Saç Maskesi

Saç Maskesi
 • 1 Star
  Loading...

Saç Maskesi

Her kadın sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Ancak saçlar dış etkenler ve saçın yapısı nedeniyle zamanla kırılır. Saçları doğal yollardan onarmak ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için saç maskesi uygulamalarını deneyebilirsiniz.  Saçların büyük bir kısmı keratinden meydana gelmektedir.  Keratin kükürt miktarı bakımından oldukça yüksek bir protein  çeşididir. Saç tellerine zarar veren faktörler çeşitlidir. Saç boyaları, saç şekillendiriciler ve saçlar üzerinde gerçekleştirilen kimyasal uygulamalar sonrasında saçlar cansızlaşır ve bakımsız bir hale dönüşür. Protein saç sağlığı bakımından en önemli konuların başında gelmektedir. Protein saç telini kaplarken saç kökünü sağlamlaştırma özelliğine sahiptir. Eğer saç tellerinizdeki protein miktarı düşerse saçlar kırılır ve zayıflar. Saçlar her zaman neme ihtiyaç duymaktadır.  Saçların nem miktarı düştükçe saçlar kuru bir hale gelir ve parlak görünümü ortadan kalkar.  Saçı nemlendirmek için mutlaka saç tipine uygun saç maskesi, şampuan ve saç kremi kullanılması gerekmektedir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz saç maskesi  tarifleri şu şekildedir:

 

Yoğurtlu Saç Maskesi

Saç derisini temizlemek ve saçların kıvırcıklaşmasını önlemek için yoğurt son derece etkin bir maddedir. İçerdiği laktik asit sayesinde yoğurtlu saç maskesi hem saçlarınızı pürüzsüz hale getirecek ve hem de saçlarınıza nem dengesi kazandıracaktır. Yoğurtlu saç maskesi hazırlamak için;

 

Gerekli Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı saf zeytinyağı
 • 100 gram yoğurt

 

Hazırlanışı:

Temiz bir kabın içerisine yoğurdu ve zeytinyağını ekleyip kıvam alıncaya kadar karıştırın. Daha sonra saçlarınızı ıslatıp tüm maskeyi saç köklerinden başlayıp uçlara karşı iyice yedirin. 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

 

Saç Maskesi

Saç Maskesi

 

Hindistan Cevizi Sütüyle Hazırlanan Saç Maskesi

Hindistan cevizi saçlar için oldukça faydalıdır. Ayrıca demir bakımından oldukça zengin olan Hindistan cevizi sayesinde saç telleri düzleşir ve elektriklenen, kabaran, kıvırcıklaşan saç tellerinden kurtulabilirsiniz. Hindistan cevizi sütü saçı yumuşatmaktadır. Tüm saç tipleri için kullanılabilen Hindistan cevizi sütü mineral, vitamin ve amino asit bakımından son derece zengindir.  Maskeyi düzenli olarak kullandığınızda yumuşak ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Hindistan cevizi sütü maskesini hazırlamak için;

 

Gerekli Malzemeler:

 • 3 çorba kaşığı Hindistan cevizi sütü
 • Yarım muz
 • 2 yemek kaşığı mayonez
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı

 

Hazırlanışı:

Hindistan cevizi sütü, mayonez, bal, zeytinyağı ve muz bir kapta iyice birbirine geçene kadar karıştırılır. Daha sonra saç köklerinden saçın tamamına kadar maske uygulanır. 1 saat karışım saçta bekletilir ve bol ılık su ile saç temizlenir. Hindistan cevizi sütü sayesinde saçlarınızda kullandığınız kimyasal maddelerin tüm olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Perma, saç rengi açma saç boyama, sprey, saç köpüğü gibi saça zararlı tüm kimyasal maddelerin etkisini Hindistan cevizi sütü maskesiyle ortadan kaldırabilirsiniz.

  

Aloe Vera Maskesi

Saçların hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız aloe vera maskesi tam size göre. Saçlarınızı güçlendiren aloe vera sayesinde güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Aloe vera maskesi hazırlamak için;

 

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 1 çay kaşığı jelatin
 • 1 su bardağı su

 

Hazırlanışı:

Aloe vera, jelatin ve su temiz bir kase karıştırılır. Hazırlamış olduğunuz karışımı temiz saça uygulayın ve 20 dakika bekleyin.20 dakikanın sonunda saçınızı durulayın. Maskeyi haftada bir kez uygulamanızda herhangi bir sakınca yoktur.

 

Saç Maskesi

Saç Maskesi

 

Jelatin Maskesi

Saç maskeleri içerisinde en iyilerinden biri olan jelatin maskesi sayesinde yıpranmış saçlar onarılır ve saçlara hacim kazandırılır. Jelatin protein içermektedir. Bu nedenle jelatin maskesi kullanarak güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Jelatin maskesi hazırlamak için;

 

Gerekli Malzemeler:

 • Yarım paket jelatin
 • 350 ml’lik şampuan

 

Hazırlanışı:

Jelatin ile şampuanı karıştırın ve karışımı her banyoda haftada 2 kez olacak şekilde kullanın. Daha sonra saçlarınızı yıkayın.

 

Saç Maskesi

Saç Maskesi

 

Kepek Oluşumu Önleyen Çemen Tohumu Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • Çemen tohumu
 • 2 su bardağı su

 

Hazırlanışı:

Kepek problemi yaşıyorsanız çemen tohumu maskesi sayesinde kısa sürede kepek probleminden kurtulabilirsiniz.  Çemen tohumlarını çekin ve saçlarınızda kullanmadan bir gün önce 2 su bardağı suyun içine ekleyin. Temiz saça bir fırça yardımıyla karışımı sürün ve 15 dakika boyunca bekleyin. Ardından suyla saçlarınızı durulayın.

  

Saç Dökülmelerine İyi Gelen Maske

Saç dökülmesi sorunu pek çok kişi tarafından karşı karşıya kalınan bir durumdur. Saç dökülmesini önlemek için saç maskesi kullanabilir ve dökülme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 2 tane yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı

 

Hazırlanışı:

Bal, yumurta, tarçın, zeytinyağı, yumurta ve badem yağını bir kabın içerisinde karıştırın ve fırçayla karışımı saç diplerinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada üç kere uygulamanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Avokado Maskesi

Avokado çok kullanılan lezzetli ve sağlıklı meyvelerin başında gelmektedir.  Saçın uzamasını sağlayan avokado maskesi saç dökülme sorunlarına da iyi gelir. Avokado maskesi hazırlamak için;

 

Gerekli Malzemeler:

 • 1 adet yumurta
 • 2 çorba kaşığı saf zeytinyağı
 • Çeyrek avokado

 

Hazırlanışı:

Yumurta, zeytinyağı ve avokadoyu krem haline gelinceye kadar iyice karıştırın. Daha sonra saç köklerinden başlayıp saç uçlarına kadar iyice yedirin ve 45 dakika boyunca saçınızda bekletin. Saçlarınızı bol suyla yıkayıp arındırabilirsiniz.

 

 

Yumurtayla Hazırlanan Saç Maskesi

Yumurta protein açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu sayede saç foliküllerini güçlendiren yumurta saç dökülmeleri içinde birebirdir. Yumurtalı saç maskesini düzenli olarak uyguladığınızda sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca yumurta kuru saçlar için nemlendirici özelliğe sahiptir. Saçlardaki nem dengesini sağlayan yumurta maskesi oldukça kolay bir şekilde hazırlanmaktadır.

 

Gerekli Malzemeler:

 • 2 adet yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı

 

Hazırlanışı:

Yumurta maskesini hazırlamak için bir kabı içine yumurta sarısını ve zeytinyağını ekleyip karıştırın. Karışımı pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar sürekli olarak karıştırın. Daha sonra önceden yıkadığınız ve taradığınız saçların üstüne karışımı uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Bekleme süresi dolunca bol suyla saçınızı durulayabilirsiniz.

  

Parlak Saçlara Sahip Olmak İçin Hazırlayabileceğiniz Saç Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 su bardağı portakal suyu
 • 1 yemek kaşık bal

 

Hazırlanışı:

Taze sıkmış olduğunuz portakal suyuna balı ekleyin ve karıştırın. Saçınızı yıkadıktan sonra maskeyi bir fırça kullanarak saçlarınıza uygulayın. Saç diplerinize masaj yaparsanız maskeyi saçlarınız daha iyi bir şekilde yiyecektir. Maske saçınızda 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Maskeyi düzenli olarak kullandığınızda parlak ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

 

 

Yıpranmış Saçlar İçin Maske

Saçlarınız çok kurudu ve yıprandıysa, saç uçlarınız sürekli kırılıyorsa kolayca hazırlanan maskeyle saçlarınızı eski canlı görünümüne kavuşturabilirsiniz. İşte çok merak edilen yıpranmış saçlar için hazırlanan maske tarifi;

 

Gerekli Malzemeler:

 • 1 tane muz
 • 1 çay kaşığı badem yağı

 

Hazırlanışı:

Bir muzu çatal yardımıyla ezin ve içine badem yağını ekleyip krem kıvamına gelinceye kadar sürekli karıştırın. Ardından hazırlamış olduğunuz maskeyi bir fırça kullanarak saçınıza uygulayın. 10 dakika boyunca maskeyi saçınızda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI