Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği
  • 1 Star
    Loading...

Gülüş Estetiği

İnsanlar kendilerin de birçok şeye dikkat etmektedir. Kusurlu ve eksik gördükleri yönlerini gidermek isterler. Güzel bir gülüş karşı cinsi etkileme de önemli olmaktadır. Gülüşünü seven insan kendine güvenir. Güzel bir gülüşün sırrı da dişlerin yapısı, duruşu ve rengiyle alakalıdır. Gülüş tasarımı birçok kişinin yaptırmak istediği bir operasyondur. Bu işlem yapılan kişilerde diş etlerinin rengindeki anormallikler düzeltilir. Dişin rengi, varsa dişteki çatlak ve kırıklar onarılır. Dişlerin kapanışı düzelterek kasların normal haline dönmesini sağlanır. Gülüş estetiği yapılırken kişinin yüz yapısı, ten rengi, dişler ve dudakla ilgili özellikler göz önünde bulundurulur. Öncelikle ağız sorunları birkaç seansta düzeltilmelidir. Gülüş esnasında dişlerin ve diş etlerinin birbiri içindeki uyumu çok önemlidir. Gülüş esnasında belli bir oranda görülmesi gerekir. Öndeki iki dişin uzun olması dişlerin homojen dağılmasıyla daha sağlıklı ve estetik dişlere ve gülüşe sahip olmak gerekir. Bilgisayar destekli programlarla işlem yapılmadan önce uygulama sonrası gülüşünüzün ve yüzünüzde nasıl durduğunu görebilmek mümkündür. Doktorunuzla doğru gülüşü elde etmek için fikir alışverişi yapmanız oldukça önemlidir.

 

Gülüş Tasarımında Hangi Tedaviler Uygulanır?

Güzel bir gülüş diş ve ağız sağlığının iyi olmasıyla orantılıdır. Öncelikle dişteki türlü sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Diş rengindeki sorunlar, diş etlerindeki şekilsizlikler, dişlerin dizilişinin homojen dağılmaması büyük sorundur. Dişlerin arasındaki boşluklar, çekilen dişlerin boşluğu yüzdeki deformasyonlar, diş boylarının kısa ya da uzun olması ve dişteki çatlaklar ile kırıklar muhakkak düzeltilmelidir. Gülüş tasarımındaki tedaviler tüm bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Bu tedaviler; diş beyazlatma, lamine porselenler, implanti dudak kontürlerinin şekillendirilmesi, pembe estetik, bonding, ortodonti tedavilerdir.

 

Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği

Mouck-up Çalışma Nedir?

Yapılacak olan gülüş tasarımının sonuçlarını ortaya koyan taslak çalışmasıdır. Mouck-up çalışma kişide en güzel sonucu elde edebilmek için uygulanması gereken önemli bir işlemdir. Gülüş estetiği yaptıracak hastaların öncelikle alt ve üst çenelerinin ölçüsü alınır. Elde edilen ölçüler teknisyen tarafından dikkatlice alçı haline getirilir. Bu alçı üzerinde mumdan dişler tasarlanır. Daha sonra tasarlanan diş şekilleri hekim tarafından ağza uygulanır. Herhangi bir eksiklikte ya çıkıntılarda hekim dişe müdahale eder. Gerekli oynamalar yapılıp hastanın beğeneceği en uygun hale getirilir. Dişler hasta tarafından beğenilirse gelen talep doğrultusunda geçici olarak hastanın ağzında kalabilir. Yüz ve dudakların birbiriyle orantılı ve uyum içerisinde olması önemlidir. Bunlara dikkat edildikten sonra diş renginin, diş eti ve dişlerin boyları gibi detaylar dikkatlice incelenmelidir. Tüm bu aşamalar başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra cerrahi işlemlerle gerekli dolgu, diş kesimi gibi işlemler yapılır. Bütün tedavinin bitmesiyle ortaya çıkan sonuçla mouck-up da tasarlanan taslak çalışma birbiriyle oldukça benzerdir.

 

Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği

Gülüş Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşın ilerlemesiyle birlikte dişte ve dudaklarda birtakım değişiklikler meydana gelir. Üst dudaktaki kaslar gevşerken alt dudaklar yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru düşer. Böylelikle alt çenedeki dişler daha çok görünmeye başlar. Tasarlanan ideal bir dişle tekrardan genç ve estetik bir gülüşe sahip olmak mümkündür. Yüz hatları ile tasarlanacak olan dişlerin uyum içinde olması gerekir. Yuvarlak bir yüze sahip olan kişilere köşeli bir diş yapmak kişiyi doğal bir görüntüden uzaklaştıracaktır. Görünümün ahengini bozacağından kişinin gülüşü yapay duracaktır. Dudakların yapısı, kalınlığı, şekli gülerken ağzın ne kadar açıldığı kısacası dudakların dişlerle uyumu güzel bir gülüşe neden olmaktadır. Diş etlerinin fazla görünmesi kişinin çekiciliğini azaltacak sebeplerdendir. Diş etinin üst dudak ile paralel şekilde görülmesi gerekir. Gülüş tasarımında dikkat gerektirenler bunlardır.

 

ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI