Karma Ciltler İçin Bakım Maskeleri

Karma Ciltler İçin Bakım Maskeleri
  • 1 Star
    Loading...

Karma Ciltler İçin Bakım Maskeleri

Hem yağlı cildin hem de kuru cildin karışımından oluşan karma ciltler, yüz bakımı için diğer cilde sahip olan insanlara göre iki kat daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Yüzün alın, çene ve burun bölgesini temsil eden T bölgesi; yağ bezlerinin büyük oranda yer alan kısmına denk gelir ve bu bölge karma cilde sahip olan insanların net bir şekilde bilmesi gereken bir kavramdır. Bu bölge yağdan arındırılıp temizlenirken, bir yandan da yüzün T bölgesi dışında kalan kuru kısımları nemlendirilmelidir. Karma cilde sahip insanların yüzü günde iki kere yıkaması, dört günde bir yüz havlusunu değiştirmesi ve seçeceği kozmetik ürünlerin cildine uygunluğuna dikkat etmesi önerilir. Bunun dışında ev ortamında yapılabilecek doğal yöntemlerle de, karma cildin önüne geçebilmek mümkündür.

 

Karma Ciltler İçin Bakım Maskeleri

Karma Ciltler İçin Bakım Maskeleri

Muz Maskesi

Muzun içeriğinde bulunan folik asit, cildin kuru bölgelerini nemlendirerek beslenmesini sağlar. Ayrıca kan dolaşımını artırarak, kırışıklıkları önlemede etkili bir yöntemdir. Maske malzemeleri: muzun üçte biri, bir yumurta, bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı sütten oluşur. Bir kaba süt, bal, yumurta ve püre haline getirilen muz konup karıştırılır. Oluşan karışım yüze sürülür ve on dakika beklenir, daha sonra ılık su ile durulanır. İyi bir sonuç almak için haftada iki kere uygulanması tavsiye edilir.

 

Yulaf Maskesi

Zengin mineral yapısıyla, vitamin eksikliği yaşayan insanlar için başarılı bir doğal malzeme ürünüdür. Özellikle aşırı yağı alan yapısı itibariyle, karma ciltlerin başvurduğu maske yöntemidir. Maske malzemeleri: üç yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir yemek kaşığı sıcak su ve bir limonun yarısıdır. Bir kaba yulaf ezmesi ve sıcak su konur karıştırılır, karıştırılırken aynı zamanda üzerine yarım limon yavaş yavaş sıkılır. Oluşan karışım yüze sürülür ve yirmi dakika beklenir daha sonra ılık su ile durulanır.

 

Avokado Maskesi

Yaşlanma karşıtı olan avokado, anti-aging özelliği ile kırışıklıkları azaltmada etkilidir. Her gün bir bardak avokado suyu içerek, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak mümkündür. Bunun yanı sıra Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak oluşturulan avokado maskesi, yağ oranını düzenleyerek cildi nemlendirir. İki malzemeden oluşan maskenin hazırlanışı da oldukça basittir. Avokadonun dörtte birlik kısmı alınarak kabuğu soyulur ve elde kalan kısım ezilir. Üzerine Hindistan cevizi yağı eklenerek bir kapta karıştırılır. Yüze sürülen karışım on beş dakika beklenir ve soğuk su ile durulanır.

 

Salatalık Maskesi

Salatalık sıkılaştırıcı özelliğinden dolayı çözüm yöntemi olarak birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Yoğurdun nemlendirici, salatalığın da sıkılaştırıcı özelliği birleştirilerek oluşturulan maske de daha parlak ve canlı bir görünüm elde etmek mümkündür. Yarım salatalık püre haline getirilerek, iki yemek kaşığı yoğurt ile bir kapta karıştırılır. Oluşan karışım yüzde yirmi dakika bekletilir, daha sonra ılık su ile durulanır. İyi bir sonuç için, haftada üç kez uygulamak önerilir.

 

Yumurta Maskesi

Yumurta ve yoğurt ikilisinden oluşan bu maske; cildi nemlendirmede, sıkılaştırmada ve gözenekleri kapatmada etkilidir. Bir yemek kaşığı ve bir yumurtanın beyazı kapta karıştırılır. Oluşturulan maske yüze sürülür ve on dakika beklenir, daha sonra ılık su ile durulanır.

OKUYUCU YORUMLARI