Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi
 • 1 Star
  Loading...

Saç Dökülmesi

İnsanlarda çeşitli nedenlerden dolayı saç dökülmesi meydana gelmektedir. Saç derisi sağlıklı olan kişilerde ortalama 100 bin saç teli bulunmaktadır. Yıkanma ya da tarama sonrası bu saç tellerinin günde yaklaşık 100-150 tanesi dökülmektedir. Sağlıklı bir kişide 2 aya kadar saç dökülmeleri devam etmektedir. Saç dökülmesi 1 yıl içerisinde 3 kez tekrarlanır ve bu sürenin 2 ayı geçmemesi gerekir. Bu süreyi aşması durumunda bazı ciddi hastalıklar meydana gelebilir. Bu yüzden uzman yardımının alınması gerekir.

Saç dökülmesi ile ilgili bir hastalık varsa tedavi edildikten 6 ile 12 ay sonra saçlar normal haline dönmektedir. Saç ömrü; büyüme, dinlenme ve dökülme olmak üzere 3 evrede tamamlanır. Saç ömrünün en uzun evresi büyüme evresidir ve bu süre içerisinde saç ayda yaklaşık 1 cm uzar. Bu evreden birkaç hafta sonra saç dinlenme evresine girer ve bu süre yaklaşık 2-3 hafta sürer. Son evre olan dökülme evresinde ise saç, saç folikülü ile bağlantısını kaybeder. Dökülme evresi 2-4 ay kadar bir sürede gerçekleşmektedir. Dökülen bu saçların yerine yeni saç telleri çıkar. 

Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç dökülmesinin nedenleri arasında stres, mevsimsel değişiklikler, hormon bozukluklar, yer alabilir. Fakat saç dökülmesinin uzun süreli olması hastalık belirtisi olabilir. Saç derisinde bulunan her saç telinin bir yaşam siklusu vardır ve bu süre dolduktan sonra saç teli dökülerek yerine yenisi çıkar. Bunun dışında saç dökülmesine neden olan sebepler;

 • Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri farklıdır. Erkeklerde çoğunlukla genetik nedenlerden dolayı saç dökülmesi meydana gelmektedir. Kadınlarda da genetik nedenlerden kaynaklanan durumlar olabilir fakat bunun yanında birçok neden daha bulunmaktadır.
 • İç hastalıkları ya da deri hastalıkları saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Mantar hastalıkları, sedef hastalığı, aşırı yağlanan deri, egzamalar, liken hastalığı, akne gibi deri hastalıkları saç dökülmesine yol açabilir. Fakat tüm bu hastalıklar tedavi edilerek saç dökülmesinin önüne de geçilebilir.
 • Saç dökülmelerinde en çok rastlanan nedenlerden biri de besinsel nedenlerdir. Yanlış ve düzensiz beslenme saçı olumsuz etkiler. Çünkü saçlar canlı olduğu için onlarında beslenmesi gerekir. Düzenli ve dengeli beslenme ile bu olumsuzların önüne geçebilirsiniz.
 • Kandaki saç için gerekli vitamin ya da mineralin eksik olması da saç dökülmesinin nedenidir. Saç için gerekli olan D vitamini, B1, çinko, demir, folik asit, biotin eksikliği sonucunda saçlar beslenemez ve dökülür.
 • Kişide adet düzensizliği, tüylenmede artış, hızlı kilo alımı, aşırı akne gibi hormonal problemler varsa bunlarda saç dökülmesine yol açabilir. Hormonal tedaviler sonucunda saç dökülmesi problemlerinden kurtulabilirsiniz.
 • Aşırı stres, depresyon, anksiyete, psikozlar gibi hastalıklar ve bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saç dökülmesine yol açabilir.
 • Bazı iç hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar saç dökülmesi problemine neden olabilir.
 • Doğum ve kemoterapi sürecinde de saç dökülmeleri meydana gelmektedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesi Nedenleri

 

Saç Dökülmesi problemini Önlemek

Saç dökülmesini önlemek için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.  Bunlar;

 • Saç dökülmesini önlemek için uzman hekimler tarafından kontrol altında alınan ilaçlar kullanılabilir. Saç için kullanılan ilaçlar, incelmiş saçları kalınlaştırır, saç sayısını arttırır ve saçların daha çok dökülmelerini engeller.
 • Saç dökülmesinde en sık kullanılan etkili tedavi yöntemlerden biri de saç mezoterapisidir. Saç için gerekli vitamin, mineral, antioksidan maddelerin mikro iğneler yardımı ile saç derisine doğrudan enjekte edildiği tedavi yöntemidir.
 • Saç dökülmesi tedavisi sonrası en etkin sonuçların alındığı tedavi yöntemlerinden biri de PRP saç tedavisi yöntemidir. Hastadan kan alınıp belirli işlemlerden geçirilerek saç dökülmesi yaşanan bölgeye enjekte edildiği tedavi yöntemidir. PRP tedavisi saç mezoteraspisi ile kombine uygulanabilir. PRP tedavisi genellikle genetik nedenlerden kaynaklanan saç dökülmelerinin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Genellikle erkeklerde uygulanan saç ekimi yöntemi de saç dökülmesi problemini tedavi etmek için kullanılır. Tamamen dökülmüş ve yerine yenişe çıkmayan saçlar için en etkili yöntem saç ekimidir.
OKUYUCU YORUMLARI