Saç Bakımı

Saç Bakımı ve Saç Sorunları
  • 1 Star
    Loading...

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç dökülmesi önlem alındığı takdirde istenilen düzeyde önlenebilmektedir. Saç toplumda en önemli aksesuar olarak bilindiğinden herkesin saçlarına gösterdiği özen ve önem oldukça fazladır. Saç dökülmesini önlemek için bitkisel veya nedene yönelik tedavi ayrıca tıbbi işlemlere oldukça boş alana ise son çare saç ekimi yapılmaktadır. Bu raddeye gelmeden saç dökülmesi ilk olarak bitkisel yollarla önlenmektedir. Bitkisel çözümler saçın daha gür daha canlı olmasını sağlamaktadır. Saç dökülmesinin derecesine göre bitkisel yağlarla kürler hazırlanıp saçın döküldüğü bölgeye uygulanmaktadır. Saç dökülmesinin nedenleri anlatıldığı üzere birçok sebebe dayanmaktadır. Saç dökülmesi ertelenecek bir şey değildir. Saç dökülmesi bir hastalık işareti olabilmektedir. Önemli olan saç dökülmesini nedeni saptanarak ona göre bir yol izlenmelidir. Yani saçı boşuna yıpratmamak gerekmektedir.

 

Saç Dökülmesi

Saçlar herkes için büyük bir önem taşımaktadır. Hepimiz giyimimizle, konuşmamızla bir bütün oluştururken saçlarımızda bu tarz denilen bütünü oluşturmakta büyük bir önem taşımaktadır. Saçlar bu denli önemliyken saç dökülmesi de oldukça önemlidir. Hatta çoğu yerde saç dökülmesinin bir hastalık olduğu söylenmektedir. Günlük 50 100 adet saç telinin dökülmesinin normal karşılandığı bu standart aralığın dışına çıkıldığında ise anormal bir durum söz konusu olmaktadır. Sabah kalkıp yastığınızda bu verinin dışında saç teli bulunması zamanla bu durumun kalıcı saç dökülmesine sebep olacağı görülebilmektedir. Bu durum ise kadın erkek fark etmeksizin herkesin dış görünüşleriyle ilgili en önemli özellik olarak belirmektedir. Dermatoloji kliniklerinin başlıca başvuruları içerisinde saç dökülmesi yer almaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: [vurgula text=”Saç Dökülmesi, Saç Dökülmeleri” class=”pembe”]

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi kadın ya da erkek fark etmeksizin kişilerde görülen ve bir hastalık göstergesi olabilen bir eylemdir. Çoğu kişide saç çok büyük bir önem taşımaktadır. Fiziksel ve sosyal yönden büyük bir önem taşımaktadır. Rengi, modeli, saç tipine göre hareket edildiği saçın tarzı oluşturmada bir bütün sağladığı düşünülmektedir. Genellikle toplumda erkeklere mahsus olarak bilinse de günümüzde çoğu kadın da saç dökülmesinde şikayet etmektedir. Çeşitli sebeplerle dökülebilen saçlarda kadın ve erkeğin ortak nedenleri olsa da kadın ve erkeğin saç dökülmesinde ayrılan sebepleri de bulunmaktadır. Günlük 50 100 adet saç telinin dökülmesi uzmanlar tarafından normal olarak karşılanmakta bunun dışındaki olağan saç dökülmelerinde sebeplere inilmektedir.

 

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saçımız Neden Dökülüyor?

Örneğin beslenme yetersizlikleri, hormonal yetersizlikler, yoğun stres, zehirli kimyasallar içeren saç ürünleri, aşırı kilo kaybı şok diyetler, saçlarımıza verdiğimiz sıkı şekiller, çeşitli hastalıklar bunların yanında yaşlılık ve bazen ırsi dediğimiz saç dökülmelerinin genel anlamı ile kalıtım gibi sebepler yüzünden saç dökülebilmektedir.  Bu sebepler içerisinde kadınlar da aşırı saç dökülmesi ne neden olan en önemli neden hormonal düzensizliklerdir. Tiroid problemleri, poliskistik over sendromu, menapoz, doğum kontrol hapları ve hamilelik kadınlarda başlıca saç dökülmesinin nedenleridir. Bunlar sağlık problemleriyken sıkı saç modelleri yanlış boya, şampuan kullanımıyla da saç dökülebilmektedir.

 

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Dökülmesi Dönemleri

Saç dökülmesini önlemek amacıyla yapılması gereken en önemli işlem saç bakımıdır. Saç bakımı saç derisinin ve saç tellerinin sağlıklı olması için ve sağlığını koruyabilmek için her aşamasında farklı işlemlerle yapılmaktadır. Saç dökülmesi bireylerin her döneminde meydana gelebilmektedir. Ergenlik döneminde dahi başlayabilen saç dökülmeleri hamilelik döneminde, yaşlılık döneminde de dökülebilmektedir. Ergenlik döneminde vücut reaksiyonları bazen böyle bir sonuçla sonuçlanmaktadır. Hamilelik de ise yükselen hormon değerleriyle saç dökülmesi oluşabilmektedir. Vücut yıl olarak ilerlediğinde ise artık saç dökülmeleri artmakta veya saç telleri beyazlaşmaktadır.

 

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

İlginizi Çekebilir: [vurgula text=”Saçlar Nasıl Gürleşir” class=”pembe”]

Saç Dökülmesi İçin Tedavi Yöntemleri

Sağlıklı bir insanda saçların yüzde doksanı uzama halindedir. Bu sağlıklı saçları koruyup saç dökülmesini önlemek ve dökülen kısma tedavi yapmak için yapmamız gereken bitkisel ve tıbbi seçeneklere kolayca ulaşılabilmektedir. Cinsiyet nasıl saç sökülmesini etkliyorsa tedavide de etkilemektedir. Erkek saç dökülmeleri genellikle cilt derisindeki anormal durumlar ortadan kaldırılarak kadınlara ise ilaç takviyesiyle saç dökülmelerine çözüm sağlanmaktadır. Ayrıca erkekler son dönem gelişen teknolojiyle saç ekimini iz bırakmadan güvenilir bir şekilde kullanmaktadır. Ama saç dökülmesine bitkisel çözümler gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Lavanta, sarımsak gibi bitkisel besinlerin balla hazırlanan karışımlarıyla tene temas edilip ciddi bir saç artışı gözlenmektedir. Seyrek saçlıların, saç dökülmesine engel olmak isteyenlerin bu bitkisel çözümleri deneyip olumlu sonuçlar aldığı saptanmıştır.

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Dökülmesine Çare

Saç dökülmesi günlük olarak her bireyde mevcut bir sorundur. Kadın erkek her kişide günde 50 100 adet saç telinin dökülmesi olağan karşılanırken bu aralığın dışındaki saç dökülmelerinde ise olağandışı bir durum söz konusu olmaktadır. Saç dökülmelerinin birçok neden bulunmaktadır. Hormonal düzensizlikler, kireçli sular, hava değişikliği, psikolojik sebepler gibi saç dökülmesi birçok sebebe dayanmaktadır. Saç dökülmelerine karşı çeşitli tavsiyeler her yerde yazmaktadır. Fakat günümüzde kullanımı her geçen gün artan bitkisel yağlar, bitkisel ürünler, saç ekimi yerine bitkisel saç çıkarıcı losyon olan Minoxidil ismini duyurmaya başlamıştır. Bu konuda rakipleri içerisinde eşsiz bir ürün olan bu bitkisen losyon saç çıkmasını sağlayarak seyrekleşen bölgedeki saç kaybını veya saç olmayan bölgede saç çıkmasını sağlamaktadır.

 

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

İlginizi Çekebilir: [vurgula text=”Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler” class=”pembe”]

Saç Dökülmesine Son

Özellikler erkeklerin muzdarip olduğu bir durum olan saç dökülmesi kalıcı bir sorun olduğu takdirde kellil olarak baş göstermektedir. Bu durumu önlemek isteyen bireyler saç ekimine yönelmektedir. Fakat doğal bir görünümü olmayan bu yöntemden memnun kalmayan bireyler yüzde yüz doğal bitkisel içerikli Minoxidili kullanmaya başlamaktadır. Üstünde yazan yönlendirmelere göre hareket edildiği takdirde çok kısa bir sürede doğal ve gür görünümlü saçlar ulaşılabilecektir. Günde 2 kez kullanıldığında 2 ay içerisinde olumlu sonuçlar gösteren bu bitkisel saç losyonu erkeklerin kellik ve saç dökülme problemlerini hayatlarından tamamen çıkarmasını sağlamaktadır.

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

 

İlginizi Çekebilir: [vurgula text=”Evde Avokado Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır?” class=”pembe”]

Minoxidil Kullanımı

İran kökenli Minoxidil bitkisinin hazırlanmasıyla ortaya çıkmıştır. İlk zamanlarda ağrı kesici olan bu losyon uygulandığı bölgedeki tüylenme sebebiyle saç çıkarma işlemlerinde uygulanmaya başlamıştır. Saç çıkarma yanında sadece saç derisini beslediği söylenemez, Bu ürün yüzde de etkili olup bir diğer köselik probleminden muzdarip erkeklere sakal çıkarma konusunda da yardımcı olmaktadır. Yüzde yüz doğal olması sebebiyle ciltte bir tahriş ve kızarıklık yapmamaktadır. Sadece erkeklere has olan bir üründe değildir. Son dönem modası kalın kaş için kadınlar Minoxidili verilen yönlendirmelere göre kullanarak istedikleri görünüme kavuşabilmektedirler. Kısaca kadın erkek herkese göre olan bu bitkisel losyon bireylerin istedikleri görünüme çok kısa bir sürede ağrısız, acısız ulaşabilmeleri için gereklidir.

 

Saç Nasıl Uzatılır?

Her bayanın bazen kuaför hatasından bazen de saçlarını kısa kestirdikten sonra pişman olmasından dolayı, hızlı saç uzatma girişimleri mutlaka olmuştur. Bünyeden bünyeye göre değişen saç uzama oranları ayda en fazla 3-4 cm kadardır. Saçlarına sürekli bakım yapan hanımlara şimdi de, saçlarınızı hem uzatmak hem de bakımlı olmasını sağlamak için uğraşan hanımlar katıldılar. Eğer siz de saçlarınızın en kısa zamanda uzamasını isteyenlerdenseniz, sizin için derlediğimiz hızlı saç uzatma yöntemleri arasından kendinize uygun olanı hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

 

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

Saç Bakımı ve Saç Sorunları

1- Zeytinyağı Mucizesi

Cilde ve sindirim sistemine dost olan zeytinyağı saçlarınız için de mükemmel bir besin kaynağıdır. Saç uzatan yağlar arasında ilk başta gelen zeytinyağı ile saç diplerinize masaj yapıp, saçlarınızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzadığına şahit olacaksınız.

 

Uygulanışı:

Öncelikle zeytinyağının da diğer tüm yağlar gibi etkisi, hafif ısındığında daha da artar. Bu nedenle 3-4 kaşık zeytinyağını mikrodalga veya ocakta çok afif ısıtmanız gerekmektedir. Ancak ısıtırken, ihtiyacımız olan ısı derecesinin ılık dediğimiz, elinizi yakmayacak derecede olmasına dikkat edin.

Isıtılan zeytinyağı saç diplerine yedirilip, 5-10 dakika bekletilir ve bol suyla yıkanır. Haftada 2 defa uygulayacağınız bu yöntemle saçlarınızın kısa zamanda uzadığını fark edeceksiniz.

 

İlginizi Çekebilir: [vurgula text=”Balkabağı ile Saç Uzatma Maskesi” class=”pembe”]

2- Sinemaki otu Badem yağı, Bemiks Ampul

Hızlı saç uzatma yolları arasında, hanımların en çok tercih ettiği yöntemlerden olan bu 3 malzemeli saç uzatma kürü, kısa zamanda sonuç veren yöntemlerden.

 

Hazırlanış ve uygulanışı:

İlk başta bir tutam sinemaki otunu, bir bardak suda kaynatıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Süzdüğümüz su ılık hale gelince içerisine, 1 kaşık badem yağı ve 1 bemiks ampulü kırıp iyice karıştırıyoruz. Kokusunun ağır olması dolayısıyla hafta sonu yapılması daha uygun olacaktır.

 

3- Aloe Vera ve Bal

Son yıllarda yara iyileştirici özelliği ile tanınan aloe vera, saç uzatmak için de kullanılan bir diğer yöntem.

 

Hazırlama ve uygulanışı:

Aloe vera yapraklarını ortadan ikiye ayırdığınızda içinde çıkan jel ile aynı ölçüde bal karıştırılır. Bu karşım saç diplerine masaj yardımıyla yedirilip, 20-30 dakika bekletilir. Aloe vera ve balın iyileştirici kuvvetlendirici özelliği tüm saç köklerini uyararak kısa zamanda uzamanıza yardımcı olur.

 

4- Biberiye Suyu

Biberiye de etkili otlardan bir tanesidir. Biberiyenin saç uzatma özelliği ile son zamanlarda içinde biberiye özü bulunan şampuanları bulmak mümkün. Bu şampuanlarla saçlarınızı yıkayabilir ya da evde kendiniz biberiyeyi ezerek ya da kaynatarak suyunu saçlarınızda kullanabilirsiniz.

 

5- Biotin

Biotin hap olarak satılan, içildiğinde saçları beslediği söylenen bir diğer saç uzatma yöntemi. Dışarıdan ne kadar beslenirse beslensin, saçın esas uzaması için gereken besinler, saç diplerinden başlamalıdır. Doktorunuza danışarak düzenli biotin hapı kullanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı görünmek arasında ciddi bir bağ vardır. Saçınıza yaptığınız bakımlar kadar beslenmenize de bir o kadar dikkat etmelisiniz. Ancak bu sayede hızlı uzayan ve sağlıklı olan saçlara sahip olabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: [vurgula text=”Sağlıklı Saçlar İçin 20 Öneri” class=”pembe”]

OKUYUCU YORUMLARI