Kuru Cilt

Kuru Cilt
  • 1 Star
    Loading...

Kuru Ciltler Hakkında

Kuru cilt bakımı oldukça zor olan bir cilt tipidir çünkü devamlı nemlendirmek ve bakım yapmak gerekmektedir. Kuru cildin diğer cilt tiplerine göre esnekliğini daha erken kaybetmesi nedeni ile vücut da çatlamaların sarkmaların sık görüldüğü bilinmektedir. Cildimizi gerek hava şartları yüzünden gerek yaptığımız iş ve şehirlerde yaygın olan hava kirliliği nedeni ile daha yoğun korumamız gerekir. Bu koruma için doktor tavsiyelerine uyabileceğimiz gibi doğal yöntemlere de başvurmamız mümkün olabilir.

Cildimiz Neden Kurur?

Eğer deniz kenarında veya nemin yoğun olduğu değil de havası daha kuru şehirlerde veya bölgelerde oturuyorsanız cildiniz kurumaya daha yatkın bir hale gelir. Havadaki ve bulunduğunuz ortamdaki nemin az olması cildinizin kurumasına neden olmaktadır.

Dışardan gelen etkilerin dışında bol sabun ve şampuan kullanmakta cildinizin kurumasına neden olabilir.

Yaşımız ilerledikçe derimiz incelmeye ve kurumaya başlar ve esnekliğini giderek kaybeder, ilerleyen yaş ile beraber metabolizmanın işleyişi de değişiklik gösterir. Belirli bir yaştan sonra cildimizi yoğun bir şekilde nemlendirmemiz gerekmektedir.

Güneş cildimizi kurutan başlıca etkenlerden biridir. Mümkün olduğunca kontrollü bir şekilde güneşlenmemiz gerekmektedir.

Bazı hijyen gerektiren meslekler de cilt kuruluğuna neden olabilir örneğin doktorlar, aşçılar, kuaförler gibi meslek dallarında çalışan bireylerin ciltlerini daha yoğun nemlendirmesi gerekebilir.

Bazı havuzlardaki klor yoğun olduğundan havuzda bulunan insanların cildini kurutabilir.

Kuru Cilt

Kuru Cilt

Kuru Cildin Belirtileri Nelerdir?

Kuru ciltlerin ortak özellikleri cildin sert olması, ciltte pul pul dökülme, cildin soyulması, ağrı, kaşınma, çatlama ve cildin kül rengi bir görünüm alması en sık görülen belirtilerdir. Kuru cilt çatladığında, çatlaklardan içeriye giren mikroplar metabolizmamızı zayıf düşürerek cilt hastalıklarına neden olabilmektedir ve bu mikroplar cilde bir kez girdikten sonra enfeksiyona sebep olurlar. Ciltte iltihap oluşumları ise egzama hastalığına neden olur.

Kuru Cilt

Kuru Cilt

Cilt Kuruluğu Nasıl tedavi Edilir?

Kuruyan cildinizi uygun nemlendiriciler ile nemlendirmek cildinizi rahatlatacaktır. Kremler yardımı ile cildiniz yumuşar ve çatlak görünümlerinde azalmalar söz konusu olur. Cilt kuruluğu ilerleyen bir seviyede ise cilt doktorunun vereceği kremler ile cildinizdeki kuruluğu önleyebilir ve varsa kaşıntı veya kızarıklıklarında önüne geçebilirsiniz.

Su ile temas ettiğiniz için kuruyan bir cildiniz varsa sık sık nemlendirici kullanmak çözüm olabilir. Bol su tüketerek vücudumuzun esnekliğini kazanmasını sağlayabiliriz. Bazı yağlarda cildimizi nemlendirebilir. Kullandığımız kimyasalların yerini doğal zeytinyağlı, bademli sabunlarda alabilirler.

Sıcak su yerine ılık su ile duş almakta vücudun doğal yağlarının kaybolmasını azaltır.

Kuru Cilt

Kuru Cilt

Doğal Nemlendirici Yağlar

Eczanelerden alabileceğiniz kremlerin yanında doğal yağlar ile de kuruyan cildinizi nemlendirebilirsiniz örneğin Argan yağı, emu yağı, zeytinyağı, buğday yağı, ceviz yağı ve aynısefa yağı gibi yağlar cildinizi doğal yollardan nemlendirirler.

Ayrıca yüzünüzü doğal gül suyu ile yıkamak da cildinizin kurumaması için alınabilecek tedbirler arasındadır.

OKUYUCU YORUMLARI