Tansparan Pudra

Tansparan Pudra
  • 1 Star
    Loading...

Transparan Pudra Yapımı

Transparan pudra, makyajda cilde en son kullanılan üründür. Makyajın kalıcılığını ve kalitesini belirler. Sıcak yaz aylarında yüzünüzden akıp giden makyajı, sanki yeni yapılmış gibi diri tutar. Ancak yüzüne her ürünü kullanmak istemeyen hanımları üzen fiyat aralıkları ve doğal ürünleri kullanmayı daha güvenli bulan siz hanımlar için, evde transparan pudra yapımı ile ilgili araştırmalar yaptık.

Birçok mutfak malzemesi ile yapılması mümkün olan, cilde zarar vermeyen ancak yaz yaylarında cildinizdeki parlamanın da önüne geçecek malzemelerden yapılan pudraları birbiriyle kıyasladık. Bu araştırmalar neticesinde güvenle kullanacağınız ev yapımı pudra ile hem doğal hem de ucuz pudranıza kavuşacaksınız.

 

Evde Pudra Yapımı

Evde pudra nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce, kullanacağımız ana malzemeleri sıralayalım;

  • Mısır unu (renk tonu pembe beyaz değil de biraz daha sarımtırak olanlar için)
  • Mısır nişastası
  • Pirinç unu
  • Kakao veya kırmızı kil.
Tansparan Pudra

Tansparan Pudra

Hazırlanışı:

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, kullandığımız malzemeler doğal ve katkısız olduğu için, en fazla 2-3 haftada bir bu karşımı tazelemek faydalı olacaktır. Küçük ölçülerle hazırlayacağımız doğal pudra, küçük kapaklı cam şişelerde rahatlıkla muhafaza edilebilmektedir.

Kullanacağımız ölçüler 2 yemek kaşığı mısır nişastasına, yarım veya 1 yemek kaşığı pirinç unu olmalıdır. Beyaz malzemelerini güzelce karıştırdıktan sonra, sıra kendi renk tonumuza uygun pudra tonunu ayarlamaya gelecektir.

Eğer cilt tonumuz pembe beyaz değil de, biraz daha sarımtırak ise, bu beyaz malzemelere çok az mısır unu koyarak bu sarımtraklığı elde edebiliriz. Ana pudra malzemelerini güzelce karıştırdıktan sonra, çay kaşığının ucuyla azar azar kakao eklemeli ve güzelce karıştırmalıyız. Arzu edenler karşımı ince çay süzgecinden de geçirebilirler. Böylece kakaonun tamamen karışmasını sağlamak daha kolay olacaktır.

Doğal pudra yapımı sırasında güzelce karışan malzemeleri, baskı uygulayarak cam bir kavanoza ya da eski pudra kutunuza koymak mümkün olacaktır. Makyajınızı tamamladıktan sonra geniş bir allık fırçasıyla tüm yüzünüze güvenle sürebileceğiniz ev yapımı pudranız artık hazır!

Tansparan Pudra

Tansparan Pudra

Ev Yapımı Pudra Kimler İçin Uygundur

Evde kendinizin rahatlıkla yapacağı doğal pudra; kuru, karma, yağlı ciltler için uygun olması dışında birçok cilt rahatsızlığı yaşayan hanımların da güvenle kullanacağı bir makyaj malzemesidir.

Kimyasal yapıdaki pudralara ve makyaj malzemelerine karşı alerjisi olan kişilerin, doğal pudra markaları arayışına artık gerek kalmıyor. Doğal denilerek sizlere sunulan çoğu markada da renk tonu katabilmek için kullanılan kimyasallar, yüzünde ciddi iz ve yara olan kişiler tarafından da şikâyet sebebi.

Her ürünü kullanmaktan kaçınan ve yüzünde egzama lekesi, kurdeşen lekesi, güneş lekesi veya alerjik reaksiyonlar sebebiyle küçük küçük kaşıntılı kırmızı lekeleri olanların rahatlıkla kullanabileceği bu doğal pudralar, kaşıntıyı geçirme ve kırmızı yara izlerini güzelce kapabilme yeteneği ile birçok hassas ciltli hanım tarafında da güvenle kullanılıyor.

 

OKUYUCU YORUMLARI