Şok Diyet Nedir, Zararları Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Diyet sağlıklı beslenŞok Diyet Nedir, Zararları Nelerdir?.me programlarıdır. Ancak bazı diyetlerde kilo vermeyi hızlandırmak için vücudun günlük alması gereken temel besinlerden kısıtlama yapılır. Şok diyet diye de bilinen bu diyetler vücut için son derece zararlıdır. Bağışıklık sistemini tam anlamıyla çökerttiği için, şok diyetler vücudu hastalıklara açık hale getirirler. Bu nedenle şok diyet, hiçbir beslenme uzmanı tarafından önerilmemektedir.

Şok diyetin vücuda birçok zararı vardır. Şok diyet, kısa vadede kilo vermenize yardımcı olsa da uzun vadede verdiğiniz kiloları hızlı bir şekilde almanıza zemin hazırlar. Şok diyet vücudun dengesini bozar. Ayrıca şok diyetle verilen kilolar hızlı bir şekilde tekrar alınır. Bu nedenle şok diyetler yerine daha uzun vadede sporla destekleyerek kalıcı kilo vermek daha doğru bir yaklaşımdır.

Şok diyet nedir, zararları nelerdir, şok diyet vücuda nasıl hasar verir, konusunu konuşuyoruz. Diyet yapılırken en çok yapılan yanlışlardan biri herhangi bir şekilde test yaptırmadan internetten bakarak diyet uygulamaktır. Herkesin bünyesi farklı olduğu için yapması gereken diyette farklıdır. Bu nedenle diyet yaparken mutlaka uzman kontrolünde yapılması gerekir. Aksi takdirde vücut yağ yakmak yerine kas kaybına uğrayabilir.

Şok diyetin zararları aşağıda sıralanmıştır.

  • Şok diyetlerde genelde karbonhidrat grubu besinler kullanılmaz. Halbuki karbonhidratlar vücudun temel yapı taşlarından biridir.
  • Şok diyetlerde vücut vitamin ve mineral kaybına uğradığı için baş ağrısına neden olur. Ayrıca şok diyetlerde vücudun dengesi bozulduğu için mide bulantısı şikayeti sıklıkla görülür.
  • Şok diyet yapılırken, vücut kaybolan enerji yerine karaciğer ve kaslarda depolanmış olan glikojeni kullanır. Glikojen depoları boşaldığında vücut su kaybına uğrar.
  • Şok diyetin zararlarından biri karaciğer yağlanmasına neden olmasıdır. Şok diyet yapılırken vücut karaciğerde depolanan glikojeni kullanır. Normal beslenme düzenine geçildiği zaman karaciğer depolarını doldurmak için durmaksızın çalışır. Böylece karaciğer üzerine olması gerekenden fazla yük biner. Bunun sonucunda karaciğerde yağlanmalar oluşur.
  • Şok diyet yapılırken mikro dokular tahriş olur. Bu dokuların tahriş olması birçok sağlık problemini de yanında getirir. Kalp çarpıntısı, baş dönmesi bunlardan birkaçıdır.
OKUYUCU YORUMLARI