Güzel Bir Makyaj İçin 20 İpucu

Güzel Bir Makyaj İçin 20 İpucu
  • 1 Star
    Loading...

Güzel Bir Makyaj İçin 20 İpucu

Muhteşem bir makyaja sahip olmak için bu konuda profesyonel olmanız gerekmez. Güzel bir makyaja sahip olmak için saatler harcamak zorunda da değilsiniz. Birkaç küçük makyaj hilesi ve püf noktası ile bu işi halletmeniz mümkün. İşte makyajınızı kurtaracak 20 ipucu!

 

1. Plastik Kaşık Kullanmak

Alt kirpiklere kolayca maskara sürmek ve gözaltınıza maskara değdirmemek için plastik bir kaşık kullanın.

 

2. Yüz Tipiniz İçin En Uygun Allık Şeklini Bulun

Size en çok yakışan allık şeklini bulmak için, önce yüz şeklinizi belirleyin. Allık yüzünüze sadece renk katmakla kalmaz, aynı zamanda elmacık kemiklerinizi de kontörler.

 

3. Göz Kenarlarınıza Bant Yapıştırın

Bu güzellik hilesi pek bilinmemekle birlikte, göz kalemi ve gölge uygularken size çok yardımcı olacaktır. Özellikle de  “kedigözü” gibi daha cüretkâr bir görünüm istiyorsanız. Her iki gözde de eşit ve dengeli bir görünüm elde etmek için, göz kenarlarınıza bir parça bant yapıştırın ve göz kalemi ya da farınızı bu şekilde sürün. Makyajınızı tamamladıktan sonra bantları çıkarın.

  

4. Gözaltı Morluklarınıza Daha Koyu Renkte Kapatıcı Sürün

Genellikle hepimiz gözaltlarımıza yalnızca bir renk kapatıcı sürmekteyiz ancak morlukları gerçekten gizlemek istiyorsanız gözaltlarınıza kendi teninizden 2-3 ton koyu, turuncu alt tonlu bir kapatıcı uygulamanız gerekmektedir. Daha sonra bu kapatıcının üzerine kendi teninizde olan bir kapatıcı tabakası daha sürebilirsiniz.

 

5. Açık ve Koyu Tonların Gözün Hangi Kısımlarına Sürüldüğünü Bilin

Göz makyajı yaparken açık ve koyu renkleri gözün hangi kısımlarına süreceğinizi bilmek çok önemlidir. Daha açık renkler (beyaz gibi) iç köşelere, gözün ortasına ve kaş kemiğinizin altına uygulanmalıdır. Önce en açık renkleri uygulayın ve daha sonra koyu renklere geçin. Koyu renkleri gözünüzün dış kısımlarına uygulayın hem bu sayede gözlerinizi daha çekik ve buğulu göstermiş olursunuz.

6. Kuruyan Maskaranıza Lens Solüsyonu Damlatın

Ağzı uzun süre açık kalmış ya da bitmeye başlayan maskaralar kurur. Kuruyan maskaralar kirpiklerde topaklanma yaparlar.

Maskaranızın kurumasını engellemek için, maskara fırçanızı devamlı pompalamayın. Fırçayı devamlı pompaladığınız takdirde maskara tüpünün hava almasını sağlamış olursunuz bu da maskaranızın daha kısa sürede kurumasına yol açar.

Maskaralarınızı 3 ila 4 ayda bir değiştirmeniz gerekir. Ancak maskaralar genellikle çok daha kısa bir sürede kururlar. Hemen kuruyan maskaralarınızı tekrar kullanabilmek için tüp içine bir veya iki damla lens solüsyonu (veya herhangi bir göz damlası) damlatın ve sonra fırçayı içeriye doğru pompalayın. Solüsyon maskara sıvısını yumuşatır.

 

7. Dudak Peelingi Yapın

Dudaklarınızdan ölü deriyi atmak için bir diş fırçası kullanın. Dudaklarınızı biraz ıslatın ve ardından diş fırçasıyla fırçalayın daha sonra bir dudak nemlendiricisi sürün. Özellikle ruj sürmeden önce bu adımları uygularsanız, rujunuz daha pürüzsüz görünür.

Yine peeling yapmak için; şeker, bal ve hindistan cevizi yağı kullanarak ev yapımı bir dudak peelingi yapabilirsiniz.

 

8. Gözünüze Güzel Bir Gölge Vermek İçin Göz Şeklinizi Belirleyin

Renk seçimleriniz kadar göz şeklinizi de belirlemek de güzel bir göz makyajı için son derece önemlidir. Gözünüzün şekline göre vereceğiniz gölgeler ile daha muhteşem göz makyajları yaratabilirsiniz. Dikkatli gölgeleme ile, gözlerinizi daha geniş, daha yakın, daha belirgin ya da daha derin bir hale getirebilirsiniz ama ilk basamakta göz şeklinizi belirlemek göz tipinize en uygun gölgelemeyi yapmak için en doğrusudur.

 

9. Gözlerin Daha Büyük Görünmesini Sağlayın

Göz içinize siyah kalem sürmek yerine, daha büyük gözler yaratmak için açık renk göz kalemi kalemi kullanın. Eğer beyaz tenli iseniz, beyaz kalem kullanın, esmer ya da buğday tenli iseniz krem rengi tonlarında bir kalem size daha uygun olacaktır.

 

10. Üst Göz Kapağınızın İçine Kalem Sürün

Kaleminizi, kirpiklerinizin arasına yani üst göz kapağınızın içine sürmek kirpik diplerinizi olduğundan daha dolgun gösterir, hiç makyaj yapmadığınız günlerde bile gözünüze biraz renk katar ve kirpik tabanının daha kalın görünmesini sağlar.

 

İyi Bir Makyaj İçin İpucu

İyi Bir Makyaj İçin İpucu

 

11. Far Pigmentasyonunu Arttırmak İçin Beyaz Far Kullanın

Farlarınızdan en iyi pigmentasyonu almak için göz kapaklarınıza öncelikle beyaz renk bir krem far uygulayın. Göz kapaklarınıza uyguladığınız beyaz renkteki far, sürdüğünüz farın rengini tam olarak vermesini sağlayacaktır.

 

12. Maskaranızı Özenerek Sürün

Maskaranızı mükemmel sürmenin yolları:

  1. Kirpiklerinizi kıvırdıktan sonra, rimelinizi uygulamadan önce kirpiklerinize ince bir tabaka toz pudra uygulayın. Küçük bir karıştırma fırçasını pudralayıp kirpiklerinizin alt ve üst taraflarına uygulayın. Toz pudra yerine bebek pudrası da kullanabilirsiniz.
  2. Kirpiklerinize kat kat maskara sürecekseniz her kat arasında 3-5 dakika bekleyin. Eğer beklemez iseniz kirpikleriniz katman katman durur.
  3. Maskarayı uygularken, maskara çubuğunu kirpiklerin tabanından yukarı doğru hareket ettirin. Maskara çubuğunu yukarı çıkarırken ileri geri Z şeklinde hareket ettirin. Bütün kirpiklerinizi boyadığınızdan emin olun.

 

13. Kirpiklerinizi Kıvırın

Kirpik kıvırıcınızı kirpik tabanına oturttuktan sonra  kıvırıcıyı ters çevrilmiş bir konuma getirin ve sıkın. Bunu yaparak kirpiklerinizdeki kıvrılmayı ikiye katlar ve kalıcılığını arttırırsınız.

 

14. Kirpik Maşanızı Isıtın

Fön makinesi ile kirpik maşanızı 5-10 saniye kadar ısıtın. Isınan maşanız, kirpiklerinizin daha uzun süre kıvrık kalmasını sağlar.

 

15. Fondöten Renginizi İyi Seçin

Ne kadar iyi uygulanmış olursa olsun, fondöteninizin rengi size uygun değilse teninizle tam olarak bütünleşmeyecektir! Teninize en uygun fondöteni boynunuzda deneyerek bulursunuz.

 

16. Maskaranızı Uygularken Kartvizit Kullanın

Maskara uygularken, kirpiklerinizin arkasına bir kartvizit tutun ve köklerden başlayarak ileri geri hareket ettirin.

 

17. Kaşlarınızı Kalkık Gösterin

Kaşlarınızı olduğundan daha kalkık göstermek için, kaş kemiğinize pembe alt tonlu bir kalem uygulayın ve kalemi dağıtın. Kalkık kaşlar gözleri daha buğulu gösterir.

18. Yüzünüzü Kontürleyin

Doğru uygulandığı zaman kontür, elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarır, büyük burnu küçük gösterir ve yüzünüzü şekillendirir. Kontür, özellikle fotoğraflar için çok önemlidir çünkü fotoğraflarda daha güzel çıkmanızı sağlar. Kontür yapmak için kendi teninizden 2 veya 3 ton koyu bir ten ürünü kullanmanız yeterlidir.

 

19. Dudaklarınız Olduğundan Daha Büyük Gösterin

Dudaklarınızı olduğundan daha büyük göstermek için, doğal dudak çizginizin dışına kalemi taşırarak çizin. Dudak çizginizi daha dışarıdan  çerçevelemek ve elinizle yaptığınız çerçeveyi yumuşatmak dudaklarınızı olduğundan daha büyük gösterecektir.

 

20. Maskara Fırçalarınızı Atmayın!

Maskaranız bittiğinde onları çöp kutusuna atmak yerine, fırçalarını yıkayın  ve yeniden kullanın ! Temizleyip yıkadığınız fırçaları kaşlarınızı taramak ya da fırça üzerine bir miktar saç spreyi sıkıp kaşlarınızı sabitlemek için kullanabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI