesi için botoks yaptıranlar mevcuttur. Yine de bazı uzmanlar gülümsemeyi etkilediği için yüzün alt bölgelerine uygulamayı iyi sonuç vermediği için tavsiye etmiyorlar.

 

En İyi Görünüm 30 Gün Sonra

Botoks uygulaması aşağı yukarı 15 dakika sürmektedir. Uygulama sonrası etkisini ise 3 ila 7 gün arasında göstermektedir. Botoks uygulaması sonrası en iyi etkisini gösterme zamanı ise bir ayı bulabilmektedir. Bu etki en fazla 4 ay kadar sürebilir. Etki süresi kişiden kişiye ve kaç uygulama yapıldığına göre değişkenlik gösterebilir. Çizgilerin yeni oluşmaya başladığı zamanlarda, botoks uygulaması daha iyi ve uzun süreli etki ağlarken, ilerleyen yaşlarda, botoks tek başına yeterli olmayabiliyor. Uzmanlar böyle durumlarda dolgu maddesi enjekte edilmesini veya lazer uygulamasını da önerebilmektedirler.

 

Uygulama Merkezi İyi Seçilmelidir

Uygulama yaptırmadan önce botoks etkileri ve görünümde yaşanacak değişiklikler hakkında detaylı bilgi alınması önemlidir. Yapılan iyi bir uygulama sonrası, duyguları yansıtan mimiklerin kaybını yaşamadan, kırışıksız bir yüze sahip olmak mümkündür. Yüz botoks fiyatları değerinin altında olan bir merkezde işlem yaptırmak uzun süreli sıkıntılara sebep olabilir.

 

Botoks Uygulamasının Riskleri

Çok ince bir iğne vasıtasıyla uygulanan işlem acı vermemektedir. Yine de acı eşiği düşük hastalarda, bölgeye uyuşturucu krem kullanılabilir. Botoks yaptıranlarda görülen en sık şikayet ufak çaplı kızarıklardır. Hastaların bazılarında birkaç saat süren baş ağrıları olabilmektedir. Botoks, sağlığa zararlı bir madde değildir. Estetik amaçlı kullanılmadan önce tedavi amacıyla kullanılmaktaydı. Bu yüzden, en büyük risk başarısız uygulamalardır. Bu durumda uygulama hekimi oldukça önemlidir. Maddenin yanlış bir bölgeye enjeksiyonu veya fazla enjekte edilmesi, fiziksel görünümde hiç istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.   Hamile ve kas hastalığı olanların botoks yaptırması uygun değildir.

ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI