Gelin Makyajında Hangi Tonlar Tercih Edilmelidir?

Gelin Makyajında Hangi Tonlar Tercih Edilmelidir?
  • 1 Star
    Loading...

Gelin Makyajında Hangi Tonlar Tercih Edilmelidir?

Bir kadının en özel ve en güzel günü şüphesiz ki evleneceği gündür. Hemen hemen her genç kızın çocukluğundan itibaren aklında canlanan bir gelinlik ve eşsiz bi düğün vardır. Genellikle atlanan ve önemsenmeyen kısımlar detaylar olur. Örneğin, gelin saçı makyajı ya da ayakkabısı gibi. Burada en önemli şeylerden bir tanesi gelin m

akyajıdır. Öyle gelinler vardır ki, gündüz adeta bir prenses gibiyken gece ve gece çekilen flashlı fotoğraflarda adeta bir hayalete dönüşür. Bunun en büyük sebeplerinden biri yanlış makyaj uygulamasının yapılmasıdır. Her zaman söylenir ki, doğal ve toprak tonları tercih edilmelidir. Peki ya neden, her gelin bu şekilde makyaj yapmak zorunda mı ya da tüm gelinler fabrikadan çıkmış gibi aynı olmak zorunda mı? Tabi ki değiller.

Gelin makyajında farklılıklar elbette ki olabilir örneğin kimisi kalın eyeliner tercih ederken kimisi daha ince ve gösterişsiz, koyu rujlar tercih edilirken bir diğeri de daha silik tonları tercih edebilir. Gelin makyajında önemli olan şey, makyajın kişiye yakışması ve gün sonuna kadar onu idare etmesidir. Özellikle ten makyajlarında, çok daha özenli olunması gerekir. Örnek verecek olursak, rujunuzu düğün sırasında en yakın arkadaşınıza ya da ailenizden birine verebilir ve gerekirse tekrar kolaylıkla tazeleyebilirsiniz ama aynı opsiyon malesef ki ten makyajınız için geçerli değildir.

Her gelin özgürdür ve kendi makyajını dilediği stilde yapabilir, bu konuda hemfikiriz. Fakat, yine de dikkat edilmesi gereken hususlar ve tonlar vardır. Sonuç olarak kimse siyah bir gelinlik tercih etmez, o gün beyazlar içerisinde bir kuğu gibi gözükmek istersiniz. Vamp ya da gotik konseptli bir gelin olabilir mi, olamaz. Tam olarak bu yüzden, gelin makyajınızda da riske girmeden ve size en çok yakışabilecek, daha doğrusu her tene ve yüze gidebilecek tonlar vardır. Bu renkler, gelinliğinizi adeta bütünleyecek ve canlı, duru bir güzelliğe sahip olmanıza sebep olacak renklerdir.

 

Far: Parlak Tonlar

Gelin makyajında en zahmet edilen ve özen gösterilen bölge kesinlikle göz makyajıdır. Dilediğiniz rengi kullanabilir, isterseniz siyah smokey bir makyaj bile yaptırabilirsiniz ama kesinlikle ve kesinlikle özellikle de göz kapağınızda, göz bebeğinize denk gelen o yuvalak kısma mutlaka parlak bir far uygulamalısınız. Bu hem makyajınızı canlı tutacak, hem de sizi daha aydınlık ve mutlu gösterecektir. Göz kapağınızın ortasını mat tutarsanız eğer, daha geri planda kalmış ve sıradan bir gelin göz makyajına sahip olursunuz

Kontür: Küllü Tonlar

Biraz yuvarlak, kemiksiz ya da iri bir yüze sahipseniz mutlaka kontür uygulaması yaptıracaksınız demektir. Turuncu ya da kahveye kaçan bronzerlar fotoğraflarda özellikle çok keskin ve sert kalacaktır. Bu yüzden, kontür işlemi için ten renginize uygun olacak şekilde daha griye dönük, küllü tonlar tercih etmeniz gerekir.

Kaş: Küllü Kaş Kalemi

Tıpkı kontür işleminde olduğu gibi, kaşınız için de küllü tonları tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Küllü far yerine küllü kaş kalemi dememin sebebi, kaşınız simsiyah bile olsa boşlukları küllü bir renkle doldurursanız çok daha doğal duracaktır ve kalıcı olacaktır. Gecenin sonuna doğru makyajınız dağılsa bile kaşınızdaki kalemi sabitlerseniz sizinle sonuna kadar devam edecektir. Bunun yanı sıra, fotoğraf çekiminizde de kopkoyu kaşlarla sert bir imaja bürünmemenize fayda sağlar.

Allık: Pembe/Şeftali Tonları

Nasıl bir insan olduğunuza göre o gecedeki heyecanınız ve mutluluğunuz, bunu insanlara yansıtış biçiminiz elbette farklı olacaktır. Ama, yine de yanaklarınızın heyecandan ve aşırı mutluluktan al al olabileceği ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyor. Bu yüzden, aşırı pigmentli olmayan ve kontrolünü sağlayabileceğiniz allık tonlarını tercih etmelisiniz. İsteğe göre pigmentini (renk yoğunluğunu) arttırıp azaltarak daha doğal ve istediğiniz bir makyaj görüntüsüne sahip olabilirsiniz.

Aydınlatıcı: Disko Topu (Krem Allık)

Aydınlatıcı olarak elinizi asla korkak alıştırmamanızı öneririm. O gün sizin gününüz ve tabi ki en göz alıcı, en parlayan kişi siz olmalısınız. Dilerseniz, uzaydan görünebileceğiniz kadar aydınlatıcı bile tercih edebilirsiniz.Tek dikkat etmeniz gereken şey, aydınlatıcınızın krem yapıda olması gerekiyor. Toz bir aydınlatıcı hem kalıcı olmaz hem de kalıp gibi durur. Fakat, allığınızdan önce cildinize sürüp yedirdiğiniz aydınlatıcı ise hem daha doğal duracak, hem de cildinizle bütünleşecektir. Eğer illaki toz aydınlatıcı da kullanmak istiyorum derseniz, krem aydınlatıcınız üzerine yalnızca bir kat geçebilirsiniz. Bu aydınlatıcınızı hem daha kalıcı sağlar, hem de tek kat olduğu için yapay bir şekilde durmaz. Bu ayrıntı çok önemli. Ton olarak, cilt alt tonunuza göre ister sarı glitter, ister beyaz aydınlatıcıları tercih etmeniz mümkündür.

Ruj: Şeftali Tonlar

Aslında bu kısım yazının başında da belirtildiği gibi kişiye özel ve kişinin kendi zevkine kalmış kısımlardan bir tanesi, fakat yine de gelin makyajı adı altında genel geçer bir makyaj algısı ve gelinliğinize yakıştırabileceğiniz risksiz tonlar vardır. Şeftali tonları, her geline ve her cilt rengine uyup yakışabilecek tonlardan bir tanesidir. Bu skaladan, sizin cildinize uygun olarak koyu ya da açık bir şeftali rengini seçebilirsiniz. Buna ek olarak, şeftali renklerinin skalasında gül kurusu ve pembeler de bulunur. Tam arası şeftali rengi olduğu için başlığı bu şekilde koymayı uygun gördüm. Hangi renk size daha çok uyacaksa bir gelin olarak hislerinize ve zevkinize güvenip o rengi seçin ve düğün gününüzde kullanmış olduğunuz ruju ya da dudak kalemini mutlaka bir yakınınıza verin, yanınızda bulunsun.

OKUYUCU YORUMLARI