Maya İle Cilt Bakımı ve Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Maya İle Cilt Bakımı ve Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
  • 1 Star
    Loading...

Maya İle Cilt Bakımı

Maya genelde mutfaklarda hamuru kabartmak amacıyla kullanılan bir kabartma tozudur. Mayayı hamur işlerinde kullandığınız gibi cilt bakımında da kullanabilirsiniz. Mayanın içinde yüksek miktarda protein vardır. Protein, ciltten ölü deriyi atıp, cildin alt tabakalarına oksijen ulaştırır. Böylece cildin beslenmesine yardımcı olur. Maya ile cilt bakımı yaptığınız zaman, cildinizi pürüzsüz, canlı ve parlak görünür.

Maya vitamin ve mineral açısından son derece zengindir. İçeriğinde bol miktarda potasyum barındırır. Potasyumun cilde birçok faydası vardır. Potasyum, dokularda biriken kirleri ve toksinleri dışarı atarak cildin arınmasını sağlar. Cilt, toksinlerin atılması ile birlikte yenilenir. Maya cildin mat e pürüzlü görünmesine neden olan cilt sorunları için iyi bir çözümdür.

Maya İle Saç Bakımı

Maya İle Saç Bakımı

Maya ile cilt bakımı nasıl yapılır;

Maya ile cilt bakımı yaparken nelere dikkat edilmelidir, maya cildin hangi problemlerine iyi gelir, konusunu konuşuyoruz. Maya ile akneli ve sivilceli ciltlere maske yapıldığı zaman, aknenin giderilmesine yardımcı olur. Maya ciltte oluşan yağlanmayı önler. Ciltte yağ ve nem dengesinin kurulmasında yardımcı olur.

Maya İle Cilt Bakımı

Maya İle Cilt Bakımı

Maya ile cilt bakımı yapmak için, cam bir kabın içine 1 paket yaş maya ve 1 yemek kaşığı ılık su ilave edin. Krem haline gelinceye kadar karıştırdıktan sonra göz çevresine getirmeden ince bir tabaka halinde cildinize sürün. Maskeyi cildinizde kuruyana kadar bekletin. Kuruduktan sonra cildinizi ıslak bir temizleme mendili ile oval hareketlerle maskeyi temizleyin. Cildinizi soğuk su ile durulayıp, hafif bir nemlendirici sürün. Bu maskeyi haftada en az iki defa yapabilirsiniz.Maya ile cilt bakımı yaptığınız gibi saç bakımı da yapabilirsiniz. Maya, saçların dökülmesini önleyerek saç köklerin onarılmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulundurduğu B5 vitamini saçların uzamasına ve gürleşmesinde etken madde olan keratinin oluşumunu hızlandırır. Böylece maya ile saç bakımı yaptığınız zaman, saçlarınız hacimli ve parlak görünür.

 

Maya ile saç bakımı yapmak için cam bir kabın içine 1 paket yaş maya ve 1 bardak ılık su koyun. Krem haline gelene kadar karıştırdıktan sonra saçların diplerinden başlayarak uçlarına doğru sürün. Yarım saat kadar maskeyi saçlarınızda beklettikten sonra şampuanlayıp durulayın.

OKUYUCU YORUMLARI