Evde Tonik Nasıl Yapılır¿

Evde Tonik Nasıl Yapılır
  • 1 Star
    Loading...

Evde Tonik Nasıl Yapılır¿ Neler Kullanılır¿

Ciltte oluşan geniş gözenekleri kapatmak için kullanılan toniklere varınızı yoğunuzu vermeye son verecek bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Evde doğal malzemelerle toniğinizi kendiniz hazırlayabilir, cildinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede gözeneklerinizin sıklaşmasına katkıda bulunacaksınız. Bu yazımızda evde tonik nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

 

Canlandırıcı Tonik Nasıl Yapılır?

Canlandırıcı tonik yapımı ile başlıyoruz. Öncesinde malzemelerimizden bahsedelim. (100ml) Beyaz şarap, (1tane) Kahve filtresi, (50ml) Gül suyu, (5 gr.) Kurutulmuş gül yapraklarını hazırlıyoruz. Ardından geniş ve koyu renkli bir kavanoza gül yapraklarını ekliyoruz. Beyaz şarabı gül yapraklarının üzerine ekliyoruz. Daha sonra kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapatın. 2 hafta boyunca sıcak bir ortamda beklemeye alın. Dilerseniz güneş görmemesi için üstünü bir bezle kapatabilirsiniz. Bu süre sonunda kavanozunuzu açıp, süzdürme işlemini yapınız. Sonrasında kahve filtresi ile karışımı tekrar süzdürün ve gül suyunu yapmış olduğunuz karışıma ilave edin.

 

Toniğin Etkisi Nedir?

Evde hazırlanılan bu tonik 6 ay gibi bir süre içerisinde rahatlıkla kullanılabilir. Gül ile hazırlanan bu tonik cildin canlanması yanı sıra cildin temizlenmesini ve ferahlamasını sağlar. Ve en önemlisi evde yapılan tonik makyaj temizlemek içinde kullanılabilir.

Evde Tonik Nasıl Yapılır

Evde Tonik Nasıl Yapılır

Karma Ciltlere Uygun Tonik Yapımı

Yarım çay bardağı kuşburnu, yarım çay bardağı suyumuzu hazırlıyoruz. Suyu cevzede kaynattıktan sonra kuşburnu bitkisini suya ekliyoruz. 10 dakika demlenmesi için bekletiyoruz. Bu süre sonunda karışımı her zamanki gibi süzün ve kapaklı bir kavanoza koyun. Dilediğinizde kullanıma hazır bir toniğiniz olmuştur.

 

Yağlı Ciltlere Uygun Tonik Yapımı

Malzemeleri (8 yemek kaşığı) maden suyu, (1 yemek kaşığı) elma sirkesi olan yağlı citlere uygun tonik yapımının hazırlanışına geçiyoruz. Elma sirkesini ve sade maden suyunu karıştırıyoruz. Ardından ağzı kapaklı bir şişeye döküyoruz. Bu karışımı sabah-akşam olmak üzere günde iki kez cildimize bu karışımı pamuk yardımıyla sürüyoruz. Maden suyu ve elma sirkesi cildin sıklaşması yanı sıra canlanmasına da yardımcı olacaktır.

 

Sivilceli Ciltlere Uygun Tonik Yapımı

Malzemeleri (1 kahve fincanı) saf alkol, (1 tutam) adaçayı, (1 tutam) biberiye otu olan karışımı hazırlıyoruz. Cezvede suyu kaynatıyor ardından adaçayı ve biberiye otunu ekliyoruz. 20 dakika demlenmesini bekliyoruz. Sonrasında karışımı süzüp, alkolü ilave ediyoruz. 20 gün boyunca her akşam cildinizi temizledikten sonra bu karışımı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sivilceli ciltler için evde yapılan tonik, sivilceleri kurutmada yardımcı olması yanı sıra cildi mikroptan arındırmada da etkili olacaktır.

 

Doğal Limon Toniği Yapımı

Malzemeleri (1 çay bardağı) votka ve (1tane) limon suyu olan bu tarifin hazırlanışına geçelim. Limonu 1 çay bardağı votkanın içine sıkıyoruz. Fısfıslı bir şişenin içine koyuyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı her sabah ve akşam, günde iki kez olmak üzere pamuk yardımıyla cildimize sürüyoruz. Yapmış olduğumuz bu toniği 1 hafta boyunca kullanabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI