Saç Bakımı

Saç Bakımı
 • 1 Star
  Loading...

Saç Bakımı

Sağlıklı ve ışıltılı saçlara sahip olmak istiyorsanız iyi bir saç bakımı yapmanız gerekir. Özellikle dış görünüşüne çok önem veren bayanların ilgisini çeken bir konudur. Saçlara bakım yapılmaz ise zaman içerisinde ışıltısını kaybeder kırılır ve dökülür. Ayrıca bir kadının en güzel görünüşü saçlarının da havası bozulmuş olacak. Piyasa da birçok saç bakım ürünü satılmaktadır. Fakat genellikle içerisinde kimyasal ürünler barındırmasından dolayı evde yapılan doğal saç bakımı daha sağlıklı olacaktır.

Saç Bakımı Neden Gerekli?

Saç üzerinde yapılan her türlü maske, şampuan, krem, saç boyası gibi işlemler saç bakımı olarak adlandırılmaktadır. Saç bakımı yaparken saçlarınız güzel görünsün diye yanlış uygulamalar yapıp saçlarınıza daha çok zarar vermeyin. Bu sebeple kullandığınız ürünlere ve saç tipinize uygun ürünler kullanmaya özen gösterin.

Özellikle yaz ve kış aylarında saçlar güneşin, denizin ve soğuğun etkisiyle daha çok yıpranabilir. Bu sebeple bu mevsimlerde özellikle saç bakımına özen gösterin. Saçların her gün yıkanması sağlıklı bir durum gibi görünse de aslında tam aksine bir durumdur. Saçların sürekli yıkanması saçlardaki nem ve yağ dengesini kaybeder. 2 günde bir saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır. Ayrıca 3 ayda bir saç kırıklarınızı kestirin

Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Saç Bakımı Nasıl Yapılır

 

Sağlıklı Saçlar İçin Tüyolar

Saç bakımı için kısa zamanda sonuç alacağınız birkaç noktaya değinelim. Sağlıklı saçlar için yapmanız gerekenler;

 • Saçlarınız hava koşullarına karşı savunmasız kaldığından dolayı saçlarınızı hava şartlarına karşı koruyun.
 • Saçlarınızı yıkarken suyun sıcaklığına dikkat edin. Suyun çok sıcak olması saç köklerine ve saç uçlarına zarar verebilir. Ilık su ile saçlarınıza masaj yaparak yıkadığınız takdirde saç kırıkları ve kopmaları engellenmiş olur.
 • İhtiyacınıza ve saç tipinize uygun şampuan seçmeye özen gösterin. Sağlıklı saçlar için en önemli noktalardan biri de saçlar için sürekli olarak kullandığınız ürünlerdir. Şampuanın içeriğinde bulunan sodium laureth sülfat, paraben, ammonium lauryl sülfat, ve Polyethelyne Glycol saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Bu yüzden içeriğinde bu maddeleri barındırmayan şampuanlar kullanın.

  

 • Saç şekillendirmek için kullanılan fön ve saç şekillendirici cihazlar sık kullanılır. Bu cihazlar saç ile yüksek ısıda temas ettiğinden dolayı saçlarda kopma ve yanmaya neden olur. Bu yüzden bu cihazları kullanırken dikkatli olun. Fön makinesini saçlarınızdan uzak tutacak şekilde kullanın.
 • Duştan sonra ıslak saçlarınıza sardığınız havlu da saçlarınızın kopmasına ve kırılmasına neden olabilir. Bu sebeple kullandığınız havlunun organik ve ince pamuklu olmasına özen gösterin. Çünkü ıslak saçlar daha narin olduğundan daha çabuk zarar görebilir.
 • Gün içerisinde saçlarınız kirli hava, sigara dumanı gibi birçok çevre faktöründen etkileniyor. Bu olumsuz etkenler karşısında saçlar nemini kaybeder ve cansız görünür. Bunu önlemek için duş sonralarında saçlarınızı nemlendirecek yağ ve kremler kullanın. Ayrıca gün içerisinde de saç bakım kremi kullanabilirsiniz.
 • Sirke saçları canlandırmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Saçlarınıza uyguladığınız şampuan ve krem sonrası saç uçlarınıza bir yemek kaşığı sirke uygulayın. Daha sonra saçlarınızı tekrardan durulayın. Saçlarınız bu yöntem sayesinde kimyasal artıklardan arınmış olacaktır.
 • Beslenmenin de saç üzerinde büyük bir etkisi vardır. Yeşil sebzeler, Omega-3 gibi sağlıklı yağlarda zengin besinler bulunmaktadır. Bu besinler saçlarınızın doğal ve parlak görünmesini sağlar. Tükettiğiniz besinlerin saç ve cilt üzerinde büyük etkileri olduğunu unutmayın. Saçlar için özellikle protein ağırlıklı besinler çok önemlidir.
 • Saçlarınız için kullandığınız bakım ürünlerinin kullanımına dikkat edin ve saçlarda gerektiğinden uzun süre bekletmeyin. Ayrıca belirtilen dozda kullanarak saçlarınıza zarar vermesini önleyin. Çünkü saç bakımı ürünlerinin sıklıkla ve gereğinden fazla kullanılması düşünüldüğünün aksine saçlara zarar verebilir. Hatta mümkün olduğunca doğal ürünler kullanmaya özen gösterin.
OKUYUCU YORUMLARI