Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri
  • 1 Star
    Loading...

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri

Hiçbirimiz geniş gözenekli bir cilde sahip olmak istemeyiz. Ancak gerek yaşla ilgili faktörler ve gerekse çevresel faktörler cildimizin gözeneklerini zamanla olduğundan daha geniş bir hale getirmektedir. Peki, doğanın bu yıpratıcı etkisine karşı elimizden bir şey gelir mi? Elbette, bizim de bu durumda yapmamız ve dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var. Öncelikle cildinizin gözeneklerinin daha sıkı olmasını istiyorsanız cildinizi daima temiz ve nemli tutmanız en önemli nokta. Sabah ve akşam cildinizi temizlemeniz ve bu temizliğin ardından gözenek sıkılaştırıcı bir tonikle yüzünüzü silmeniz unutulmaması gereken bir rutin halini almalı. Böylece cildiniz, her gün gözeneklerin arasına sıkışarak gözenekleri genişleten kir ve yağdan arınmış olacak. Bu rutin uygulamanın dışında haftada bir veya iki kez olmak üzere cildinize gözenek sıkılaştırıcı bir maske uygulamanız, rutin temizliğinize ek olarak cildinizi daha da ferahlatacaktır. Bunların dışında sabah ve akşam cilt temizliği sırasında önce ılık su ile cildinizi yıkamanız ve son olarak da birkaç kez soğuk suyla temizliği bitirmeniz, gözeneklerin sıkışmasına büyük katkı sunacaktır.

 

Unutmayın ki güzel bir cilt, güzel bir yüz demektir. Güzel bir yüz ise en başta özgüven demektir.

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri

Deri tabakalarının en üst katmanı olan cilt gözeneklerden oluşur. Bu gözenekler vücudun nefes alarak ısı ayarını, ter ile zararlı asitlerin atılımını sağlamaktadır. Gözeneklerin bu açıdan vücut için hayati bir önemi vardır. Gözeneklerin genişliği ve küçük olması derinin yağlı ve yağsız oluşu, genetik faktörler, güneşin zararlı UHV ışınlarına maruz kalma, yeterli temizliğin yapılmaması, sivilce ve akne oluşumu gibi sebepler gözeneklerin genişlemesine ve yer çekimi etkisiyle de sarkmalara, yaşlanmaya ve yağ tabakası oluşumuna sebep olmaktadır.

 

Doğru bir cilt bakımı ile gözenekleri bir nebzede olsa sıkılaştırmayı başarabilirsiniz. Düzenli günlük bakım, haftalık maske uygulamalarını hayatınızın rutinine bağlamanız size daha uzun süre genç görünme imkânı verecektir.

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri

Doğal olarak yapılan maskeler, ciltteki yağ oranını dengeleyip sivilce ve akne oluşumunu engellediği için düzenli yapıldığında fayda göstermektedir. İçeriğinden dolayı yağ dengelemesi açısından kil maskeleri oldukça etkili uygulamalardır. Cilt tipinize göre değişik içerikli killer mevcut olup, bunlardan en çok size fayda olan kil çeşidini ise deneme yanılma yolu ile de tecrübe edebilirsiniz.

 

Oldukça basit olan ve evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de doğal gül suyunu kalıplara dökerek buzluğa koymanız ve her sabah- akşam buz kalıplarından birini yüzünüzün tamamında gezdirmeniz. Yine evdeki malzemelerle kolayca hazırlayacağınız gözenek sıkılaştırıcı bir maske de de işinize oldukça yarayacaktır. İki tatlı kaşığı zeytinyağı, dört tatlı kaşığı şeker ve birkaç damla limonu karıştırarak elde ettiğiniz maskeyi cildinize sürüp yaklaşık yirmi dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada iki ya da üç kez yapmanız daha sıkılaşmış gözeneklere kavuşmanızda size oldukça faydalı olacaktır.

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri

Kil maskesi oldukça kolay hazırlanıp uygulanır. Kil su ile yüze sürülebilecek kıvama getirilerek göz ve dudak hariç boyunda dahil olmak üzere sürülüp kil yüzünüzde kuruyana kadar tuttuktan sonra önce ılık sonra soğuk su ile yıkayarak temizlenir. Kil kurumaya başladıktan sonra fazla bekletmeyin bu yağ tabakasını aşırı kurutarak cildin Ph ını bozabilir. Etkili bir maske olmasından dolayı bu maskeyi en az 30-35 günde bir yapmanızda fayda vardır.

 

Diğer bir maske ise yumurta, limon veya greyfurt ile şeker veya bal kullanarak oluşturabilirsiniz. Bu maske ile cildinizdeki yağ oranını dengelerken, cildi sıkılaştırarak gözenekleri küçültebilirsiniz. Limon portakal greyfurt gibi asitli meyveler sıkılaştırma özelliğine sahiptir. Kuru ciltler için kesinlikle önerilmez. 1 yumurta iyice çırpıldıktan sonra içine 2 tatlı kaşığı şeker ve yarım limon suyu ilave edilerek yüze masaj yaparak göz ve dudak bölgesi hariç sürülür. 15 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü ılık sonra soğuk su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Aşırı yağlı ciltler için ise yumurta akı ve 3 damla limon suyunu karıştırıp cildinize sürmeniz daha etkili olacaktır. 

Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Tonik Tarifleri

Günümüz de bir çok kimyasal içeren tonikler var. Fakat bir çok bayanın da kimyasala alerjisi var. Evde doğal tonik hazırlamak artık çok basit. Kozmetiklere dünya kadar para harcamak yerine basit tariflerle gözenek sıkılaştırıcı doğal tonik yapmanız mümkün. Şimdi size vereceğim tariflerden en çok beğendiğinizi evde kolayca yapıp, cildinize uygulayabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri

Gözenek Sıkılaştırma Önerileri ve Maske Tarifleri

Maden Suyu ile Gözenekleri Sıkılaştırıcı Tonik

Malzemeler;

Sade maden suyu,

Limon suyu

Gül suyu

1 adet sade maden suyunu, 1’er tatlı kaşığı limon ve gül suyunu uygun bir kap içerisinde karıştırın. Bu karışımı sprey şişesine boşaltın, her akşam cilt temizliğinizi yaptıktan sonra çalkalayarak yüzünüze sürün. Düzenli kullanımda siyah noktalarınızdan arındığınızı ve gözeneklerinizin sıkılaştığını fark edeceksiniz.

 

Kil Maskesi ile Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Tonik

Malzemeler

1 kahve fincanı kil

Limon suyu

Lavanta yağı

Yeteri kadar maden suyu

1 kahve fincanı kil ile 1’er tatlı kaşığı limon suyu ve lavanta yağını krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Maden suyunu akışkan kıvama gelene kadar ekleyin. Tonik akışkan kıvama geldikten sonra, göz çevreniz hariç tüm yüzünüze 15 günde sadece 1 kere uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Süre sonunda ılık bol su ile durulayın.

 

Doğal Gözenek Sıkılaştırıcı Peeling

Malzemeler

4 tatlı kaşığı mısır unu

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Az miktar kadar su

Tüm malzemeleri peeling kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Kıvam aldıktan sonra yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekleyin ve ardından ılık bol su ile durulayın. Peeling sonrası sade maden suyu ile tonik uygulaması yapın. Bu maskeyi göz çevrenize uygulamaktan kaçının, göz çevresinde ki deri ince olduğu için zarar verebilir.

 

Bu tarifler arasında cildinizin alerjisi olduğu malzemeleri kullanmayın. Cilt tipinize uygun olan tarifi kullanın. Cildiniz en güzel giysiniz. Güzellikle kalın.

 

OKUYUCU YORUMLARI