Genel Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri
  • 1 Star
    Loading...

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Daha Dolgun Saçlar İçin Tavsiyeler

Saçınızın daha dolgun bir şekilde gözükmesini istiyorsanız, saçlarınızı küt kestirebilirsiniz. Saçınızın boyu yaklaşık olarak kulak memesi civarında olması yeterli olacaktır. Hem saçınız daha sağlıklı olacak hem de normal halinden iki kat daha çok dolgun gözükecektir. Bir başka dolgun gözükme yöntemi ise saçın katlı bir şekilde kestirilmesi yöntemidir. Yani saçlar aynı boyutta değildir. Bunun için saçın omuz hizalarında olması tercih edilir, böylece seyrek olan saçların daha güzel bir hal almasına sebep olur. Hem de bakım olarak da kişileri oldukça rahatlatır. Eğer ki yüzünüz ince ise ya da yuvarlak bir şekilde ise düz olarak kestirmeliyiz. Bu yöntem daha dolgun bir saç varmış gibi gözükme bize yardımcı olacaktır.

 

Saçlar daha dolgun bir hal alması için orta boy kestirmek etkili olacaktır. Aynı zamanda kat kat verdirerek hacim kazandırabilirsiniz. Fakat burada çok fazla katın verilmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde saçlarınız daha ince ve cansız görünebilir.

 

Aynı zamanda jöle kullanıyorsanız muhakkak hafif olanları tercih etmelisiniz. Eğer ağır olanları tercih ederseniz saçınız daha cansız görülecektir ya da sprey kullananlardan iseniz bunu saçınıza uygularken muhakkak yaklaşık 30 santimetre kadar uzaklıktan uygulamanız gerekmektedir.

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Özellikle düz yumuşak saça sahip olan kişiler saçlarımı kuruturken dolgun bir hale olabilmesi için başın yukarısından başlayarak saçlarını kurut malıdırlar. Yani saçın kökten uca doğru bir şekilde kurulmasına yardımcı olmalıdırlar. Eğer ki kısa saçlara sahipseniz koyu renkleri saçınıza daha hâkim kılmalısınız. Böylece saçınız daha kalın bir şekilde gözükecektir. Fakat açık sarı gibi bir renk tercih ettiğinizde saçınız daha ince gözükecektir. Eğer ki açık sarı bir saça sahipseniz saça sürülen parlatıcıları tercih edebilir ve böylelikle saçını da hacim kazandırabilirsiniz.

 

Kuru Saçlar Nasıl Canlandırılır?

Kuru saçlar, mat ve bakımsız bir görünüme sahip olur. Hiç kimse bakımsız ve kötü görünen bir saça sahip olmak istemez. Bu nedenle de saçlara eski nemini kazandırmak ve saçın yeniden parıltılı bir hale gelmesine yardımcı olmak gerekir. Saçınıza eski canlılığını geri kazandırmak için pek çok yöntem kullanabilirsiniz. Kuru saçlar, en sevilmeyen ve en bakıma ihtiyacı olduğu düşünülen saçlardır. Kuru saçları eski güzel haline getirmeye yardımcı olacak pek çok kolay yöntem bulunuyor. Saçların kuruması, yıpranması ve cansızlaşması yaş ile birlikte oluşabileceği gibi düzensiz, sağlıksız beslenme nedeni ile de meydana gelebiliyor. Yıpranmış saçlara dipten başlayarak uca doğru bitkisel yağları sürebilirsiniz. Aynı zamanda zeytinyağı ile saçınıza maske yapabilirsiniz. Kuru saçları canlandırmak istiyorsanız öncelikle saç tipinize uygun saç ürünleri tercih etmeli, saç kremi ile şampuanı ayrı ayrı almalısınız. Sigara, alkol, kahve, çay, yağlı yiyecekler ve aşırı asitli içecekler saçlarınızın kuru ve cansız görünmesine neden olur.

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Saçlarınızın eski canlılığını geri kazanması için tüm bu kötü alışkanlıklarınızdan uzaklaşmanız gerekiyor. Aynı zamanda jöle, köpük ve saç şekillendiricileri olabildiğince az kullanmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında saçınıza fazla ısı temas ettirmemeye özen göstermeli, maşa ve fön gibi aletlerini olabildiğince az kullanmaya özen göstermelisiniz. Saçınızın kuruluğunu gidermek için öncelikle saçınızın nem dengesini sağlamanız gerekir. Her gün duş almak saçınızda hiç yağ kalmamasına neden olur. Saçlarda bulunan yağlar, saçı besler ve güçlendirir. Bu nedenle her gün saçı yıkamak saça zarar verir. Saçınızın kuruluğunu gidermek için saç bakım yağları, maskeler ve saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat kullandığınız saç bakım ürününün saç tipinize uygun olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ürünleri abartmamalı ve saçınızı aşırı derecede kimyasal ile buluşturmamalısınız.

 

Kuru Saçlar İçin Doğal Maske Tarifi

Saçlar her kişiye özel olan ve saç derisi de aynı şekilde farklı olan, bayanların en çok şikâyet ettiği saç tipi olan kuru saçlar, oldukça sorun yaratan saçlardır, bu saçlar çabuk kırılan, dökülerek kopan, saç uçlarında çatallaşma olan, sürekli uçlarını kesme zorunda olduğunuz, cansız, sönük bir görüntüye sahip olan saç tipleridir.

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Kuru saçlara şekilde verme de oldukça zordur, bu sorunları yaşıyorsanız hanımlar size bitkisel evde kolayca hazırlayabileceğiniz mükemmel iki maske tarifiyle kuru saç sorunuz da bir ay içinde kurtulmuş olacaksınız.

 

Birinci bitkisel saç maskemiz;

iki yemek kaşığı zeytinyağı, bir adet muz, bir su bardağı süt bunları bir kâsede iyice karıştırın iyice karışımını sağlayın ve saç derinizden yanı saç köklerinden başlayarak saç uçlarınıza doğru yavaş yavaş bu karışımı uygulayın saçlarınızı iyice ıslansın bu maskeden kolay uygulamak için ilk önce saçlarınızı iyice tarayın ve saçlarınızı tutamlara ayırıp uygulayın bu maske saçlarınızda bir saat kalsın sonra şampuanla yıkayın.

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Bu karışımı haftada bir defa ve bir ay boyunca düzenli uygulayın ilk iki uygulamadan sonra bile saçlarınızda ki canlılığı yumuşaklığı hissedeceksiniz.

Başka bir maske tarifimiz ise;

iki adet yumurta, bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı argan yağı ve ya badem yağı bunları küçük bir kasede iyice karışımını sağlayın ve saç köklerinize ve saç uçlarınıza güzelce uygulayın karışım saçlarınıza az gelirse malzemeleri eşit şekilde artırın uyguladıktan sonra bir saat bekletin saçlarınızda ardında duş alın haftada iki defa uygulayın ve 4-5 hafta düzenli olarak bu maskeyi uygulayın her kullanım sonrasın da saçlarınız da ki yumuşaklığı hissedeceksiniz.

Bu iki maske saçlarınızın sağlık uzamasına ve saç derinizin normal neme ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Dökülen Saçlar İçin Saç Bakım Maskesi

Saçlar dış görünüşümüzde önemli bir paya sahip olan hem erkekler hem de bayanlar için önemli bir unsurdur. Saç dökülmeleri birçok faktöre bağlı olarak tekrarlanan ve kişinin canını oldukça sıkan bir sorundur. Saç dökülmelerini için evde kolayca bitkisel ve bulabileceğiniz malzemelerle dökülen saçlarınıza çare bulabilirsiniz.

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

I. Maskemiz

Yapmanız gereken bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı bal ve yarım limonun suyu bu malzemeleri küçük bir kâsede iyice karışımını sağlamak ve özellikle saçlarınızın daha çok döküldüğü saç derisine parmak uçlarınızla masaj yaparak iyice uygulayın. Tüm saç derisine bu karışımı uygulayın bir iki saat saç derinizde bu maske kalsın ardında şampuanla duş alın ve duş alırken su sıcaklığına dikkat edin. Normal seviyede olması saç ve saç derisi için sağlıklıdır. BU maskeyi hafta da iki defa ve düzenli olarak bir boyunca devam edin.

 

Başka bir maske tarifimiz ise;

argan yağı, mükemmel bir sonuç veren argan yağı dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlar ve saç derisinde ki oluşan sorunlara iyi gelir. Argan yağı uygulamak için saç derinize ve dökülen saç köklerine yetebilecek kadar yaklaşık bir buçuk yemek kaşığı argan yağını saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık bir saat kadar bekletin saçlarınız da ardında saçlarınızı şampuanla yıkayın. Bu maskeyi haftada iki defa ve 4-5 hafta düzenli olarak uygulayın. Hem saç deriniz için hem de sağlıklı saçların oluşumunu sağlayacaktır.

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Saç Bakımı ve Saç Bakımı Maskeleri

Dökülen saçlar için başka bir tarif daha;

Hindistan cevizi yağı veya Hindistan cevizi sütü ikisi de saç dökülmesine iyi gelir, bir yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağına bir yemek kaşığı zeytinyağı katın ve iyice karışımını sağlayın, tüm saç derinize masaj yaparak uygulayın bir saat kadar saç deriniz de bekletin ve ardından yıkayın. Haftada iki defa ve bir ay düzenli uygulayın.

Yıpranmış Saçlara Keten Yağıyla Bakım

Hayatımızda saç önemli bir yere sahiptir. Özellikle gençler için kullanışlı saçlar favoridir. Böyle hacimli gür her şekle giren saçlara sahip olmak isteriz. İstediğimiz saçlara sahip olmak için bazı bakım ürünleri vardır. Fakat bu ürünler çok pahalı olduğu için elimizde bulunan doğal ürünlerden kullanmamız mümkündür. Bunlardan hayatımızda önemli bir yer kaplayan keten yağı vardır. Keten yağını günlük yaşantımızda birçok yerde kullanırız. Özellikle kolesterol ve kalp hastalıklarına da iyi geldiği bilinir. Hastalıklarda etkili olduğu gibi saçlarda da büyük etkisi vardır. Saçlarda oluşan yıpranmaları onararak saç oluşumunu Saçlarda oluşan etkisini ise, saçın parlamasını ve saça yeniden canlılık kazandırması ile başlar. Daha sonra saçın sağlıklı bir şekilde çok daha çabuk uzamasına yardımcı olur ve saçın parlaklığını arttırır.

 

Yıpranmış saçlar, zamana dayanamayarak kopar, kırılır ve dökülmeye başlar. Bu nedenle de sağlıklı saç bakım ürünleri kullanmak çok önemlidir. Saçı, çok fazla kimyasal madde ile buluşturmak iyi değildir. Bu nedenle sağlıklı ve bitkisel yağlarla saçın beslenmesini ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Saçın uzun bir süre kırılmadan sağlıklı uzaması için saça ısı uygulamadan önce keten tohumu yağından bir miktar saçınıza sürmelisiniz. Bunun yanında duştan sonra bir miktar saçınıza keten tohumu yağı uygulayarak parlak ve sağlıklı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz. Yıpranmış saçlar, genellikle çok işlem görmüş ve çok boyanmış saçlardır. Bu saçların eski canlılığını geri kazanmasına keten tohumu yardımcı olur. Keten tohumunun içinde bulunan vitamin ve mineraller, saçın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Sağlıklı, saç uçları kırıksız ve parlak saçlara sahip olmak için düzenli yıkadığınız saçlarınıza dipten uca keten tohumu yağını sürerek yaydırabilirsiniz.

 

Yağlı Saçlar İçin Doğal Maske Tarifi

Yağlı saçlara mı sahipsiniz doğal maskeler ile saçlarınızı yağlanmaktan kurtarmaya ne dersiniz? Yağlı saçı arındırmaya yardımcı olan ve saçınızdaki sorunları azaltan bu maskeyi çok beğeneceksiniz. Saçtaki fazla yağın gitmesi saçınızdaki ağırlık hissiyatını giderecektir.

 

Yoğurt maskesi;

Gerekli olacak olan malzemeler; yarım kâse kadar yağsız yoğurt, 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı sıkılmış limon.

Hazırlanışı, bütün malzemeleri bir kabın içine katın. Tahta kaşık yardımı ile kıvama gelene kadar güzelce karıştırın. Saçınızı tutamlara ayırın. Saç dibinden başlayarak saç ucunuza karar eliniz ya da fırça yardımıyla saçınıza uygulayın. Saçınızda yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile saçınızı durulayın. Bu maskeyi uygularken mutlaka şuna dikkat edin. Elma sirkesini belirlenen miktar kadar katın çünkü elma sirkesinin fazlası tahriş edebilir.

 

Kullandığınız yoğurdun da yağsız olmasına ve meyve aromalı olmamasına özen gösterin. Bu uygulamayı düzenli olarak kullandığınızda saçınızdaki değişimleri sizde hemen fark edeceksiniz hanımlar 🙂

 

Yağlı saçlara iyi gelen bir kür de şu şekilde;

bir tutam kadar lavanta, 3 bardağı su. Bir tencerenin içine suyu katın ve lavantalı da ekleyip 8 dakika kaynatın. Daha sonra süzün. Bu karışım ılıdığında da saçın her kısmına masaj yaparak yedirin. Saçınızda yaklaşık olarak yarım saat kadar kalması yeterli olacaktır. Daha sonra saçınızı ılık su ve saçınıza uygun bir şampuanla yıkayın. Doğal uygulanan maskeler ile saçınızı yenileyin. Yağlı saçlara sahipseniz siz de bu kürleri düzenli olarak hafta da bir kere uygulamayı ihmal etmeyin. Saçınızı durularken suyun ılık olmasına ve kullandığınız şampuanın saç ile uyumuna çok dikkat etmeniz gerekir. Yaptığınız uygulamalar ile kullanacağınız şampuan vs birbirine uyum göstersin ki etkili bir sonuç alınabilsin.

 

Uzun Saçlara Bakım Nasıl Yapılır?

Kadınlar için en önemli aksesuar olan saçlar dikkatli ve özenli bakım bir ister. Özellikle uzun saçların bakımı oldukça zor gözükür ancak göründüğü kadarda zor değildir. Bakımın ilk aşaması saçları yıkama ile başlar. Yıkama işleminde şampuanlama yaparken saç diplerine masaj yaparak ancak bastırmadan ve çekmeden yapmak gerekir. Bu şekilde yapılan masaj sonucu kan dolaşımı hızlanır ve saçlar daha sağlıklı uzar. Şampuanlama işleminden sonra yapılan bakım kremini yalnızca saçların uçlarına uygulanması gerekmekte, saç diplerine değdirmekten kaçınılmalıdır. Yıkama işleminden sonra sıra saçları kurutmaya geldiğinde, saçların suyunu yumuşak bir havlu yardımıyla emilmesini beklemektir. Eğer mümkünse saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçınılmalı, kullanılması gerekiyorsa da saçınızdan 30 cm uzaklıkta tutarak kurutma yapılmalıdır. Kurutma işlemini kısa tutmakta da fayda vardır. Uzun saçların bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise yeterli E vitaminin alınmasıdır.

 

E vitaminini karşılamak için bu vitamini içeren saç bakım ürünleri kullanabilir bunun dışında fındık, fıstık, badem gibi çerezlerle vücudun gerekli vitamin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Uzun saçlara kıyamayıp kestirmeme konusunda ısrarcı olan kadınların yanlış bildiği bir doğru vardır. Saçlar düzenli olarak kestirildiğinde, sağlıksız saç uçları alındıktan sonra daha hızlı ve sağlıklı uzayacaktır. Isıya karşı saçları korumakta oldukça önemlidir. Düzleştirici, maşa gibi pratik saç şekillendirme işlemleri sonucunda saçlar yıpranır. Bu işlemlerin yapılması önerilmez ancak kaçınılmaz bir durum ise bu işlemleri uygulamadan önce mutlaka ısı koruyucu saç bakım ürününü saçlara uygulanmalıdır. Doğru bakım ürününü seçmeye özen gösterilmelidir. Yoğun işlemlerden sonra saçların kendine gelmesi için bakım maskesi uygulanmasında da fayda vardır. Evde yapılan ürünler veya saçlara uygun olarak alınan kozmetik ürünlerle bakım yapılmasını ihmal etmemek gerekmektedir. Saç bakımını önemseyen herkesin bu işlemlere dikkat etmesi gerekir ve bu işlemler sonucunda daha sağlıklı saçlara kavuşulması kaçınılmazdır.

 

Saçları Gürleştiren Saç Bakım Maskesi

Saçlarınızın daha canlı ve sağlıklı olmasını istiyorsanız size birkaç önerim olacak.

 

Saçları gürleştiren saç bakım maskeleri;

I.Maskemiz

Gerekli olacak olan malzemeler; 2 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2 çay kaşığı bal ve bir tane yumurta.

Maskenin yapılışı ve uygulanışı şu şekilde;

Derin bir kap içine yumurtanın sarısını beyazlayana kadar çırpın. Daha sonra içine zeytinyağını ilave edin. Ardından içine balı da ilave ederek tekrar güzelce çırpın. Bu kürü saçınıza yavaş bir şekilde masaj yaparak sürün. Saçınızda yarım saat kadar bekletin ve ardından ılık su ile saçınızı bu maskeden arındırın. İki hafta da bir maskeyi saçınıza uygulayın.

 

İnce telli saçlar için zeytinyağı, bal ve sarımsak maskesi;

Sarımsaklarını ezin. Üstüne bal ve zeytinyağını da ilave edip saçınıza iyice yedirin. Saçınızda bir saat kadar bırakın ve ılık su ile yıkayın. Bu kürü düzenli olarak saçınıza yaptığınızda saçlarınız daha da gür olacaktır.

 

Saçlarınız hem parlak hem de güçlü olsun istiyorsanız;

Bir kabın içine bir çay kaşığı bal , 2 çay kaşığı zeytinyağını katıp bununla saç diplerinize masaj yapın özellikle kışa ayında bu maskeyi yaptığınızda saçlarınızın çok rahatladığını hissedeceksiniz.. Yaklaşık yarım saat saçınızda bekletin ve sonra ılık suyla durulayın.

Saç dökülmesini engelleyerek saçın gürleşmesini sağlayan bu maskeyi çok beğeneceksiniz hanımlar 🙂

2 tatlı kaşığı balı, 2 çay kaşığı toz tarçını, 2 tane yumurtayı,2 çay kaşığı badem yağını, 2 tatlı kaşığı zeytinyağını bir kabın içine alarak yağları karıştırın. Bu kürü saç diplerinden saç uçlarına yayarak sürün. Saçınızda yarım saat kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi ayda bir kere yapabilirsiniz.

 

Saçlarda Kepeklenmeyi Önlemenin yolları

Saçlarda meydana gelen en büyük sorunlardan bir tanesi kepeklenmedir. Kepeklenmeyi önlemek için öncelikle saç tipinize uygun şampuan tercih etmeniz ve saçınızın yapısına uygun saç ürünleri kullanmanız gerekir. Saç derisi, sürekli bir yenilenme içinde olduğu için cildimiz eski ve ölü deriyi atar ve bu nedenle kepeklenme sıkça görülür. Düzenli olarak saçını yıkayan bir kişide meydana gelen kepeklenme saçın yıkanması ve durulanması sonucunda atılır. Fakat bazı saçlarda kepeklenme daha çok görülür ve genellikle de yıkanma ile kepeklenme azalsa da tam olarak bitmez. Bu gibi durumlarda ise, kullandığınız saç bakım ürünlerinin ve şampuanın önemi çok büyüktür. Bunun nedeni saç tipinize ve yapınıza uygun bir şampuan kullanmamanızdan kaynaklanabilir. Saç kremi ve şampuanı birlikte olan ürünleri kullanmaktan olabildiğince kaçınmalısınız.

 

Kepek miktarı, stresli bir dönemden geçtiğimiz zamanlarda ve bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği dönemlerde artış gösterir. Bazı zamanlarda ise saç derisinde görünümü genellikle kepek zannedilen tabaka saç egzaması ve sedef şeklinde meydana gelebilir. Bu saç sorunları sadece saç ürünleri kullanmakla geçmez ve stresli olduğunuz dönemlerde size sıkıntı verecek derecede artış gösterebilir. Bu nedenle de hemen doktora görünmeli ve gerekli tedaviye başlamalısınız. Saç derisinin iyi yıkanmaması ve derinin şampuandan iyi arındırılmaması kepek oluşumuna neden olabilir. Bunun yanında hızlı kilo kaybı, yorgunluk, stres, geçirilen hastalıklar da kepeklenmenin artmasına neden olabilir. Kepeklenmeyi önlemek için saçı düzenli olarak yıkamak gerekir. Bunun yanı sıra saç derisi ile ilgili yaşadığımız bir problem var ise, önce onun tedavisini yaptırmalı daha sonra saçınızın yapısına uygun saç bakım ürünleri ile saçınıza bakım yapmalısınız. Saça çok fazla kimyasal madde temas ettirmek, saçın kepeklenmesene neden olabilir. Bu nedenle olabildiğince az ürün kullanmalısınız.

 

Saç Dökülmesine Hangi Yağ İyi Gelir

Saç dökülmesi problemi hem kadınların hem de erkeklerin yaşadığı orta yaş ve sonrasında sıkça görülen bir sorundur. Saçınızın seyrelmeye başladığını hissediyor ve saçınızın olması gerektiğinden daha fazla döküldüğüne şahit oluyorsanız, bir an önce saç dökülmesini engellemek için önlem almalısınız. Bunu sağlayabilmek için de ilk yapabileceğiniz ve evde tek başınıza uygulayabileceğiniz yöntem olan saçlar bitkisel yağ uygulamaktır. Saç dökülmesine iyi gelen pek çok bitkisel yağ bulunuyor. Bu yağlardan en bilineni ise, badem yağı ve lavanta yağıdır. Lavanta yağı, pek çok ilacın yapımında kullanılan mucizevi bir yağ olarak bilinir. Lavanta yağı, saçın uzamasına ve sağlıklı görünmesine yardımcı olurken aynı zamanda saçın dökülmesini de önler. Lavanta yağı, kafa derisi saçlarını gevşetip rahatlatarak saçın dökülmesini önemli ölçüde engeller. Aynı zamanda biberiye yağı, saçın dökülmesini önleyen bitkisel yağlar arasında yer alır.

 

Biberiye yağı, özellikle de uyumadan önce saçlarınıza uyguladığınız zaman uyku sırasında saçlarınızın büyümesini sağlar ve köklerini güçlendirir. Kekik yağı da saçın dökülmesini önleyen bitkisel yağlar arasında yer alır. Kekik yağının en belirgin özelliği ise, antiseptik özelliğinin bulunmasıdır. Kekik yağı, bu özelliği sayesinde saçın derinlemesine temizlenmesine ve mikroplarla mücadele etmeye yardımcı olur. Donuk ve cansız saçları canlandırmak, daha parlak görünmesini sağlamak ve kepek ile saç dökülmesini önlemek için limon yağı geçmiş yıllardan beri kullanılıyor. Adaçayı yağı ise, saç ve saç sorunları ile ilgili pek çok sorunun çözümü için tedavi amaçlı kullanılan bitkisel yağlar arasında yer alıyor. Hindistan cevizi yağı ise, Hintlilerin çok eskilerden beri kullandığı en etkili saç yağlarından birisidir. Hindistan cevizi yağı, saçı besler, güçlendirir ve saç köklerinin içine sızarak saçın dökülmesini önemli ölçüde önler.

 

Düz Saçlara Özel Bakım Önerileri

Dümdüz saçlara sahipsiniz değil mi? Çoğu bayanın hayalidir. Ama ben de düz saçlı biri olarak söylüyorum bakımı hiçte kolay olmuyor. Düz saçlarınız için bakım önerileri nelerdir? Hemen size anlatmaya başlıyorum. Öncelikle düz saçlarınıza uygun şampuan seçimi yapmanız gerekmektedir. Yoğun bir şekilde nem dengesi sağlamanız gerekir bunun içinde saç maskesi yapmanız saçınızın nemli kalmasını sağlayacaktır. Saç bakım yağı kullanımı da saçınızın beslenmesine ve kırılmamasına yardımcı olur. Saçlarınız ne kadar düz olsa da mutlaka her gün saçınızı tarayın. Çünkü saçlarınızı taradığınızda kan dolaşımı hızlanır bu durumda saç daha sağlıklı şekilde uzar. Sabah uyandığınızda saçlarınızın daha hacimli görünmesini mi istemektesiniz? Gece yatmadan önce saçlarınızı toplayarak uyuyun. Sabah açınca hacimli bir görünüme kavuşacaksınız. Düz saçlı bayanlar yüksek ısılı araçlardan mutlaka uzak durmalıdır çünkü düz saçlar çok kırılgan bir yapıda olduğu için hemen kırılır ve düzeltilmesi çok zordur.

 

Haftalık ve aylık bakımlar yaparak saçlarınızın bakımları için zaman ayırmanız gerekir. Bakım yaparken doğada ki birçok faydası olan bitkisel yağlardan faydalanabilirsiniz. Bunlarda bir tanesi de zeytinyağıdır. Zeytinyağının doğal saf olması çok önemlidir. Öncelikle zeytinyağını biraz ısıtın ve bunu saçınıza masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızda yaklaşık iki saat kadar kalması yeterli olacaktır. Saçlarınız hem daha yumuşak olacak hem de daha parlak görünecektir. Düz saçlı ve ince telli saçlara sahipseniz çok çabuk birbirine dolanmasından şikayetçi olabilirsiniz. Birçok bayanın bu problemi nasıl gidereceği yönünde soruları vardır. Günlük bakım yapmanız şarttır. Gün içinde saçınızı tararken saç bakım yağını saçınız kuruyken sürün ve sonrasında saçınızı tarayın. Banyodan çıktıktan sonra ıslak saçı hemen taramayın. Kurumaya yakın taramak doğru olan şeklidir.

OKUYUCU YORUMLARI