Irsi Saç Dökülmesi

Irsi Saç Dökülmesi
  • 1 Star
    Loading...

Saç Dökülmesi

Öncelikle günümüzde bir hastalık olarak yerini hızla almaya devam eden saç dökülmelerinin birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle erkeklerde yoğun bir şekilde görülen saç dökülmesi fiziksel çevre, sosyal hayat, hormonal düzel ve bunlarla birlikte ırsi dediğimiz genetik saç dökülmesi gibi birçok sebebe dayanmaktadır. Kadınlar için saç büyük bir önem taşırken erkeklerde de büyük bir önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin yüzden doksanında gibi büyük bir oran ırsi saç dökülme sebebiyken kadınlarda bu oran yüzde altmıştır. Kısaca genetik saç dökülmesi ailesel bir hastalıktır. Irsi saç dökülmesi tamamen genetik özelliklere bağlıyken birçok hastalıkta da geçerlidir.  Bireyin annesinde, babasında, amcasında vs. gibi birinde varsa bireyde de görülebilme ihtimali çok yüksektir. Tabiki görülecek diye kesin bir sonuç yoktur fakat görülebilme ihtimali artmaktadır.

 

Irsi Saç Dökülmesi Nasıl Olur ?

Evet toplumda önemli bir sorun haline gelen ırsi saç dökülmesi nasıl anlaşılır sorusunun cevabını verecek olursak ırsi saç dökülmesi özellikle 20’li yaşlarda kendini gösteren ve yüzde on beş oranında etkisini göstermektedir. Yaş ilerledikçe hızla artmaktadır. 40 yaşına gelindiğinde ise bu oran yüzde otuz beşlere kadar çıkmaktadır. Öncelikle saç yıpranmasıyla kendini gösteren ırsi saç dökülmesi saçta uzamama, şakaklardan itibaren açılma, saç seyrekleşmeleriyle ortaya çıkmaktadır. Tam bu sırada kalıcı saç dökülmesi olmadan olan saçların sağlını koruyabilmek oldukça önemlidir.

Irsi Saç Dökülmesi

Irsi Saç Dökülmesi

 

Irsi Saç Dökülmesine Tedavi

Saç dökülmelerinin iyi bir yanı sebeplerinin, belirtilerinin, tedavilerinin adının konulmuş olmasıdır. Saçlarını kaybetme korkusuyla karşı karşıya kalan bireylerin üzüntüye kapılmak kendilerini yıpratmak yerine bir an önce önlemler ve tedaviyle harekete geçmesi gerekmektedir. Irsi saç dökülmelerinin bir sebepleri incelendiğinde eğer ki hormanal bir bozukluk söz konusuysa etkili olan DHT hormonu toplumda kabul gören belirli maddelerle bu hormonun etkisinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Genetik saç dökülme tedavisi için yapmanız gereken ilk olarak budur. Bu hormonun etki düzeyinin bilinmesi gerekmektedir. Toplumda kabul gören maddelerle saç kökleriniz beslemeniz gerekmektedir. Dökülmesini önlediğiniz saçlarınıza ise biotin dediğimiz B7 vitamin takviyesiyle saçlarınızın eski sağlığına kavuşması eski canlı ve kaliteli görünümüne kavuşmasını sağlayacaksınız.

OKUYUCU YORUMLARI