Sivilcelere Elveda

  • 1 Star
    Loading...

 

Cilt Bakımı her bayanın en önem verdikleri arasındadır. Ergenliğimizden bu yana özenle baktığımız cildimizin zaman zaman değişiklikler göstermektedir. Çoğu zaman anlam veremediğimiz bu değişiklere sivilceler de dâhildir. Sivilce oluşumundaki etkenler;

  • Hormonsal
  • Yanlış beslenme
  • Mevsim değişiklikleri
  • Fazla kuruluk
  • Yağlı cilt tipi

Hormonsal Değişiklikler: Regl geçiş dönemlerinde, vücudumuzdaki ödemden ve ağrılardan hepimiz haberdarız. Bunların arasına katılan hormonsal düzensizlik ilk olarak yüzümüzde etkisi gösterir. Fazla yağlanmaya başlayan ve ateş basmalarıyla terlediğimiz cildimiz, sivilce nedenleri için en uygun ortamlardan biri haline gelir.

Bunun önüne geçebilmek için, hormonsal değişikliğe girdiğimiz dönemlerde, cildimize daha dikkat etmek ve gereksinimlerini karşılamak için cildimize uyguladığımız ürünleri yağlı ciltler için ya da arındırıcı özellikteki ürünlerle değiştirmektir. Eğer cildiniz çok hassas ise haftada en fazla 1, normal ya da karma ise haftada en çok 3 kere de peeling yapmak gerekmektedir.

Yanlış Beslenme: Beslenmemizin olumlu ve olumsuz etkileri gördüğümüz ilk yer, yüzümüzdür. 1-2 gün önce yediğimiz yağlı ve baharatlı yiyecekler, cildimizin fazla yağlanmasına sebebiyet vermektedir. Bu alışkanlığımızı devam ettirdiğimiz takdirde, sivilcelenme, gözeneklerde genişleme görünmektedir. Bunu engellemek için yediklerimize çok dikkat etmeli ve cildimizi korumaya özen göstermeliyiz. Unutmamalıyız ki, cildimizi dışardan beslemek kadar, içerden beslemek de önemlidir.

Mevsim Değişiklikleri: Yaz ve kış mevsimleri arasındaki geçiş dönemlerin en büyük dertlerimizin cildimizin yaza giriyorken çok aşırı kuruması, ya da kışa geçiş sürecinde çok fazla yağlanarak küçük küçük sivilcelerin çıkmasıdır. Her iki koşulda da dengesi bozulan cilt, ilk alarmı her zaman olduğu gibi sivilcelenerek göstermektedir. Bu dönemlerde, cildimizi fazla yağdan arındırmak ve en önemli olan gerektiği kadar nemlendirebilmektedir.

Yaz aylarında hava zaten nemli terliyorum diyerek krem kullanmadığımız cildimiz, bir süre sonunda tüm dengesini kaybedecektir. Kış aylarında gösterdiğimiz özeni yaz aylarında aksattığımız güzel cildimizin yerini, sağlıksız ve pürüzlü bir cilt alır.

Fazla Kuru Cilt: Sivilcenin hep yağlı ciltlerin problemi olduğunu sananlar için, ezber bozan bir durumdur. Kuru cilde sahip olanları şaşırtan, fakat maalesef bakımsızlıktan, imdat alarmı veren cildin siren sesidir bu sivilceler. Sürekli nemlenmek istenen cilt, bu kuruluğa daha fazla dayanamaz ve sivilcelenmelere başlar. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu, kuru ciltler için olan nemlendiricileri yaz kış kullanmaktadır.

Yağlı Cilt Tipi: Yağlı olan ciltler, havadaki tüm mikropların cilde kolay yapışması sonucunda, ço k kolay sivilcelenme yapabilirler. Bunun önüne geçebilmek için, arındırıcı maskeler, tonikler kullanmak, düzenli peeling yapmak ve cildi olabildiğince nemlendirmek gerekir. Yağlı cilde sahip olanların yaptığı en büyük yanlış, cildim yağlı nemlendirici kullanmaya gerek yok diye düşünmeleridir. Cildi yağlıdır, fakat gerekli nefesi ve nemi cilt alamaz. Bunun sonucu da sivilceli bir cilttir.

Sivilce problemleri genel anlamda, gelip geçicidir. Fakat yapılması gereken, bu süresi daha başlangıç aşamasında önlemek, cildi zarar görmeden cilt problemlerinden arındırabilmektir.

 

OKUYUCU YORUMLARI