Yatmadan Önce Makyaj Temizleme

Yatmadan Önce Makyaj Temizleme
  • 1 Star
    Loading...

Yatmadan Önce Makyaj Temizleme

Gelişen zamanla birlikte kadın ya da erkek herkes olduğundan daha güzel ve bakımlı olmak için uğraşıyor. Kozmetik sektörü bu nedenle dünyada ağır silah sanayiinden hemen sonra gelen ikinci sektördür. Günümüzde kozmetik alanındaki medikal araştırmalar çok ileri düzeylere geldiği için hemen hemen hiç kimse makyaj ve kozmetikten tümüyle uzak kalamamaktadır.

Güzel görünmek insanlar için asırlardan beri önemli bir tutkudur. Bu tutku nedeniyle olabilecek en büyük yatırımı insan kendi güzelliğine ve kozmetiğine harcamaktadır. Makyajdan sonra cilt temizliği ise bu konuda en önemli basamaktır. Nedense en çok ihmal edilen de bu aşamadır.

Makyaj Neden Temizlenir?

Hemen herkesin en çok dikkat ederek titizlikle üzerinde durması gereken konulardan biri yaptığı makyajı yüzünden arındırmak olmalıdır. Yapılan araştırmalar kadınların üçte birinin haftada bir ya da iki kez makyajını temizlemeden uykuya daldığını göstermektedir. Bu masum bir olay gibi görünse de aslında cildimize verdiği zarar çok ciddi boyutlardadır.

  

Sivilce, akne oluşumu, cilt tahrişi ve erken yaşlanmanın önemli nedenlerinden birisi gece yatarken makyaj temizlenme aşamasının ihmal edilmesidir. Makyaj uzmanları temizlenmeden uykuya dalınan bir ciltte gözenekler tıkalı olacağı için, cildin gece boyunca nefes alamayacağı görüşündedirler. Üstelik cildimizin özellikle gece uyurken yenilendiğini göz önünde tutarsak ne kadar sakıncalı bir davranışta bulunduğumuz kolayca anlaşılabilir.

 

Makyaj Temizleme

Makyaj Temizleme

 

Cilt uykuda iken gün boyu maruz kaldığı dış etmenleri atmak için pul pul dökülerek, yenilenme sürecine girer. Üzerinde bir makyaj tabakası kaplı bulunan cilt ise bu dökülme ve arındırmayı gerçekleştiremez. Dahası çevredeki tahribat yapıcı radikaller (genellikle kirlilikten kaynaklanan) makyaj tabakasına tutunarak cilt üzerine yerleşir. Uykudan önce temizlenmedikleri takdirde bakteriler de, cilt üzerinde yerleşip üreyebilecek süreyi kazanmış olurlar. Serbest radikaller zaman içinde en çok yaşlanmayı geciktiren kalojeni parçalayıp işlevsiz hale getirme aşamasında aktif rol oynarlar.

Makyajla uyumak cildinizin en hassas bölgesine yani göz çevresine en büyük zararı verir. Göz bölgesi çok hassas olduğundan uykudan kötü bir arpacıkla uyanmanız mümkündür. Göz kızarıklığı, kornea aşınma riski olabilecek problemlerden birkaçıdır.

Makyaj Temizlendikten Sonra Bol Su İle Yıkanmalı

Bu nedenler yüzünden kozmetik sektöründeki bütün uzmanlar gece yatmadan önce cildin mutlaka itinayla makyajdan temizlenmesi ve daha sonra da suyla yıkanması gerektiği görüşündedirler.

OKUYUCU YORUMLARI