Kadınlarda Cilt Kırışıklığı

  • 1 Star
    Loading...

Kadınlarda Cilt Kırışıklığı

Hanımların korkulu rüyası olan cilt kırışıklıkları hemen hemen bütün kadınların problemi haline gelmiştir. Her 10 kadından 8’inde görülen bir sorundur.

Yıllar geçtikçe cilt yaşlanır. Artık makyaj malzemeleri cildimizin yıllarca iç ve dış etmenlerden gördüğü zararı kapatamayacak duruma gelir. Normal insan vücudunda 20li yaşlardan itibaren her gün milyonlarca hücre ölmeye başlar. Hücrelerin azalmasından kaynaklı olarak deri incelmeye başlar. Ciltteki yaşlanmanın en büyük sebebi güneş ışınlarıdır. Cildi abartılı derecede güneş ışınlarına maruz bırakmak cildin erken yaşlanmasına, yüzdeki derinin incelmesine ve kırışmasına sebep olur. 20li yaşlardan itibaren cildi güneş ışınlarından korumak ve ilerisi için kırışıklık önleyici krem ve nemlendiriciler kullanmaya başlamak gerekmektedir.

Ciltteki kırışıklıklar ilk olarak kendini göz ve dudak çevresinde gösterir. Göz çevresinde ve dudak kenarlarında oluşan kırışıklıklar hemen göze çarpar. Zamanla bu kırışıklıklar yüze doğru sıçramaya başlar.

Kadınlarda Cilt Kırışıklığı

Kadınlarda Cilt Kırışıklığı

Ciltteki Kırışıklığın Sebepleri

Başta da dediğimiz ciltteki kırışıklığın en önemli ve birinci sebebi güneş ışınlarıdır.

Bunun yanında yüz mimikleri de çok etkilidir. Yüzümüzde yaptığımız her hareket yüzümüzün biraz daha kırışmasına sebep olur. Yapılan her harekette yüz biraz daha kasılır.

Sigaranın zararları anlatmakla bitmediği gibi ciltteki kırışıklığın da sebebidir. Sigara cildin de düşmanıdır. Düzenli şekilde uyumayan ve devamlı yorgun gezen insanlarda da kırışıklıklara çok fazla rastlarız.

 


 

Uyku da yatarkenki pozisyonumuza dikkat etmeliyiz. Sırt üstü yatmak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü yüz üstü devamlı aynı pozisyonda uyumak yüzün bu bölgesinin daha çok kırışmasına sebep olmaktadır.

Bunların yanında psikolojik etmenler de çok etkilidir. Aşırı sıkıntı ve stres durumu da yüzümüze yansımaktadır.

Cildimizin nem dengesini çok iyi ayarlamamız gerekmektedir. Aksi takdirde kuru ciltler çatlamalar ve kırışıklıklar için çok müsaittir. Unutmayalım ki cildimizin her anında neme ihtiyacı vardır.

 

Kırışıklıkları Nasıl Önleyebiliriz?

Kırışıklıklar yaş ilerledikçe belirginleşmeye başlar.

Yüzümüzü güneş ışınlarından uzak tutmalıyız.

Cildimizi devamlı ve düzenli olarak nemlendirmeliyiz.

Sigara tüketimini bırakmalıyız.

Düzenli uyku sistemine geçmeliyiz.

Aşırı stresten, sıkıntıdan ve yorgunluktan uzak durmalıyız.

Güneş’ten koruduğumuz gibi soğuktan da korumalıyız. Çünkü soğuk hava cildimizin kurumasına sebep olur ve kuruyan cilt kırışmaya müsait hale gelir.

Bol bol su içmeye çalışın.

OKUYUCU YORUMLARI