Evinizde Cilt Bakımı

  • 1 Star
    Loading...

Evinizde Cilt Bakımı

Evinizin rahatlığında kendimizle ilgilenmek, kendimize zaman ayırmak özellikle de boş zamanlarımızda cildimize bakım yapmak hem kendimizi çok iyi hissettirir hem de cilt bakımı sonucunda elde ettiğimiz  sonuç ile çok mutlu olabiliriz. Evde cilt bakımı nasıl yapılır veya hangi cilt tipine özel cilt bakımları yapılır merak ediyorsanız bu yazımız tam da size göre. Eminiz ki  kendi cilt tipinizi tanıyorsunuz. O surattan lafı uzatmadan kolay cilt bakımı nasıl yapılır sorunuzun cevabına geçiyoruz.

En ekonomik şekilde evde cilt bakımı nasıl yapılır veya ev ortamındaki hangi malzemeler cilt bakımına uygundur? Bu sorunun cevabı her cilt tipi için  farklı olsa da ev ortamında bir çok malzeme cilt bakımı için yeterlidir. Hangi malzemelerle cilt bakımı nasıl yapılır, cilt nasıl temizlenir, hangi yağlar cildiniz için uygundur ve cildiniz için uygun olan kremi evde yapabilir misiniz? Cilt bakımı nasıl yapılır sorularının cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

 

Adım Adım Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle yüz güzelliği için yapılan cilt bakımında sıralama çok önemlidir bu yüzden cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna geçmeden cilt bakımı sıralamasından bahsetmek istiyoruz. İlk olarak cildin temizlenmesi gerekmekte sonrasında ise cildin yatışması için ve kaybolan yağlı görünümün dengelenmesi için cilde küçük hareketler ile masaj yapılmalı veya yüz yogası ile cilt rahatlatılmalıdır. Bu işlemden sonra mutlaka tonik işlemine geçilmeli ve bu sayede cildin kaybolan doğal yağının yeri  doğal bir şekilde dengelenmelidir. Tonik işleminin ardından cilt eğer kurursa uygun bir doğal yağ ile yağlı ise de su bazlı nemlendirici veya aloevera jeli ile rahatlatılmalıdır.

 

Cilt Nasıl Temizlenir?

Ülkemizde özellikle Hatay yöresinde yaygınca yapılan hem saç bakımında hem de cilt bakımında güvenle kullanabileceğiniz aynı zamanda antiseptik özelliği sayesinde ciltteki sivilceleri de önleyen defne sabunu harika bir doğal bir temizleyicidir. Aynı şekilde saf zeytinyağı ile üretilen sabunlar da cilt temizliği için oldukça uygundur. Bu şekilde  hem en doğal yöntem ile hem de oldukça ekonomik bir cilt temizliği yapmak mümkündür. Sabun ile cilt temizliğini dilerseniz avucunuzda da köpürterek dilerseniz de doğal kabak lifini sabunla köpürtüp cilt temizlenebilir. Doğal kabak lifi aynı zamanda cildinizi temizlerken peeling yapmanızı da sağlar. Fakat doğal kabak lifini haftada iki defadan fazla kullanmak cildinizi tahriş edebilir!

 

Tonik İle Cildi Yatıştırmak

Tüm cilt tipleri için gülsuyu en güzel ve en etkili toniktir. Öyle ki yağlı ciltleri matlaştırarak eşitlerken, kuru ciltleri nemlendirir ve hassas yapıdaki ciltleri ise sakinleştirir. Gülsuyu ile yapılacak olan tonik işleminde bir parça pamuğa bir miktar gülsuyu dökülerek ilk olarak alın, burun ve çene sonrasında da yeni bir pamuğa dökülecek gülsuyunu yanak bölgelerine de uygulanarak işlem tamamlanır. Bu işlem yağlı ciltlerdeki siyah nokta oluşumunu geciktirir ve düzenli kullanımda ise ciltteki serumu dengeler.

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Cildi Nemlendirmek

Cilt bakımı nasıl yapılır bölümünün en etkili ve en önemli kısmı ise cildin en çok ihtiyaç duyduğu nemdir. Kuru ciltlerin cilt bakımı nasıl yapılır diyorsanız; doğal yağlar ile cilde ihtiyaç duyduğu nemin sağlaması oldukça kolay ve basittir. Örneğin, kuru bir cilde buğday yağı, anemon çiçeği yağı, çörek otu yağı ve badem yağı ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Bu anlamda yağlı cilt tipine sahip kişiler kuru cilt tipine sahip kişilere oranla çok daha şanssızlardır. Çünkü yağlı cilde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı hiçbir şekilde doğal da olsa yağ uygulamamaktır. Öyle ki eğer yağlı cilde yağ ile nem vermeye kalkılırsa ciltte aşırı yağ üretimi başlar ve birkaç gün içerisinde ciltte sivilce patlamaları meydana gelir. Bu yüzden hem su bazlı hem de yüzde yüz doğal olan aloe vera jeli yağlı ciltleri rahatlatırken ihtiyaç duyduğu  nemin yüzde doksanını karşılar.

 

Eskiden aloe vera jelinin temin etmek çok zordu ama artık neredeyse pek çok süpermarket, eczane ve güzellik ürünleri satan kozmetik marketlerden aloe vera jelini bulmak kolaylaştı. Peki ama aleovera jeli ile cilt bakımı nasıl yapılır derseniz de bunun cevabını size iki şekilde vermemiz mümkün. Birincisi, bitkisinin bulduğunuz Aloe Vera’nın yaprağını kapatırsanız yaprağın içerisinden jelin aktığını göreceksiniz. Bu jeli parmaklarınız ile temizlediğiniz cildinize kolaylıkla uygulayabilirsiniz. İkincisi ise marketlerden alacağınız hazır aloe vera jeli ile cilt bakımı nasıl yapılır derseniz burda da, paketin içinden çıkan maske kağıdının üzerine 2 veya üç çay kaşığı kadar jeli ekleyip biraz jel ile özdeşleştikten sonra bu kağıt maskeyi en az 15 dakika kadar cildinizde bekletmenizdir. Bu şekilde içerisinden kağıt maske çıkmayan jeller elbette vardır. Onları da taze jeli uyguladığınız gibi parmağınızla veya varsa bir maske fırçası ile cildinize sürebilirsiniz.

Cilt bakımı nasıl yapılır konusunda diğer merak ettiklerinizi cilt bakımı sayfamızı inceleyerek öğrenebilir, cilt ile ilgili tüm tabii usulleri evde rahatlıkla uygulayarak harika bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

Cilt Bilginiz Com

Bilginiz, Cildinize Yansısın…

OKUYUCU YORUMLARI