Kalıcı Makyaj nedir? Artıları Eksileri? Sık Sorulan Sorular?

Kalıcı Makyaj Nedir?
 • 1 Star
  Loading...

Kalıcı Makyaj nedir? Artıları Eksileri? Sık Sorulan Sorular?

Kalıcı makyaj, sadece uygulanan ruj, dudak kalemi, kaş kalemi ve göz kalemi görüntüsünü taklit eder. Bu, kalıcı bir (doğal) mürekkebin cilde enjekte edilmesi için bir dövme kaleminin kullanıldığı mikropigmentasyon adı verilen bir işlemle gerçekleştirilir. Her prosedür 30 ila 120 dakika arasında sürer ve doktorlar dövmeli bölgeyi uyuşturmak için lokal bir anestezi (genelde anestezik kremler) kullanır. Tıpkı herhangi bir dövme gibi, başlangıçta renk daha parlak veya daha koyu görünecek, sonra sönecektir. Alan, 2-5 gün arasında herhangi bir yerde şişecek ve iyileşmeden önce kabuklanacaktır.

Kalıcı Kozmetik Prosedürler Nasıl Yapılır?

Kalıcı kozmetik prosedürler, geleneksel dövme bobin makineleri, kalem veya döner makine (dijital döner makineleri içerir) ve makine veya el cihazı da dahil olmak üzere çeşitli cihazlar kullanılarak gerçekleştirilir. Süreç, bir konsültasyon, pigment uygulaması ve iyileştirilmiş tasarım çalışmasını ve pigmentin rengini değerlendirmek için en az bir veya daha fazla kürü içerir.

Kalıcı Makyajın Faydaları?

Asgari yaş gereksinimlerini karşılayan ve küçük yaraların sorunsuzca iyileşebildiği ve herhangi bir şekilde kan pıhtılaşması problemi olmayan kişiler, kalıcı kozmetiklerin özgürleştirici faydalarından yararlanabilirler. (yine de yaptırmadan önce doktorunuza danışarak testler yaptırmanızda fayda var). Kalıcı makyaj yaptıranlar daha çok olgun görünürler; görünümlerine yumuşak, doğal bir tarz kazandırırlar.

Alerjiler ve cilt duyarlılıkları nedeniyle geleneksel kozmetik kullanamayan kişiler için özellikle değerlidir. yüzme, yürüyüş, bisiklet, tenis, aerobik gibi spor aktiviteleri için ellerinden gelenin en iyisini yapmak isteyen aktif insanlar bu uygulamadan yararlanabilir. Bu insanlar kozmetik uygulamalarını sürekli yeniden yapmaktan endişe etmezler. Permanent Cosmetics aynı zamanda makyaj yapmakta zorluk çeken insanlar için de faydalıdır. Artrit, Parkinson hastalığı, multipl skleroz, inme gibi el becerisi ile ilgili işlevleri düzgün bir şekilde yapamayanlar bu uygulamayı tercih edebilir.

Ne Tür Kalıcı Kozmetik Prosedürler Yapılabilir?

Kalıcı Kozmetik prosedürleri, yapmak istediğiniz şeye bağlı olarak değişir. Seçenekler şunları içerir:

 • Kaşlar
 • Eyeliner, Üst ve Alt
 • Lipliner, Dudak Rengi ve Harman
 • Skar Kamuflaj, Güzellik Marks, Saç Taklit, Kirpik Geliştirme ve Areola Repigmentasyon

NOT: Bu prosedürlerden bazıları daha ileri teknikler (para-tıbbi teknikler) kullanır ve bu nedenle ileri düzeyde eğitimli deneyimli bir teknisyene ihtiyaç duyarlar.Kalıcı Kozmetikler Gerçekten Kalıcı mı?

Kalıcı kozmetik prosedürler kalıcı kabul edilir, çünkü pigment derideki dermal tabakanın üst retiküler kısmına dövülür ve yıkama ile çıkmaz. Bununla birlikte, genel olarak herhangi bir dövme ya da renklendirici (pigment) ile olduğu gibi, solma olabilir ve sıklıkla renk yenileme ya da renk tazeleme olarak adlandırılan periyodik bakım gerektirebilir.

Pigmentlerin bilimsel yapısı ve periyodik yenilenme gerekliliği saç rengiyle aynıdır. Bir pencere yakınında bulunan ve güneşe maruz kalan mobilyalar üzerindeki renklerin solması gibi ciltte implante edilen pigment te dış etmenlere bağlı olarak zamanla azalır. Bu renklendirici periyodik bakım gereksinimi, kişinin rengini ve tasarım tercihlerini yeniden değerlendirmek için iyi bir fırsattır.

Daimi kavramı ise herhangi bir değişiklik olmadan, mükemmel bir fikir gibi görünebilir, zevklerin yıllar içinde nasıl değiştiğini düşünün. Zaman zaman giyim tercihlerinizde, saç renginizde ve stilinizde ince veya dramatik değişiklikler yaparsınız ve eğer topikal makyaj tercih ederseniz renkleri istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Kalıcı kozmetik için kullanılan renk / renkler, yaşam tarzlarına (güneşe maruz kalma) bağlı olarak, kişiden kişiye değişir. Kalıcı makyajında cilde uygulanan topikal ürünlerden etkilendiği düşünülmektedir.

Her Prosedür Ne Kadar Sürer?

İlk prosedür genellikle yaklaşık iki ila üç saat sürecektir.

İşlemden önce, çeşitli testler uygulanacak, fotoğraflar çekilecek, istenilen tasarım değerlendirilecek ve sonraki bakım gereksinimleri bildirilecektir. İşlem sonrasında, gerekli takip ve renk tazeleme işlemleri için gereken zaman daha az olacaktır.

Kalıcı Makyaj Acı Verir mi?

Çoğu insan biraz rahatsızlık hisseder. Bu, her bireyin ağrı eşiğine göre değişecektir. Bununla birlikte, endüstri için özel olarak geliştirilen çeşitli topikal anestezikler de dahil olmak üzere rahatsızlık yönetimine yardımcı olmak için farklı yöntemler mevcuttur.  Kalıcı kozmetik uzmanınız hangisinin uygun olduğunu belirlemek için bu yöntemleri sizinle görüşecektir. Kural olarak, geleneksel dövme uzmanları dövme prosedürleri için herhangi bir anestezik kullanmazlar.

Kalıcı Makyaj Nedir Öneriler

Kalıcı Makyaj Nedir Öneriler

 

 

Kalıcı Makyaj Güvenli mi?

Uygun sterilizasyon ve dezenfeksiyon kuralları karşılanırsa, kalıcı kozmetikler tamamen güvenlidir. Kalıcı kozmetik endüstrisindeki profesyoneller, güvenlik sorumluları hakkında bilgi sahibi olmak için Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) sınıflarına düzenli olarak katılırlar. Bu yönergeler aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Tüm İğneler her müşteri için yeni ve steril olmalıdır. Açılmamış yeni ve steril iğneler sizin gözetiminizde açılmalıdır.
 • Tek kullanımlık steril tek kullanımlık makine parçaları, sanatçı tarafından sıfır olarak açılmalı ve prosedür tamamlandıktan hemen sonra bir parçalayıcı kabına atılmalıdır.
 • Tek kullanımlık kullanım önlükleri ve eldivenler gibi kişisel koruyucu ekipman, her müşteri için yeni olmalı ve gerektiğinde prosedür sırasında değiştirilmelidir.
 • Teknisyen temiz olmalıdır.
 • Tek kullanımlık koltuk / yatak örtüsü her müşteri için yeni olmalıdır.
 • Oda veya tedavi alanı diğer kirleticilerden arınmış bir alanda olmalıdır. SPCP, ticari fuarlarda ve tırnak tozu, aerosol veya diğer kimyasalların bulunduğu salonlarda yapılan kalıcı kozmetik prosedürleri önermemektedir.

Uzman seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Eğitim, deneyim, devlet ve yerel yasalara uygunluk ve teknisyenlerin fotoğraf portföyünden önce ve sonrası dikkate alınarak teknisyen seçilebilir. Prosedürün şekli ve doğru yerleştirilmesinin doğru renk kadar önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Profesyoneller renk teorisi ve cilt alt tonları üzerinde çalışmış ve tecrübeli olmalıdırlar. Gerekli eğitimi almayan vasıfsız kişiler, istenen sonuca ulaşmak için pigment rengini cilde çevirmek için gerekli bilgiye sahip değildir. Tercih edilen görünüm, konsültasyon, başlangıç ​​prosedürü ve takip randevusu (ları) sırasında elde edilir. Müşteri ve teknisyen arasındaki etkileşim bu aşamalarda çok önemlidir.

Prosedür sırasında veya sonrasında herhangi bir yan etkisi var mı?

Kaşlar etkiden sonra çok az gösterebilirken, eyeliner ve dudaklar hafif bir ılımlı şişlik gösterebilir. Bu, yapılan işin miktarına bağlıdır. Aynı felsefe dudak rengi prosedürleri için de geçerlidir. Bir dudak astarı veya harmanlanmış dudak astarı, prosedürün tam dudak renginden daha az etki gösterecektir. Ayrıca, bazı insanlar diğerlerine göre daha az deri kırılmaları özelliğine sahip olduğundan dolayı daha fazla şişer.

İşlem sırasında bazı küçük kanamalar olabilir. Bu yine müşteriye özeldir. Birçok insan günlük olarak kan inceltici alır, bu nedenle bazı hafif kanamalar olabilir. Genellikle çok az kanama olur, ya da hiç kanama belirtisi olmaz. Çürüme nadirdir ama yine de, eğer bir kişi kan inceltici almışsa, morarma meydana gelebilir. Daha sık görülen bir durum ise kaşlarda morarma olmasıdır.

Eyeliner prosedürleri sırasında minör morarma, prosedür, çok ince ve vasküler sisteme yakın ise mümkündür. Bu, müşterinin daha olgun olması durumunda dudak prosedürleri için de geçerlidir. Çürükleşme meydana gelirse, genellikle küçük boyutta olur ve birkaç gün içinde azalır. Renk ilk altı ila on gün için beklediğinizden çok daha koyu olur.

Daha az sıklıkta bildirilen diğer yan etkiler, her bireyin biyolojik sisteminin bireyselliği nedeniyle tespit edilmesi zordur. Bu nedenle, profesyonel kalıcı kozmetik teknisyenleri, dövme prosedürü tamamlandıktan sonra deneyiminize katkıda bulunabilecek farklı faktörleri değerlendirmek için bir müşteri geçmişi profilinin doldurulmasını ister.

Pigmentler Allerji Problemlerine Neden Olabilir mi?

İnsanlar her zaman herhangi bir şeye karşı alerji geliştirebilir; Bununla birlikte, pigment alerjileri nadir olarak kabul edilir. Bazı doktorlar, çevre alerjileri veya geleneksel makyajlara karşı alerjisi olan kişilerin, insanların hassas olduğu kozmetik ürünleri değiştirebildikleri için kalıcı kozmetik alerji oluşmadığını bildirirler. Kalıcı kozmetikler yoluyla vücutta veya yüzdeki herhangi bir dövme pigmentinin alerjik reaksiyonları, herhangi bir zamanda meydana gelse de, bunlar oldukça nadirdir. Teknisyeninize pigmentlerinin yerel yargılama koşullarını yerine getirip getirmediğini sorun.

Herhangi Bir Tıbbi Sorun Olasılığı Var mı?

Bu prosedürlerden herhangi bir sıkıntı ya da tepkiye sahip olmanız, günümüzün sağlık standartları ile neredeyse hiç var olmayan bir durumdur. Dikkatli bir şekilde takip edildiğinde en güncel prosedürler, herhangi bir riski büyük ölçüde azaltacaktır. Kalıcı kozmetikler ile ilişkili tıbbi problemler genellikle müşteri adına gerekli bakım sonrası bakım sürecine dikkat edilmemesi ile bağlantılıdır.

OKUYUCU YORUMLARI