Kilo Vermek İçin Sağlığınızı Kaybetmeyin…

  • 1 Star
    Loading...

Kilo vermek için sağlığınızı kaybetmeyin

Yaz aylarına girerken hepimiz vücudumuzda biriken toksin ve yağları atmak için hemen spor ve diyete başlıyoruz. Kimileri spor salonuna yazılarak kimileriyse kulaktan dolma bilgilerle fit bir vücuda ulaşmaya çalışıyor. Neler yememiz gerektiğinden nasıl hareketler yapacağımıza kadar milyonlarca yöntem ve programla karşılaşıyoruz. Peki, bunları yaparken vücudumuza verdiğimiz zararların ne kadar farkındayız?

 

  • Her şeyin fazlası zarar

Öğünlerde kilo almamak için sürekli meyve yemek, aşırı bitki çayı tüketmek, diyet bisküvilerle günü geçirmek, sadece su içmek veya hiç yememek…  Sağlıklı olmak için en önemli kural dengedir. Kilo kaybettirdiğini düşündüğünüz bir şeyi çok fazla tüketmek vücudun dengesini bozar. Günlük harcanan enerji için vücudun temel besinlere ihtiyacı vardır.  Beslenme programı mutlaka diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır. Tek bir şeyi aşırı tüketmek ölümcül hastalıklara yol açacak kadar vücut sağlığını tehlikeye sokmaktadır.

 

  • Her metabolizmanın spor ve diyet programı farklıdır

Günümüzde oldukça popüler olan ünlü diyetler veya hızla kilo kaybettiren ürünler sağlığı olumsuz etkilemektedir. Her metabolizmanın hızı, yağ ve karbonhidrat oranı farklıdır. Karbonhidratı ve yağı tamamen kesmek sağlıklı değildir. Bu hatalar verilen kilonun hızla geri alınmasına neden olur. Diğer önemli nokta ise yanlış spor programı uygulamaktır. Kontrolsüz ve aşırı spor yaparsanız kas ve eklem problemleriyle karşılaşır, kalbinizi yorarsınız. Sağlıklı kilo verdiren doğru programı bulabilmek için öncelikle metabolizmanızı ve bedeninizi tanımanız gerekmektedir.

  • Aç kalmak hiçbir şekilde kilo verdirmez ve çok tehlikelidir

Zayıflamak için yapılanlardan en tehlikelisidir. Aç kaldığınızda başta mideyle ilgili olmak üzere birçok sağlık sorunuyla karşılaşırsınız. Aç kaldıktan sonra kilo verildiği yanılgısına düşülmesinin sebebi vücudun su kaybetmesi ve yağ emilimini yapmamasıdır. Vücut enerjiyi depolardan harcadığı için 12 saat geçmeden halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, el ve ayaklarda titremeler görülmeye başlar. Ayrıca aç kalma kan basıncını etkilediği için tansiyon problemleri yaşanır. Hangi diyet programını yaparsanız yapın sağlıklı yaşam için kesinlikle aç kalmamalısınız.

OKUYUCU YORUMLARI