Gıda Boyasıyla Ruj Nasıl Yapılır?

Gıda Boyasıyla Ruj Yapımı
  • 1 Star
    Loading...

Gıda Boyasıyla Ruj Yapımı

Bu yazımızda istediğiniz renkte veya renksiz doğal dudak ruj yapımına kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Aslında bilindiği gibi rujlar zararlı kimyasalların kaynağı olabilir. Dudaklar ve ağız çevresi kullanılan bu kimyasalları içine hapsedebilir. Yani dudaklar ve ağız çevresi bu kimyasalları absorbe etme yeteneğine sahiptir. Ev yapımı ruj yapabilir. Kimyasallıktan bir nebzede olsa uzaklaşabilirsiniz. Hem oldukça ucuz ve istediğiniz rengi seçmede özgürsünüz.

 

Renkli Ruj Yapımı

Malzemeleri (1 çay kaşığı) balmumu pastilleri, (1 tatlı kaşığı) shea yağı veya kakao yağı, (1 çay kaşığı) hindistan cevizi yağıdır. Bu tarif nemlendirici ve koruyucu etkiye sahiptir. Berrak bir rujdur. Tamamen doğal malzemelerle yapılmasıyla birlikte dudaklarda sağlık açısından en ön sırada yer almaktadır. Birazda renkli ruj yapımından bahsedelim.

 

Kırmızı Ruj Yapımı

Malzemeleri (1/8 çay kaşığı) Pancar kökü tozu ya da (1 damla) hiç kimyasal katkı maddesi içermeyen doğal kırmızı gıda boyası olan kırmızı ruju elde edebiliriz.

 

Gıda Boyasıyla Ruj Yapımı

Gıda Boyasıyla Ruj Yapımı

Kahverengi Ruj Yapımı

Malzemeleri (1/4 çay kaşığı) organik kakao tozu, tarçın veya zerdeçaldır. Küçük bir tutam ekleyiniz ki istediğiniz koyuluğu elde edebilesiniz.

 

Ev Yapımı Ruj veya Dudak Kremi Yapımı

Su kaynayan küçük bir tencereye, kapaksız bir cam kavanoza balmumunu, shea yağını dilerseniz kakao yağını ve hindistan cevizi yağını ekliyoruz. Erimesini bekliyoruz. Bu süreç hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Çünkü her malzemeden çok az kullanılmıştır. Eridiği zaman, ateşte olan tencereyi alıyoruz ve renk veya koku gibi hangisini istiyoruz o malzemeleri içine ekliyoruz. Renk elde etmek isterseniz; (1/8 çay kaşığı veya daha az) pancar kökü tozu, (1/4 çay kaşığı) kakao tozu, (1/8 çay kaşığı) bentonit kil, (1/8 çay kaşığı) tarçın, bir damla nane esansiyel yağı kullanılır. Açık veya koyu bir ton elde etmek isterseniz, kakao tozunu da ekleyebilirsiniz. Tüm bu malzemeleri iyice karıştıdıktan sonra yapmış olduğunuz karışı dudak kremi veya ruj kabının içine dökün. Soğuduktan sonra kabarabilme ihtimali olduğunu unutmayın ve karışımı kabın içine ağzına kadar doldurmayın. Yarım saat boyunca soğumasını bekleyin. Serin ve kuru bir yerde tutarsanız, evde yapmış olduğunuz ruj dudağınızda yumuşamayacak ve sürülecek kıvama gelecektir.

OKUYUCU YORUMLARI