Nasır Nasıl Oluşur¿

  • 1 Star
    Loading...

Nasır Nedir?

Nasır ne demek diye sorulacak olursa, çeşitli sebeplerle cildin yapılan basıncı korumak amacıyla kalınlaşması ve sonucunda ağrılar meydana getirmesidir. Küçük, orta, büyük boyutlarda cildimizin her yerinde çıkabilir. Bu rahatsızlık kötü görüntü ve ciddi problemler yaratır. En sık rastladığımız bölgeler ayaklarımızın altları, yanları, parmaklarımız veya ellerimizdir.

Nasıl Tedbirler Alınabilir?

Ayak nasırlarından sakınmak için uygun ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Özellikle ayakta duranlar, işi ayakta olanlar daha dikkatli olmalıdır. Ağır işlerde çalışan kişilerin ellerinde oluşan nasırlaşmalara tedbir olarak eldiven kullanmaları, yumuşatıcı ve nemlendirici krem kullanmaları önerilmektedir.

Nasırın Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarda çıkmasının sebebi çoğu zaman yanlış ayakkabı seçimidir. Çünkü herkesin ayak yapısı birbirinden farklıdır. Bazılarımızda taraklı diye tabir ettiğimiz ayak eklemlerinin geniş olması, bazılarımızda parmakların yukarı doğru kıvrık olması ya da bazı parmakların uzun olması bu kısımların sürekli sürtünmesine yol açar. Bu kısımlarda oluşan kalınlaşmalar oluşur. Ağrı yapmaya başladığında nasır meydana gelmiş olur.

Nasır tedavisinde nasırın durumuna, aşamasına göre yöntemler uygulanır. Yeni başlayan nasırlarda nasıra neden olan etkenden uzak durmak, nasır tedavisi için etkili bir adımdır. Yeni başlayan ayak nasırında düzenli olarak rahat, ortopedik ve spor ayakkabı giyilerek hızlıca iyileşme sağlanabilir. Bir diğer tedavi yöntemi de ılık suda bekletip yumuşatılan ponza taşı nasırı törpülemektir. Bir diğer nasır ameliyatı şekli ise nasır bandı kullanımıdır. Nasır bantları keçe yastıklıdır ve ilaçlı olarak hazırlanmıştır. Salisilik asit özleri sayesinde ayak tabanlarındaki, parmaklardaki ve avuç içlerindeki kalınlaşmayı giderir.

OKUYUCU YORUMLARI