Saç Modelleri ve Bakım Önerileri

Saç Bakım Önerileri
  • 1 Star
    Loading...

Saç Modelleri ve Bakım Önerileri

Saç modelleri düz, dalgalı veya kıvırcık olabilir. Ancak tipi nasıl olursa olsun, mutlaka saçlarınıza uyguladığınız bir saç bakım rutininiz olmalıdır. Saç bakım rutininizi saç tipiniz belirler. Saç bakımı adına her saç çeşidi için uygulanabilen sabit bir bakım türü yoktur. Saç tiplerindeki farklılıklardan ötürü, her biri için ayrı bir özen gösterilmeli ve birbirinden değişik bakım türleri uygulanmalıdır.

 1-Düz Saç Modelleri İçin Bakım

Düz saçlar genel yapıları itibariyle ince telli, düz uzanan, yumuşak ve parlak bir yapıya sahiptirler. Bu saç tipi aynı zamanda hacimden yoksun ve yağlanmaya meyillidir.

Şampuanlama:  Eğer düz saçlara sahipseniz şampuanlama sürenizi maksimum üst üste 2 gün tutmalısınız. Yağlanmaya meyilli olan saç modelleri için en doğru şampuan seçimi ise sülfatsız şampuanlardan yana olmalıdır. Sülfatsız şampuan aynı zamanda saç derinizi dengeleyici etki de gösterir.

Kremleme: Saçlarınız kuruysa yağlı kremler kullanabilirsiniz ancak kremi fındık büyüklüğü kadar alıp saç derisine değil, sadece saç uçlarınıza uygulamalısınız. Saç diplerinizden başlayarak kremi uygulamanız, saçlarınızı daha kısa sürede yağlandırır. Ancak genel anlamda hacim veren kremler kullanmak lehinize olacaktır. Böylece ince telli saçlarınızın sönük görünmesini engelleyecektir.

Şekillendirme: Duştan çıktıktan sonra başınızı öne eğerek saçınızı önünüze getirin. Daha sonra bir fön makinesi yardımı ile kurutmaya başlayın. Uyguladığınız bu adımlar saçınızı daha hacimli gösterir. Ardından çok az saç kremi kullanarak kuruyan saçın elektriklenmesini önleyebilirsiniz.

Kuru Şampuan Kullanmak: Saçlarınızın yıkama süresini uzatmak için kuru şampuan kullanabilirsiniz. Bu şekilde yağlanmasını da geciktirmiş olursunuz.

Maske: Kil, düz ve çabuk yağlanan saçlar için kurtarıcıdır. Suyla macun kıvamına getirdiğiniz maskeyi sadece saç diplerinize sürüp 15 dakika bekletmeniz yeterlidir. Kil saç diplerinizi derinlemesine arındırır, yağlanmayı geciktirir. 

2- Kıvırcık Saç Modelleri İçin Bakım

Kıvırcık saçlar elektriklenmeye müsait ve hacimli saçlardır. Kıvırcık saç için en büyük zorluk, saça kendi doğal buklelerini verebilmek ve kuruluktan kurtarabilmektir. Kıvırcık saç modelleri düz saçlar gibi kısa sürede yağlanmaz. Aslında yağlı olabilirler fakat yağlar saç diplerinden uçlara doğru düz saçlarda olduğu gibi hızlı bir şekilde geçemez.

Şampuanlama:  Kıvırcık saçları hafta da 1 veya 2 kez yıkamak yeterli olur. Şampuan + krem formunda sülfatsız şampuanlar işinizi görür.

Şekillendirme: Kıvırcık saçları şekillendirirken; kabarmayı önleyen, buklelerinizi belirginleştiren kremler kullanmak en doğrusudur. Kuru saç uçlarınız için yağ da uygulayabilirsiniz. (Argan yağı uygun olacaktır) Duştan çıktıktan sonra nem veren bir saç kremi uygulayın, ardından kuru saç uçlarınız için yağ kullanın.

Buklelerinize şekil vermek için köpükte kullanabilirsiniz. Saç şekillendirmek için kullanılan köpükleri, piyasadaki birçok markadan bulabilirsiniz. Köpüğü sürdükten sonra fön makinesinin difüzör fön başlığını kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Maske: Kıvırcık ve kuru saçlar için yağlı karışımlar uygulayabilirsiniz.

Saç Bakımı

Saç Bakımı

 

3- Dalgalı Saç Modelleri İçin Bakım

Dalgalı saçlar, saç modelleri arasında en şanslı olanıdır. Bu saç tipine istediğiniz şekli vermek oldukça kolaydır. Bununla birlikte, kafa derisi yağlı olabilir. Saç uçları kurudur ve kıvrılmaya eğilimlidir.

Şampuanlama: Dalgalı saçları haftada iki veya üç kez yıkayabilirsiniz. Spesifik bir şampuan kullanmanıza gerek yoktur. Şampuanlamadığınız günlerde kuru şampuan kullanarak günü kurtarabilirsiniz.

Şekillendirme: Dalgalı saçlarınızı düzleştirebilir, uçlarını dalgalı yapabilir ya da doğal halinde bırakabilirsiniz. Düzleştirirken saçlarınızı fazla ısıdan korumaya dikkat edin. Bütün bu şekillendirmeleri yaparken saçlarınızı elektriklenmeden korumak için saç kremi kullanabilirsiniz.

Maske: Farklı yağları karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

4-Afro Saç Modelleri İçin Bakım

Afro saç ince veya kalın buklelerden oluşan saç tipidir. Tüm saç tipleri içinde en kırılgan olanıdır ve oldukça kurudur.

Şampuanlama: Spesifik olmayan bir şampuanla saçlarınızı haftada bir kez yıkamanız yeterli olur çünkü bu saç tipi yağlanmaya meyilli değildir.

Şekillendirme: Saçlarınızı şekillendirirken mutlaka bir krem ya da şekillendirici wax, köpük gibi ürünler kullanın. Özellikle fön makinesinin difüzör başlığını kullanarak daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Bakım: Saçlarınıza ağır yağları ya da yağ karışımlarını 1 gece boyunca bekleterek uygulamakta fayda var. Bu konuda shea yağı büyük ölçüde işinizi görecektir. Banyoya girmeden önce süreceğiniz ılık yağlar saçlarınızı taramanızı kolaylaştıracaktır.

5-Boyalı Saçlar İçin Bakım

Saç için renk söz konusu olduğunda saçınıza çok fazla özen göstermeniz gerekir. Uygulamalar sırasında, saç renginizin yoğunluğu yavaşça kaybolur. Bu sebepten dolayı saçlarınızın uzun süre canlı ve güzel kalmasını sağlamak için düzenli bir bakım yapmanız gerekir.

Şampuanlama: Her gün kullandığınız ürünler saç renginizin kalıcılığını etkileyebilir. Sülfatlar ve parabenler saçınıza ekstra kimyasallar ekler, rengini matlaştırır ve saçınızı kurutur. Bu bileşenleri içermeyen, tercihen UV korumalı olan bir şampuan ve saç kremi kullanın. Bazı ürünler saç rengini korumak için özel olarak formüle edilmiştir. Seçtiğiniz boyayı daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olurlar.

Saçlarınızı sık aralıklarla yıkamayın. Daha fazla yıkadığınızda, saçlarınızın daha çok su ve temizlik maddelerine maruz kaldığını unutmayın.

Maske: Saçınız boyalı olduğu için normalden daha fazla neme ihtiyaç duyar, bu nedenle haftada bir kez rengi saçınıza hapseden bir bakım yapmalısınız. Maskeler saçlara yumuşatıcı bir madde ekler ve ısıyı doygun ve korunmuş hale getirir. Renk solmasına karşı çift koruma için, renk korumalı bileşenlere sahip bir maske seçin.

Saçlarınızı güneşten koruyun. Güneşten gelen UVA / UVB ışınları, boyanızın hızlı bir şekilde solmasına neden olabilir bu yüzden renginizi korumak için UV korumalı bir şekillendirici krem, sprey, jel veya şampuan artı saç  kremi kullanarak saçınızı koruyun.

Şekillendirme: İyi bir ısı koruyucu sprey veya krem, saçınızın bütünlüğünü korur ve solmayı en aza indirir. Kreminizi saç tipiniz ve hacmi için doğru miktarda kullandığınızdan emin olun.

Yaşadığınız yere bağlı olarak, su kaynağınız saç renginize zararlı olabilir. Musluk suyunuz yüksek mineral içeriğine sahipse, bu sert suyu daha yumuşak bir hale dönüştürmek için bir yumuşatıcı kullanmanız yararınıza olacaktır. Duş başlığınızı yumuşak püskürtmeye ayarlayın. Sert püskürtme saçınıza fiziksel hasar verir ve renginizin daha çabuk sönmesine neden olur.

OKUYUCU YORUMLARI