Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları
 • 1 Star
  Loading...

Hindistan Cevizi Hakkında

Bir çok özelliği sayesinde Hindistan cevizi yağı, çok amaçlı olarak kullanılabilmektedir ve böylece hayatımızda büyük fayda ve kolaylıklar sağlamaktadır. Hindistan cevizi meyve olarak kalori bakımından oldukça düşüktür. Ancak yüksek oranda potasyum içermektedir. Bir hindistan cevizi tek başına, 4 muzdan daha çok potasyum içermektedir. Bunun dışında sporcuların içeceklerine karıştırıldığında, hidrasyon potansiyelinin yükselmesini sağlamaktadır. Hindistan cevizinin sütü ile suyu genelde birbiriyle karıştırılmaktadır ancak ikisi tamamen birbirinden ayrı şeylerdir. Hindistan cevizinin sütü, taze Hindistan cevizinin beyaz olan iç kısmının rendelenerek kaynatılması ile elde edilmektedir. Suyu ise, cevizinin iç tarafında doğal olarak bulunan bir oluşumdur.

 

Hindistan Cevizi Yağının Sağlığa Olan Faydaları

 • Hindistan cevizi yağı, beyinde meydana gelen hasarlar ve sorunlar için yararlıdır.
 • Kilo vermeye yarar.
 • Kas oluşumunu hızlandırır.
 • Enfeksiyonlara karşı iyi mücadele eder.
 • Karın bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olur.
 • İştahı düzene sokar.
 • Kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • Metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
 • Saçları onarır.
 • Kepek gidericidir.
 • Cildi nemlilik kazandırır.
 • Diş eti hastalıkları ve diş çürüklerini engeller.
 • Böbrek ve karaciğerleri korur.
 • Böbrek ve mesane taşlarını tedavi eder.
 • Kanseri önler ve kanser tedavisinde kullanılabilir.
 • Nöbetlerin azalmasına yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini düzene sokar.
 • Safra kesesi sorunlarını ve pankreatit belirtilerinin azalmasını sağlar.
 • Yaşlanmaya karşı cildi korur ve tiroid için de faydalıdır.

 

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları Nelerdir

Hindistan cevizi yağı yalnızca yemeklik yağ ya da saç bakımı için değil, bir masaj yağı olarak da fazlasıyla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı, dünyada rahatlıkla bulunabilmektedir ve tropik yerlerde yaşayan yerli insanlar, bu mucize yağı güneşin zararlı ışınlarından ciltlerini koruyabilmek için bu yağı ciltlerine de sürmektedirler. Hindistan cevizi yağı, kimyasal veya herhangi bir katkı maddesi barındırmaz, aynı zamanda kullanıldığında güneş kremlerinden daha iyi cildi koruyabilen bir yağ çeşididir.

Ancak asıl merak edilen konu; Hindistan cevizi yağının cilt için faydalarının neler olduğudur. Bu konuyu aydınlatabilmek için Hindistan cevizi yağının neler içerdiğine hadi birlikte göz atalım:

 

Hindistan Cevizi Yağının İçeriği

Doymuş Yağlar: İçeriğinde varolan doymuş yağ oranı ve trigliseridler cilde uygulandığı zaman, cildin yumuşayarak parlak bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Cildi nemlendirmekle beraber cilt yüzeyindeki gözeneklerde yağı muhafaza etmektedir. Hindistan cevizi yağı düzenli bir şekilde tüketildiği zaman, yağ cildin altına yerleşirerek, sağlıklı parlayan ve pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlamaktadır. Yapısında varolan bazı yağ asitleri, güçlü bir dezenfektan ve antimikrobiyal özellikleri sergilemesini sağlamıştır. Bu nedenden dolayı eğer cildinizde yara veya enfeksiyon var ise, onları yok etmek için Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Bunlar dışında kilo vermeyi de sağlayan bu yağ asitleri, aynı zamanda cildin olduğundan daha gergin, canlı ve sağlıklı görünmesini de sağlamaktadır.

Vitamin-E : E vitamini, sağlıklı cilt bakımı için en gerekli ve etkili vitaminlerden biri olmaktadır. Cilt yapısının sağlıklı bir gelişim sergilemesi, pürüzsüzlük kazanması, çatlak oluşumuna ve yaşlanmaya karşı korunabilmesi için çok gerekli ve önemli bir vitamindir. 100 gram Hindistan cevizi yağının içinde yaklaşık olarak 0.1 mg E vitamini bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı kokusuz olduğu için diğer birçok yağın tersine, daha kolaybir kullanım sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı da birçok cilt kremi içinde de kullanılmaktadır.

 

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Hindistan cevizi yağı cilt bakımı için aşağıdaki yollar ile kullanılabilmektedir:

Dudak Kremi: Dudaklarımızda kuruluktan dolayı meydana gelen çatlaklar rahatsızlık ve utanç verebilmektedir. Dudaklarımıza bakım için kimyasal kremler kullandığımız zaman, istemeden de olsa bir miktar yutabilme ihtimalimiz herzaman vardır. Bazı dudak kremlerinin üretici firmaları tarafından yenilebilir olduğu söylense de bu kimyasalları yemeyi kimse istemez. Hindistan cevizi yağı, böyle durumlarda ideal bir kullanım sağlamaktadır. Hindistan cevizi yağını sürdüğünüzde çok hızlı bir şekilde dudaklarınıza faydasının olduğunu gözlerinizle göreceksiniz. Midenizde olsa dahi size sadece ek avantajlar sağlamaktadır.

Cilt yumuşatıcı: Çoğu insanlar cilt bakım rutinlerinde, yüz, cilt ve ellerini nemlendirebilmek için birçok çeşitte krem ve losyon denemektedir. Hindistan cevizi yağı bu bağlamda da çok iyi bir cilt yumuşatıcı ünvanına sahip olmuştur. Bunu sağlarken ciltte oluşan kuruluğu da ortadan kaldırmaya yardım eder. Avuçlarınıza bir miktar hindistan cevizi yağını alarak, avuç içlerinizi biraz birbirine güzelce sürtün, daha sonra, yüzünüzde veya vücudunuzda nemlendirmek istediğiniz her yere masaj yaparak sürün.

Hindistan cevizi yağı, çok aşırı soğuktan ya da iş temposu nedeni ile ayaklarda meydana gelen sertleşme veya çatlamalara da çok iyi gelmektedir. Ayaklarınızdaki çatlaklar bu yağı sürdüğünüzde kaybolmasa da en azından ayağınız gün içinde daha yumuşak kalacak ve çatlakların daha da ilerlemesine engel olacaktır.

Makyaj Temizleyici: Hindistan cevizi yağını bir doğal makyaj temizleyici olarak da kullanabilirsiniz. Bu yaygın olarak yapılan bir kullanım değildir ancak kadınlar artık diğer makyaj temizleyicilerin kimyasal zararlarından etkilenmeden, makyajlarını temizlemek için bu yağı tercih etmeye başladılar bile.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Lekeleri: Hindistan cevizi yağı; akne, sivilce, sedef ve egzama gibi birçok cilt sorunu içinçare olabilmektedir. Kullanımını sağlayan birçok bu yararının da olduğunu bildirmiştir. Bununla beraber bu iddiaları kanıtlamak için bazı bilimsel araştırmalar da yapılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı Yüze Nasıl Uygulanır

Adım 1

Yüzünüzü hindistan cevizi yağı ile güzelce silerek arındırın. Hindistan cevizi yağı Atopik dermatit için faydalı olan antibakteriyel ve antifungal özellikler barındırmaktadır. Temizlemek için yağı dairesel hareketler ile parmağınızın yardımı ile yüzünüze ve boynunuza güzelce sürün. Gece boyunca etkili bir nemlendirme için cildinizde bırakın ve sabah olunca bir yüz temizleyicisi yardımıyla artık yağları temizleyin.

 

Adım 2

Mağazada satılan ürünleri kullanmayı ve yeterli miktarda etkili olan ev yapımı bir yüz ürünü kullanmayı tercih edin. Düşük ateşte birkaç yemek kaşığı hindistan cevizi yağını güzelce eritin ve eşit miktarlarda tuz ya da şeker de ekleyerek karıştırın. Doğal olan kokulu bir esansiyel yağ da ekleyebilirsiniz.

 

Adım 3

Kuru cilde sahipseniz, gece kremi sürmek yerine hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu işlem cildin nemlenmesinin artmasına ve su kaybının azaltmasına yardımcı olmaktadır. E vitamini yönünden zengin olan hindistan cevizi yağı, cildi korunmaya yardımcı olurken, içindeki yağ asitleri de cildin nemden koruma bariyerini güçlendirmeye destek verir.

 

Adım 4

Hindistan cevizi yağını günlük nemlendirci krem yerine de kullanabilirsiniz. Özellikle çizgi hatlarının ve kırışıklıkların meydana gelmesinde eğilimli olan göz çevresinde, etkili derecede nemlendirici özellik sergileyen hindistan cevizi yağını kullanın.

 

Adım 5

Dudaklarınızdaki çatlakları gidermek için de hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Nemlenmesine destek olmak ve nemi tutabilmesi için yağı dudaklarınızın üzerine direkt sürebilirsiniz.

 

Adım 6

Doğal dudak parlatıcısı olarak makyajınzı yaparken hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Bazı doğal makyaj markalarında temel madde olarak kullanılan bu yağ, yüze güzel görünen bir parlaklık kazandırmaktadır.

 

 

Antibakteriyel bir özelliğe sahip olan hindistan cevizi yağı, su geçirmeyen göz makyajları da dahil olmak üzere ciltteki tüm makyajı rahatlıkla çıkarmaya yarar. Göz alanını temizlerken nem vermeye de yarar. Hindistan cevizi yağına batırılmış bir pamuğu gözlerinizin üzerine sürerek makyajın çıkmasını sağlayın. Diğer kalan kir ve yağları temizlemek için de yüzünüzü güzelce yıkayın.

Sizler de bu harika, mucizelerle dolu Hindistan cevizi yağının nimetlerinden, günlük cilt bakım rutininizde hemen kullanmaya başlayın. Bu muhteşem doğal yağı saç, cilt, kaş, kirpik, dudak, ayak ve daha birçok vücut bölgesi için kullanabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI