Sağlıklı Cilt İçin Öneriler

Sağlıklı Cilt İçin Öneriler
  • 1 Star
    Loading...

Sağlıklı Cilt İçin Öneriler

Bu yazımızda özellikle akne sorunundan kurtulabilmeniz için size kısa ve pratik bilgiler sunmak istiyoruz. Sağlıklı bir cilt elde edilmesi ve korunması sanatında göz önünde bulundurulması gereken püf noktalarını sizin için araştırdık.

Bazen bu iş için kurutucu losyonlar kullanılsa da, kurutucu losyonlar bir kez akne yapan doku üzerinde genelde istenmeyen yara izi bırakmaktadır.

Şiddetli sivilce ve yara izleri dermatologlar tarafından en iyi şekilde tedavi edilebilir ama bazen dermatoloğa gitmenize gerek kalmadan, kullanabileceğiniz pratik ürünlerle de sonuç alabilirsiniz. Skarlarınızın (yara izlerinin) sizi hiperpigmentasyona (aşırı renk koyulması) maruz bırakması ya da cilt dokunuzu tahriş etmesine karşılık, kolayca rutin (günlük) uygulamanıza ekleyebileceğiniz yara izi giderici, cilt yenilemeye yardımcı birkaç madde vardır.

 

Sağlıklı Cilt

Sağlıklı Cilt

 

Retinol, Glikolik Asit, Laktik Asit Üçlüsü

Akne tedavisinde kullanılan en önemli silahlardan birisi retinoldür. Retinol tedavi sırasında veya sonrasında koruyucu tabakada yara izi kalmasını engelleyen cilt dostu bir bileşendir. Yara izlerinden ve / veya akneden kurtulmak için hassas bir cildiniz varsa Glikolik asit veya Laktik asit içeren ürünler de size yardımcı olacaktır. Glikolik asit ve laktik asit cildin üzerindeki ölü tabakanın soyularak yenilenmesinde olduğu kadar, herhangi bir nedenle cilt yüzeyinde oluşan kızarıklığı (tahrişi) onarma konusunda da etkili maddelerdir.

İpucu: Cildin yaşlanmasında bir numaralı etken yıllar geçtikçe vücutta kollajen sentezinin azalmasıdır. Glikolik asit, Laktik asit ve Retinol aynı zamanda cildin esnekliğini ve yenilenmesini sağlayan en önemli madde olarak bilinen kollajen dokusu üretimine de destek sağlamaktadır.

  

C Vitamini

İlgi alanınız yara izleri ya da sağlıklı cilt olduğunda, ihmal edilmemesi gereken bir diğer madde de beslenme diyetinizde bolca C vitamini olmasını sağlamaktır. C vitamini sadece cildinizi aydınlatmakla kalmaz. Aynı zamanda pigmentasyonu da (ciltteki renk değişimi) hafifleterek, onarıcı etkisiyle yara izlerinin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Kojik asit, azelaik asit, niasinamid ve özellikle meyan kökü cildi pürüzsüzleştirmesinin yanı sıra parlaklığını da arttıran maddelerdir.

 

Cildinizi nemlendirin

Yaz mevsiminde cildi nemlendirmek kolaydır çünkü cildiniz nemi kolay kolay bırakmaz. Ayrıca iyi nemlendiriciler sağlıklı bir cildi düzenli kullanımla birlikte destekler. Eğer güneş yanığına maruz kalırsanız aloe vera içeren bir losyonla cildinizi nemlendirerek olumsuz etkileri hafifletebilirsiniz. Bu yanmış cildi iyice nemlendirir ve yanığın vermiş olduğu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur.

OKUYUCU YORUMLARI