Evdeki Doğal Malzemelerle Cilt Beyazlatma

Doğal Cilt Beyazlatma
  • 1 Star
    Loading...

Doğal Cilt Beyazlatma

Cildimizin birçok dış etkenden dolayı sahip olduğu rengi zamanla değişime uğrayabilmektedir. Bu dış etkenlerin en başında çevresel etkenler, aşırı güneş ışınları, kimyasal etkenler, stres, cilt kuruluğu, yetersiz beslenme ve aşırı kozmetik ürün kullanımı gibi birçok etmen sayılabilir. Bu nedenle cilt beyazlatmak için nice kozmetik ürünleri üretilmiştir. Bu kozmetik ürünleri pahalı olmakla birlikte, içerdiği kimyasal maddelerden dolayı cildi bir yandan beyazlatırken, diğer yandan kalıcı zararlara neden olmaktadır. Bu nedenle doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu kimyasal cilt rengi açıcı ürünler yerine, evinizde bulunan doğal ürünlerinizle cildinizin rengini açabilmeniz mümkün ve daha sağlıklı bir yöntemdir. Hadi gelin evde ten renginizi nasıl beyazlatacağınız yöntemlere ve tariflere bakalım:

Yoğurt Maskesi

Her gün yediğimiz yoğurtun içinde cilt için çok faydalı olan polimerler bulunmaktadır. Yoğurdun içinde bulunan laktik asit cildi beyazlatıcı etkiye sahiptir. Yoğurt genel olarak tüm cilt tiplerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir üründür.

  • Bir yemek kaşığı kadar yoğurdu cildinize parmaklarınızla ince bir tabaka şeklinde sürün. 4-5 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayabilirsiniz. Cilt renginizdeki renk değişimini görebilmek için birkaç hafta boyunca düzenli olarak her gün bu işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.

 

  • Maskenizi daha da zengin hale getirmek için, bir yemek kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı balı karıştırarak yüzünüze sürebilirsiniz. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika kadar bekleyip su ile durulayabilirsiniz. Etkili bir sonuç için günlük olarak bunu tekrarlamanız gerekir.

Portakal Maskesi

Cildimiz için ihtiyaç duyulduğumuz en önemli madde portakalda rahatlıkla bulabileceğimiz C vitaminidir. Portakal da yüzümüzü beyazlatmak için oldukça etkili içeriklere sahip bir meyvedir. Düzenli bir şekilde tüketilen portakal suyunun cildin yumuşaklığı için büyük yarar sağladığı gözlemlenmiştir. Öncelikle, 1 portakal kabuğunu toz haline gelene kadar rendeleyin. Taze yoğurdu ve rendelenmiş kabuk karışımını macun haline gelene kadar karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyip yıkayın. Yüzünüzdeki siyah noktalar ve diğer izlerden kurtulabileceğiniz bu yöntem haftada en fazla bir ya da iki defadan fazla tekrarlamayın.

Doğal Cilt Beyazlatma

Doğal Cilt Beyazlatma

Nohut Unu Maskesi

Cilt tonunu açmak için çaba sarf eden insanların kullandıkları en harika içeriklerden birisi de nohut unudur. Nohut ile hazırlanan maske cilde daha sağlıklı bir form kazandırmaktadır. Bir miktar nohut ununu macun kıvamına gelecek şekilde biraz su ya da gül suyu ile karıştırıyoruz. Karışımı yüzümüze sürüyoruz. Sürdüğümüz macun kuruyana kadar bekliyoruz ve suyla yıkıyoruz.

Doğal Cilt Beyazlatma

Doğal Cilt Beyazlatma

Bal Maskesi

Bal cilt rengini açmakla beraber cildi nemlendirici etkisi de gösterir. Sivilce, güneş lekesi ve akne lekeleri için bal mucizevi bir anti bakteriyel etki gösterir. Balı yüzümüze çok ince bir tabaka halinde sürüyoruz ve birkaç dakika sonra su ile cildimizi duruluyoruz. Bu basit yöntem cildimizdeki ölü derilerin uzaklaştırıp, daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmayı sağlar. Bal ile cilt beyazlatmak için hazırlayabileceğiniz başka bir maske tarifi de; 1 çay kaşığı saf bal içine, 1 çay kaşığı limon suyunu, 1 yemek kaşığı süt tozunu ve 1 veya yarım yemek kaşığı badem yağ ekleyerek karıştırıyoruz. Sonra bu karışımı ince bir tabaka şeklinde yüzümüze sürerek, 15 dakika kadar bekledikten sonra su ile yıkıyoruz. Bu maskeyi her gün uygulayarak daha açık bir cilde sahip olabilirsiniz.

Doğal Cilt Beyazlatma

Doğal Cilt Beyazlatma

Limon Maskesi

Limonun içerdiği asidik özellik, cildi beyazlatmakla birlikte içinde bulunan zengin C vitamini de yeni hücrelerin oluşumunu sağlamaktadır. Yine limonun antioksidan özelliği cilt görünümü için çok faydalıdır. Taze sıkılmış olan limon suyu içerisine bir parça pamuğu batırın ve cildinize doğrudan olarak uygulayın. En az yarım saat boyunca bekledikten sonra cildinizi yıkayın. Bu işlemi günlük olarak tekrarlayabilirsiniz. Bu basit ama etkili yöntem cildinizi beyazlatacak ve cildimizdeki lekelerin azalmasını sağlayacaktır

. Üç çay kaşığı limon suyunu bir çay kaşığı badem tozu veya domates suyu ile karıştırın. Hazırladığınız bu macunu yüzünüze sürerek 30 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayın. Bu işlemi günde bir defa tekrarlayın.

Doğal Cilt Beyazlatma

Doğal Cilt Beyazlatma

Alo Vera Maskesi

Aloe Vera cildinizde bulunan koyu pigmentlerin işlevini azaltıcı bir etki göstererek cildinizin orijinal rengini tekrar kazanmasını sağlayabilir. Cildimizdeki pigmentlerin çok olması ve cilt renginin koyu gözükmesi Aloe Vera’ nın tersi etki göstermesi ile çözüme kavuşabilmektedir. Aloe veranın bir tane yaprağını keserek sıkın ve çıkan suyunu yüzünüze sürerek 20 dakika cildinizde beklettikten sonra cildinizi yıkayın. Bu işlemi en az 2 hafta boyunca günde iki defa tekrarlayın. Eğer aloe vera bitkisine ulaşabilme imkanınız yoksa hazır olarak satılan aloe vera jelini alıp kullanabilirsiniz.

 

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının muhteşem etkisi, yüzümüz ile vücudumuzun bütün bölgelerinde aydınlatıcı ve izleri yok edici bir etkiye sahiptir. Bilmeniz gereken şey sadece bu yağı cildinizdeki lekelerin üzerine ve kalan izlerine sürmek. Düzenli olarak yaptığınızda lekelerinizin yok olduğunu göreceksiniz.

 

Tam Buğday Unu Ve Zerdeçal Tozu Maskesi

Bu maske cildinizi beyazlatmak ve cilt lekelerinizden kurtulmanız için çok etkili bir maskedir. 1 kaşık buğday unu, 1 çay kaşığı toz zerdeçal, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırarak maskenizi hazır hale getirin ve cildinizde 15 dakika bekletip yüzünüzü yıkayın.

 

Bal, Süt Ve Limon Maskesi

Süt, bal ve limon suyundan yarım kaşık alıp, bir kâsede iyice karıştırın.
Hazırladığınız karışımı yüzüne sürdükten sonra 20 dakika bekletip yıkayın.
Bu beyazlatıcı maskeyi haftada 2 kere uygulayarak, cilt lekelerinizden kurtulabilir,
cildinize yumuşaklık verebilir, ten renginizi açabilirsiniz.

 

Yoğurt, Yulaf ve Domates Maskesi

Yulaf ezmesi, 1 domatesin suyu ve yoğurttan yarım yemek kaşığı alarak bir kasede karıştırın.
Bu hazırlanan karışımı hamur haline getirerek yüzünüze uygulayın. 20 dakika kadar bekletip, suyla yıkayın. Yulaf ezmesi ise cildinize peeling etkisi gösterir. Yoğurt da hem cilt lekelerinizi açar hem de yüzünüze bembeyaz parlak bir görüntü kazandırır. Bu maske cilt renginizi açarken, cildiniz üzerindeki birikmiş ölü hücrelerinizi de yok edecektir.

 

Limon ve Salatalık Maskesi

Limonun içerisinde bulunan maddeler cildi aydınlatır ve cilt lekelerini giderir. Yarım yemek kaşığı limon ve ve yarım yemek kaşığı salatalık suyunu bir kapta karıştırdıktan sonra bu karışımı yüzünüze sürün. 15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra suyla yıkayın. Salatalık yüzünüze tazelenmiş bir his vererek, cildinizin aydınlanmasını sağlayacaktır.

 

Bal ile Badem Maskesi

Bal ile badem birlikte maske olarak kullanıldığında cilt rengini açmada çok etkilidir. Cildinizi hem nemlendirir hem de beyazlatırlar. Yapmanız gereken şey; yarım yemek kaşığı süt tozunu, yarım yemek kaşığı badem tozunu ya da badem yağını, yarım yemek kaşığı bal ile karıştırarak cildinize sürmek. Uyguladıktan sonra, 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Cildinizin nasıl parladığını göreceksiniz.

 

Tam Buğday Unu ve Domates Maskesi

Tam buğday unu güneş yanıklarından kurtaran, cildi tedavi edip rengini açan bir maddedir. 1 yemek kaşığı buğday unu ile yarım domatesin suyunu güzelce karıştırın.
Bu maskeyi cildinize sürüp, 15 dakika kadar kurumasını bekleyin. Cildiniz bu karışımı iyice emdikten sonra yüzünüzü yıkayın. Cildiniz gözle görülür biçimde beyazlaşacaktır.

 

Limon ve Bal Maskesi

Yarım yemek kaşığı limon suyu ve yarım yemek kaşığı balı karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayıp kurumasını bekleyin ve 20 dakika sonra yıkayın. Bu maske uygulamanızdan sonra cildiniz yumuşak olacak ve parlak rengi açılmış olacaktır.

 

Kişniş ve Domates Maskesi

1 yemek kaşığı domates suyunu ve 1 yemek kaşığı kişniş yaprağı suyunu karıştırarak iki damla limon suyu ekleyin, maskeyi yüzünüze pamuk yardımı ile sürün, birkaç dakika bekledikten sonra suyla yıkayın. Cilt renginizdeki beyazlamayı görün.

 

Pirinç Maskesi

Küçük bir kaseye yarım çay bardağı kadar pirinç koyun ve pirinç içinde kalacak şekilde üzerine su koyun. Bir kaşıkla pirinci karıştırın. Su bulanık olana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz bu pirinç suyunu temiz bir kaba doldurun ve bu su ile haftada en az 1 kez yüzünüzü yıkayın. Daha iyi sonuç almak için yüzünüzü kurutmayın, kendi kendine kurumasını sağlayın.

OKUYUCU YORUMLARI