Menekşe Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  • 1 Star
    Loading...

Sağlıklı saçlar için, saçlara sık sık bakım yapmak gerekir. Hava kirliliği, saçların güneş ışınlarına maruz kalması saçların canlılığını kaybetmesine ve mat bir görünüm kazanmasına neden olur. Bu nedenle saçların bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Saç bakımında kullanılan birçok bitkisel ürün vardır. Bunlardan biri de menekşe yağıdır. Menekşe yağının birçok faydası vardır. Yıpranmış saçların canlanmasına, saç köklerinin onarılarak güçlenmesine, saçların nemlenmesine yardımcı olarak menekşe yağı kullanılabilir. Menekşe yağı saçlarda kökten uca bakım yapar.

Menekşe Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?.Menekşe yağı ile saç bakımı nasıl yapılır, menekşe yağı ile saç bakımı yaparken nelere dikkat etmek gerekir, menekşe yağı yapılan bakım maskeleri nelerdir, konusunu konuşuyoruz. Menekşe yağının saçlara faydalı olması için mutlaka soğuk sıkım tekniği ile üretilmiş olması gerekir. Bu nedenle menekşe yağı alırken mutlaka ürünü inceleyin. Soğuk sıkım tekniği kullanılarak damıtılmıştır, notu varsa gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Menekşe yağı ile yapılan bakım maskesi: Cam bir kasenin içine 1 yemek kaşığı susam, 2 yemek kaşığı menekşe yağı ve 1 yumurta sarısını koyun. Krem haline gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi saçların diplerinden başlayarak uçlarına doğru fırça ile kuru yer kalmaksızın sürün. Saçlarınıza bone takip, maskeyi en az 1 saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra şampuanlayıp ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada en az iki defa yapabilirsiniz. Menekşe yağı saçlarınıza bakım yaparken, koparak dökülmeleri de önleyecektir.

Menekşe yağı ile yapılan başka bir maske tarifi: Cam bir kasenin içine 4 yemek kaşığı Hint yağını, 2 yemek kaşığı badem yağını ve 1 yemek kaşığı menekşe yağını koyup karıştırın. Saçlarınızı hafifçe ıslatıp, hazırladığınız maskeyi saçların diplerinden başlayarak uçlarına doğru masaj yaparak sürün. Saçlarınıza bone takıp 1 saat kadar maskeyi saçlarınızda beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp durulayın.

Saçlarınızı durularken, durulama suyunun içine bir miktar elma sirkesi koyabilirsiniz. Elma sirkesi kepek oluşumunu önlediği gibi saçların yumuşak ve parlak görünmesine yardımcı olur. Elma sirkesini suya karıştırdığınız zaman, rahatsız eden kokusundan eser kalmaz. Bu nedenle gönül rahatlığı ile elma sirkesi kullanabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI