Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler
  • 1 Star
    Loading...

Yağ yakımını hızlandıran yiyecekler… Kilo vermek günümüzde herkes tarafından istenilen bir şeydir. Lakin herkes istediği gibi hızlı ve kolay bir şekilde kilo veremeyebilir. Bunda en önemli etken yediklerinizin yanında metabolizmanızdır.

Siz az yiyor, sık sık hareket ediyor ve buna rağmen kilo veremiyorsanız o zaman sorun metabolizmanızdadır. Bu bahsettiklerimiz herkeste olan bir durum değildir. Lakin bazı kişilerin vücut yağ oranları çok fazladır ve kilo verirken vücutlarında depolanmış olan yağlardan gitmesini isterler.

Vücut yağ oranının normal seviyenin çok üzerinde kolan kişilerde profesyonel anlamda kilo verdirilirken özellikle yağ yakmalarına dikkat edilir. Bundan dolayıdır ki yağ yakımını hızlandıran yiyecekler nelerdir? Sorusu sürekli doktorlar tarafından yanıtlanmakta ya da verilen yiyeceklerin çok daha fazla yağ yaktığı için tüketilmesi gerektiği söylenmektedir.

Çaylar İle Yağlarınızı Yakın

Kilo vermek için öncelikle doktor desteği almamız gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni yanlış yapılan diyetler yüzünden vücudumuzda yağ yakmak yerine kaslarımızı eritmemizin engellenmesidir. Yağ yakımını hızlandıran çaylar da bizim kilo vermemiz konusunda destek almamız gereken besinler arasındadır.

Yeşil çay yağ yakımını hızlandıran çayların en başında gelmektedir. Yaşıl çayın içerisinde bulunan kateşin isimli antioksidan özelliği olan madde kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Yeşil çay aynı zamanda özellikle göbek bölgesindeki yağların yakılmasını ve metabolizmayı da hızlandırdığı bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

 

Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler

Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler

Yağlı Balıklar Yağ Yakımını Hızlandırır

İçerisinde yağ bulunan balıklar da yağ yakımını hızlandıran besinler arasındadır. Bu ters orantının en büyük nedeni yağlı balıkların içerisinde bulunan esansiyel yağ asitleridir. Yağlı balıklar ve yağlı kuruyemişler esansiyel yağ asitleri bakımından oldukça zengindirler. Lakin bunların da tüketimi belli bir seviyede olmalıdır.

Vücuttaki yağ yakımını hızlandıran besinler arasında bulunan yağlı tohumlar yani badem, fındık ve keten tohumu gibi besinler de aynı yağlı balıklarda bulunan özellikler nedeniyle yağ yakımını hızlandırmaktadırlar.

 

Kilo Vermek İçin Tarçın Tüketin

Yağ yakımını hızlandıran yiyecekler galerisi kurulsa en başa oturacak besin tarçındır. Tarçın diyetlerin vazgeçilmez konuğudur. Tarçını sadece kilo verdiğimiz zamanlarda değil hayatımızın her gününde kullanmamız gerekmektedir.

Tarçının en büyük özelliği vücuttaki şekeri dengelemesidir. Günde yarım çay kaşığı kadar tarçın tüketilmesi vücudunuzun kan şekeri seviyesini dengeler. Özellikle diyet sırasında girilen tatlı krizlerini de tarçın engellemektedir.

Ayrıca sürekli olarak çok fazla olmamak kaydı ile tüketilen tarçın yediğimiz yiyeceklerin vücudumuzda yağa dönüşmesini de engellemektedir. Tarçını tek başına tüketmek çok kolay değildir. Bu yüzden gün içinde tükettiğiniz yoğurt ya da sütün içerisinde tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.

 

Egzersiz De Önemlidir

yağ yakımının hızlanması için metabolizmanın hızlanması gerekmektedir. Bunun için de vücudun ısınması yöntemi en işe yarar yöntemlerden birisidir. Zencefil size bu konuda yardımcı olacak bir besindir. Zencefil vücut içerisine vazodilatör yani damarları genişleterek vücut ısısının artması olarak etki etmektedir.

Bu durum da metabolizmanızı yaklaşık olarak % 20 oranında hızlandırmaktadır. Yağ yakmanız için kullanacağınız besinlerin ve yaptığınız diyetlerin yanında ek olarak yağ yakımını hızlandıran egzersizler de yapmanız gerekmektedir. Unutmadan söylemeliyiz ki sarımsak da aynı zencefil gibi vücuda etki ederek metabolizmanızı hızlandıran gıdalar arasındadır.

 

Kesinlikle Tüketmelisiniz

Kilo vermek için uyguladığını program içerisinde mutlaka kuru baklagilleri tüketmelisiniz. Kuru baklagiller bitkisel protein içermektedir ve demir bakımından zengin gıdalardandır. Kilo vermek için yağ yakımını hızlandıran haplar kullanmak yerine nohut, kuru fasulye, soya fasulyesi ve yeşil mercimek tüketimini dengelemek yağ yakımınızı sağlayacaktır.

Bu gıdalar protein bakımından etler ile kıyaslandığında daha yararlıdırlar. Çünkü içerisinde bulunan proteinler ette bulunan proteinlere oranla daha az yağa sahiptir. Bundan dolayı da kan şekerini daha az yükseltirler. Ayrıca soya içerisinde kolin adı verilen bir madde barındırır. Bu madde karaciğerlerden yağ atılmasını sağlamaktadır.

 

Daha Birçok Besin Bulunmakta

Yağ yakımını hızlandıran yiyecekler çok daha fazladır. Örneğin bunlardan birisi acı biberlerdir. Acı biberlerin içerisinde bulunan kapsaisin isimli madde biber tüketildiği takdirde metabolizmayı % 23 oranında hızlandırmaktadır.

Kısacası aynı kaloride besin tüketen kişilerden yemeklerine acı biber ekleyenler, eklemeyenlere göre çok daha hızlı kilo vermektedirler. Ayrıca kilo vermek ve yağ yakmak için tam buğday ununu ve yulafı tercih etmeniz gerekmektedir. Bu besinler yüksek oranda lif içerdikleri için kan şekerinizi dengeler ve çok daha kolay ve hızlı kilo vermenizi sağlarlar.

OKUYUCU YORUMLARI