Tırnak Batması Neden Olur¿

  • 1 Star
    Loading...

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batması, daha çok yetişkinlerde meydana gelen tırnağın kendisiyle onu korumakla görevli olan cildin arasındaki ilişkinin bozulmasına denir. Tırnak batmasında genellikle ortaya çıkan tablo, tırnağın yapısından kaynaklı bazı bozukluklarda tırnağın yanlış büyümesine yol açması ve bu nedenle tırnağın cilde doğru yönlenmesi sonucu ortaya çıkması şeklindedir. Bu tablo da zaman içerisinde enfeksiyon, ayakkabı giyme güçlükleri, akıntı ve bölgesel şişlikler gibi rahatsızlıklar oluşabilmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Tırnak batmasının sebepleri arasında mantar enfeksiyonlarının doğurduğu sonuçları gösterebiliriz. Tırnak batmasında hastaların yanlış ayakkabı kullanımları, hastanın tırnağını yanlış kesmesi gibi sebepler de bir arada bulunabilir. Başlıca nedenleri ise hastanın kötü bir ayakkabı giymesi ya da spor yaptığında ayağına dar gelen bir ayakkabı kullanması sonucunda tırnağında bir travma genişliği meydana gelir. Sonucunda tırnağın renginde değişiklik meydana gelebilir.

Tedavi Yöntemi

Tırnak batmasına çözüm olarak uygulanabilecek tırnak batması ameliyatında ana amaç tırnağın yatağının düzeltilmesidir. Tırnak batmasında asıl etken hastanın tırnağının düzgün çıkma işlevini kaybetmiş olmasıdır. Hastada yapılacak işlemin ana teması batan tırnak bölümünün çıkartılmasıyla beraber o bölgedeki tırnak yatağının alınmasıdır. Müdahalenin ardından hastanın tırnağı bir miktar küçülecek ve bundan sonra hep o küçük boyuyla çıkacaktır.

 

Bitkisel Yöntemler

Tırnak batmasına bitkisel çözüm olarak çam yaprakları çayı, papatya çayı,  ada çayı, incir yaprakları çayından bir tanesi ve 100 gram tuz ile bir litre kadar sıcak suya ihtiyaç olacaktır. Suyun içerisine tuz gram tuz eklenerek pansuman suyu hazırlanabilir.

OKUYUCU YORUMLARI